Opravdu nevšední interiér v rohovém bytě na Petrském náměstí
Staré pražské domy mají obrovské kouzlo již samy o sobě. Pokud je však dům situován na jednom z nejkrásnějších pražských míst – na Petrském náměstí –, a navíc se přidá invence zkušených architektů z ateliéru DELICODE, výsledkem prostě musí být skvost.
A byt s oválnou jídelnou, plný umění, s bezkonkurenčním výhledem, jím opravdu je.
Inspirace prostředím
Na architekty z ateliéru DELICODE se obrátil úspěšný, zcestovalý manažer, který je současně vášnivým sběratelem umění. V té době ještě byt nebyl koupen. Přáním klienta totiž bylo, aby mu jej architekti pomohli vybrat s ohledem na jeho představy a potřeby. Zadání znělo: střídmý, pánský byt, který bude současně sloužit jako privátní galerie. Podmínkou tedy byl dostatek prostoru pro umělecká díla, která by zde měla možnost náležitě vyniknout. Požadavkem byla též střídmost odpovídající vyššímu střednímu věku budoucího obyvatele a celková elegance.
„Takový klient pro nás vždy představuje výzvu,“ říká Marcel Gecov, zakladatel a spolumajitel ateliéru. „Nechceme totiž ustrnout, spolehnout se na osvědčené kombinace a řešení a chrlit tytéž realizace navzdory rozdílným povahám a životním stylům našich investorů.“
V rohovém bytě na Petrském náměstí zaujala zákazníka i architekty především naprosto netradiční dispozice, která slibovala, že zde může vzniknout opravdu nevšední interiér.
Vzhledem k tomu, že se studio DELICODE stalo generálním dodavatelem, bylo možné přestavbu bytu realizovat v poměrně krátkém čase osmi měsíců. Z toho vytvoření studie a debaty nad ní trvaly dva měsíce. Během následujícího půl roku prošel byt skutečně kompletní proměnou. Vestavná oblouková kuchyňská linka z ohýbaných lakovaných desek a umělého kamene, která svým kruhovým půdorysem a nárožní pozicí tvoří srdce samotného bytu, vznikla z půlobloukového arkýře, jenž nebyl součástí obývacího pokoje a jehož využití bylo v původní dispozici minimální.
„Takový klient pro nás představuje výzvu. Nechceme ustrnout, spolehnout se na osvědčená řešení a chrlit stále tytéž realizace.“
Marcel Gecov, Delicode
Vzhledem k netradičnímu tvaru místnosti, v podstatě vylučujícímu běžnou linku, je kuchyně vybavena na míru vytvořeným oblým nábytkem.
Nejprve nezůstal kámen na kameni
Před zařizováním bylo pochopitelně třeba byt stavebně upravit. Původní těžkopádnost byla nahrazena vzdušností, která byla pro celkový budoucí design klíčová. Dispozice bytu byla řešena po funkční stránce s ohledem na úložné prostory a na prostory, v jejichž místech budou později stát klientem nasbíraná umělecká díla. Cílem úprav bylo dosáhnout praktičnosti bytu a univerzálnosti prostoru – to pro případ pozdějších výraznějších designových změn. Takovou změnou může být například vystavení nového uměleckého kousku, který interiéru může vtisknout zcela nový charakter.
Velmi důležitými prvky v bytě, jejichž úkolem je potěšit oko majitele a upoutat pozornost návštěvníka, jsou totiž právě místa určená k vystavení uměleckých předmětů. Dominantní je zde proto půloblouková nika v obývacím pokoji. Tento výklenek, příhodně nasvětlený reflektory, je částí bytu vyhrazenou pro opravdové umělecké skvosty, konkrétně pak pro dřevěnou sochu býka. Místnost je připravena i na další výtvarná díla – stěny vymalované světle šedou barvou už jen čekají na obrazy i fotky.
Další úložné prostory tvoří především svislé police, v nichž mohou najít své místo zajímavě vázané knihy i menší umělecké předměty.
Celý design stojí na kvalitní přírodní dubové podlaze, interiér je pak vybaven zejména bílým lakovaným nábytkem s dýhovanými prvky.
TEXT HANA JANIŠOVÁ
FOTO ARCHIV DELICODE
ZDROJ časopis HOME 9/2016