Zdroj: Matej Hakár

Patrový byt pro tříčlennou rodinu a dva psy. Precizní interiér s výhledem na hrad

01. 07. 2021
Diskuze (1)
Sdílet

Kdysi byla černá barva v interiérech strašákem a zakázaným zlem. Dnes, je-li správně použita, je prvkem elegance i způsobem, jak členit funkce ve spojených prostorech. V kombinaci se dřevem, bílou či šedou vyzdvihuje použité materiály a preciznost detailů.

Už základní vlastnosti bytu – asymetrický půdorys, mezonet, výhled na Bratislavský hrad – navádějí na kvalitní řešení interiéru ve smyslu jeho funkčnosti, maximálně efektivního využití prostoru, ale i estetiky. Požadavkem majitele byl i dostatek úložných kapacit.

Přečtěte si také:
Nadčasový mezonet s interiérem, který nepodléhá trendům

Díky vhodně integrovaným nábytkovým celkům si jich ani nevšimnete. Nic nevyčnívá, nic nechybí. Čistotu řešení a celkovou materiálovou kompozici interiéru umocňují promyšlené detaily. Roli, nejen estetickou, sehrávají dělicí skleněné příčky.

černá kuchyň a žluté židle

Světle šedá kontrastuje s černými povrchy, přírodní kresba dubového dřeva interiér změkčuje. Zdroj: Matej Hakár

Denní zóna s velkou terasou a výhledem na hrad

Do bytu vstoupíte z nižšího podlaží. Zde se nacházejí ložnice a koupelny, denní zóna bytu s pokojem pro hosty je o poschodí výše. Vede na ně dvouramenné schodiště. Dispoziční řešení vyplynulo z toho, že pokoje horního podlaží spojuje velká terasa s fascinujícím výhledem na Bratislavský hrad. Architekti návrh plně přizpůsobili faktu, že prostorný byt je domovem pro tříčlennou rodinu a dva psy, čemuž podrobili podlahy a stěny.

Ostrůvek kuchyň žluté židle

Pokoje horního podlaží spojuje velká terasa s fascinujícím výhledem na Bratislavský hrad. Zdroj: Matej Hakár

Šedá, černá a dub

Základní barvy plně souvisí s použitými materiály. Světle šedá kontrastuje s černými povrchy, přírodní kresba dubového dřeva interiér změkčuje. Na šedé plochy podlah s mikrocementovými stěrkami navazují cementové stěrky na stěnách. Ostatní barvy mají zastoupení jen v drobných akcentech – například svěží žlutá v hlavní denní zóně.

Schodiště černo šedé

Čistotu řešení a celkovou materiálovou kompozici interiéru umocňují promyšlené detaily. Zdroj: Matej Hakár

Téměř veškerý mobiliář je vyroben na míru. Nás oslovila především konfrontace mezi dřevěnými vestavěnými boxy a stříkanou černou MDF-deskou. Vytváří prvek charakteristický pro celý prostor dvoupodlažního bytu.

Přečtěte si také:
Ve dvoupodlažním bytě se střídají materiály i styly, navzdory tomu je vše v estetické rovnováze

Nezvyklá dispozice, atypické detaily

Atmosféru moderního luxusu architekti do bytu dostali nejen propracovaným uspořádáním funkcí, ale též použitím černé v kombinaci s dubovým dřevem. Punc originality prostoru dodávají atypické detaily. Patří k nim bezfalcové hliníkové dveře se skrytými zárubněmi, sladěná povrchová úprava křídel dveří (z jedné strany stříkané, z druhé strany omítnuté stěrkou nebo dýhované). Zajímavým detailem jsou také kliky na dveřích. Zamykání dveří je přímo na madle.

Bílá policová skříň v pracovně

Téměř veškerý mobiliář je vyroben na míru. Zdroj: Matej Hakár

Skleněné příčky i technický kámen

„Skleněné příčky Dorsis DIGERO i navzdory subtilnímu profilu plní akustickou funkci, a tak jsme je zvolili pro oddělení denní a noční zóny. Zajímavostí je i jídelní stůl vyrobený na míru s deskou z technického kamene Lapitec, který našel uplatnění i na kuchyňské lince.

Hliníkové a dubové dveře se skrytými zárubněmi

Zajímavým detailem jsou také kliky na dveřích. Zamykání dveří je přímo na madle. Zdroj: Matej Hakár

Do vstupu, dětské koupelny a toalety pro hosty jsme použili efektní napnuté svíticí stropy. Veškerý vestavěný nábytek dělala firma WOOD INTERIERS,“ dodávají autoři projektu architekti René Baranyai a Peter Gašpar k tématu dalších šikovných detailů bytu.

Přečtěte si také:
Neuvěřitelná proměna! Ze staré stáje nádherný dvoupodlažní byt

Mezonet Starý háj

architektonický ateliér: RB ARCHITECTS
autoři: Ing. arch. René Baranyai, Ing. arch. Peter Gašpar
lokalita: Bratislava
podlahová plocha: 125 m2
projekt: 2018
realizace: 2019 – 2020
skleněné příčky: Dorsis DIGERO
vestavěný nábytek: WOOD INTERIERS

Sabína Zavarská
Foto: Matej Hakár

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty dvoupodlažní byty mezonety skleněné plochy terasy úložní prostory
Sdílejte článek

Diskuze

  • materiály a práce asi výborné , ale proč žlutá a černé / šedá/ , všichni co se zajímají o psychologii barev toto nedoporučují – to je vosa – útočná kombinace barev , a ta hnědá na stěnách či skříních nebo co to je za monolity mi připomíná materiál ze starých kulturních domů ze šaten . Ale již jsem to viděla několikrát , tak asi se vrací tato móda , kterou jsme donedávna opovrhovali.

    Mariana