Zdroj: Andrius Stepankevičius

Podkrovní byt bez jakýchkoliv příček, dveří a stereotypů

05. 10. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Představujeme vám podkrovní byt s nevelkou plochou šedesáti čtyř metrů čtverečních, který autoři proměnili v místo plné šarmu, skla, světelných odrazů a zrcadlení. Netradičních řešení je tu hned několik.

Litevští architekti z ateliéru YCL studio mají v oblibě řešení, která na první pohled zaujmou. Nedávno jsme vám představili jejich černobílý byt Origami, nyní jsme sáhli hlouběji do minulosti. Původně tmavý podkrovní prostor, který byl sám o sobě velmi těžko využitelný, proměnili v nezvyklý obytný prostor.

Přečtěte si také:
Malý byt vyskládali jako černobílé origami a vytvořili jedinečný prostor

Nachází se v centru města Vilnius a je plný originálních řešení. Všechna vedou k finální eleganci a pocitu luxusu. Základem proměny je prostor bez jakýchkoliv příček, dveří a stereotypů. Úplně nevšední místo, sloužící neobvyklému životu. Nakonec ani půdorys tohoto bytu není typický – jedna stěna obdélníku je výrazně zešikmená.

Bílá lesklá kuchyň v podkroví

Hlavního kontrastu dosáhli architekti tmavou dřevěnou podlahou v kombinaci s bílou omítkou a lesklým bílým nábytkem. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Otevřený prostor, postel za krbem

Do podkrovního prostoru vstoupíte delší chodbou, v malém okně na druhé straně spatříte historický kostel. Po pravé straně se nachází hygienické zázemí, po levé šikmá stěna, na kterou je umístěno více funkcí. U vchodu je to odkládací a úložný prostor, který směrem dále přechází do kuchyňské linky. Ocitnete se v otevřeném prostoru, jenž plní všechny funkce – jídelny, obývacího pokoje i ložnice. Dvojpostel je od ostatních částí bytu oddělena jen bílou stěnou, která zahrnuje oboustranný krb i televizi.

Dominantní krb v podkrovním obývacím pokoji

Dvojpostel je od ostatních částí bytu oddělena jen bílou stěnou, která zahrnuje oboustranný krb i televizi. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Lesklý nábytek, tmavá podlaha, osvětlené trámy

Hlavního kontrastu dosáhli architekti tmavou dřevěnou podlahou v kombinaci s bílou omítkou a lesklým bílým nábytkem. Tíhu šikmých stropů, které kdysi celý prostor dusily, se podařilo zlehčit kromě bílé barvy i dřevěnými krovy s nápaditým osvětlením. Navzdory malým oknům je v celém prostoru dostatek světla.

Přečtěte si také:
Dokonale promyšlený jednopokojový podkrovní byt

Přirozené světlo znásobují použitá zrcadla, sklo a lesklé prvky, včetně nábytku. Všimněte si svítidel nad postelí a v koupelně, která připomínají šperky. Po celém obvodu interiéru jsou minimalisticky instalovány úložné prostory.

Výstava tenisek po celé délce stěny v podkroví

V bytě je podsvícená výstava tenisek umístěných za sklem po celé délce jedné stěny. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Zrcadlový pilíř a výstava tenisek

V místě, kde se chodba otevírá do obytného prostoru, stojí pilíř „oděný“ do zrcadla. Atmosféru v interiéru dotváří podsvícení za kuchyňskou linkou, za kterou autoři proměny ponechali odhalenou cihlovou stěnu. Za povšimnutí stojí hra tvarů a materiálů v koupelně, která též do značné míry využívá zrcadlení a průzračnosti skla. Určitě vám neujde podsvícená výstava tenisek umístěných za sklem po celé délce jedné stěny.

Historický kostel v okně

V malém okně na druhé straně spatříte historický kostel. Zdroj: Andrius Stepankevičius

Jak svou práci popisují samotní architekti?

„Jako součást nové generace litevských architektů využíváme naše mezinárodní zkušenosti k tomu, abychom obohatili a posílili místní architekturu, a též pro šíření mezinárodního povědomí. YCL studio vytváří jedinečný design a nápady pro investice a vývoj. Tvoříme všechno – od domácích interiérů a budov až po rozsáhlou zástavbu – kombinujeme inovace, plánování a designérské nápady, aby byla místa příjemnější, poutavější a atraktivnější,“ charakterizují svůj přístup k zadáním architekti z YCL studia.

Přečtěte si také:
Miniaturní podkrovní byt aneb Co se dá vykouzlit na třiadvaceti metrech čtverečních

DO apartment

architektonický ateliér: YCL studio

autoři: Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis, Rokas Kontvainis

lokalita: Vilnius, Litva

podlahová plocha: 64 m2

realizace: 2015

Sabína Zavarská

Foto: Andrius Stepankevičius

Kategorie: Design interiérů
Tagy: dubové parkety malé byty nábytek na míru Obytné podkroví Otevřená dispozice podkroví podkrovní byty
Sdílejte článek

Diskuze