Pokoj, který roste s dětmi
Navrhnout dětský pokoj je vždy výzva. Je potřebné splnit dospělá očekávání rodičů i hravé představy dětí. A když se má všechno vejít na necelých 12 m2, máme zde hlavolam hodný Rubika. Tento hlavolam nakonec vyřešila interiérová designérka Jasna Opavská.
Problém
V dětském pokoji momentálně bydlí čtyřletá slečna. Už je velká a potřebuje „dospěláckou“ postel. Jelikož v plánu je bratříček nebo sestřička, je třeba myslet také na to, že sem časem přibude i dětská postýlka. Za pár let půjde do školy, takže pracovní stůl je nezbytný, zatím však potřebuje hodně místa na hraní. A samozřejmě se nesmí zapomenout ani na dostatek úložných prostor. To všechno byly praktické požadavky rodičů. Slečna si přála hodně barev na stěně a tabuli na kreslení.
„Navrhla jsem pokoj, který bude „růst“ spolu s dětmi – některé jeho části se dají přizpůsobit podle toho, jak se budou měnit potřeby jeho malých obyvatel. Základ tvoří jednoduchý nábytek v neutrální barvě světlého dřeva. Díky tomu ho nebude potřebné tak brzy vyměnit, vzhled pokoje se však dá snadno obměnit pomocí doplňků či změnou barvy stěn. Aby se v malém pokoji prakticky využil každý centimetr, ideální je nábytek vyrobený na míru. Všechno zařízení je umístěno u stěn – tak, aby se zužitkovala také celá výška místnosti. Díky tomu je zde vše potřebné a přitom zůstane uprostřed dostatek volného místa na hraní.“
Půdorys
Designérka radí
Nábytek se nemění často a jeho výměna je finančně náročná, proto by měl být nadčasový. Výraznou, a přitom finančně nenáročnou změnu docílíte výměnou doplňků a změnou barvy stěn. Toto pravidlo přitom nemusí platit jen pro dětský pokoj, můžete se jím řídit v každé místnosti bytu či domu.
TIP
Určitě si pamatujete, že jste jako děti měli rádi „bunkry“, schovávanou pod stolem nebo na půdě. Jestli vám to prostor dovolí, dopřejte také svým dětem místo na schovávání, které bude jen a jen jejich královstvím.
Jasna Opavská
Interiérová designérka
www.jasnakrasna.sk