Zdroj: Soňa Sadloňová

Předělali byt, protože ho chtěli pronajímat. Práce designérky je však přesvědčila to nedělat. Proč?

06. 04. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Mezonet v Bratislavě byl navržen „přírodně“ a k pronájmu, jenže... Jeho interiér podnítil změny, se kterými majitelé sice nepočítali, ale s radostí je přijali.

Člověk míní, design mění… I těmito slovy by se dal shrnout příběh proměny mezonetu v bratislavské části Ružinov. Ale pěkně od začátku. Majitelé plánovali dvoupodlažní byt pronajmout, proto se rozhodli nově zařídit jeho interiér.

Nápady designérky Zuzany Lukačikové ze studia Z-DESIGN už dobře znali a ona zase už měla „v oku“ jejich vkus, takže jí bez obav nechali volnou ruku… Pustila se tedy do práce. Výsledkem měl být prostor, který zaujme nejen majitele, ale i zatím neznámé budoucí nájemníky.

Přírodní barvy i materiály v hlavní roli

Designérka se proto rozhodla, že do hlavních rolí obsadí přírodní barvy i materiály a k tomu jednu zajímavou fototapetu. „Přírodní zemité barvy – cihlovou, béžovou, olivově zelenou – v kombinaci s neutrální šedou a velmi přirozeně působícím dřevěným dekorem na nábytku jsem volila zejména proto, že jsou příjemné téměř pro každé oko,“ prozrazuje.

Do této barevné palety tedy zahalila obě podlaží. Společné prostory byly přitom na prvním místě – právě proto, že byt se měl v budoucnu pronajímat. „Zařizovali jsme primárně kuchyni s obývacím pokojem, pracovnu, ložnici a koupelny.

jídelna spolu s obývacím pokojem

Jídelní, kuchyňská i obývací zóna jsou propojeny nejen prostorově, ale také designem. V interiéru laděném v přírodních tónech nemohly chybět dřevěné dekory, které designérka využila v opravdu hojné míře. Barevnost tón v tónu tak ozvláštňuje i kresba dřeva. Zdroj: Soňa Sadloňová

A co ostatní pokoje?

Ve zbývajících dvou pokojích jsme řešili jen úložné prostory,“ přibližuje svůj postup autorka interiéru, která se rozhodla odkrojit kousek z původně až příliš velkého obývacího pokoje na prvním podlaží a vytvořit zde místo pro útulnou pracovnu nebo pokoj pro příležitostné přespání.

V mnoha bytech se řeší spíše opačný problém, ale zmenšení, resp. rozdělení prostoru v tomto případě vůbec neuškodilo. Spíše naopak. „Společný prostor zůstal přesto prostorný a nově vzniklý pokoj se intenzivně využívá,“ pochvalují si i majitelé.

pracovna se sedačkou

Pracovna barevně ladí se zbytkem bytu. Koňakové zůstala věrná na židli, bílé na policích a šedé na sedačce. I v pracovně přece třeba místo k odpočinku a pohodlí.
Nově vzniklý pokoj přitom nemusí sloužit jen jako home office. Snadno se změní na pokoj pro hosty. Zdroj: Soňa Sadloňová

V obýváku udává tón umělecká fototapeta. Jak jinak, s přírodním motivem. Do interiéru přináší tu správnou míru trendové dynamiky. Rozhodně se nedá přehlédnout ani koňaková kožená sedačka. I ona se intenzivně stará o to, že namísto výrazných barevných kontrastů vás upoutá výrazný pocit, že se zde chcete usalašit a relaxovat u televize, s dobrou knihou nebo ve společnosti přátel.

Pod nohama přitom pocítíte měkoučký koberec, který má barevně blízko k fototapetě a svým geometrickým vzorem potvrzuje, že ani v obklopení barevné přírodní harmonie se nemusíte bát jednotvárnosti.

Přečtěte si také:
Zvolte barvu nábytku, která se do místnosti nehodí. Proč? Interiérová designérka uvádí tento důvod

Detaily a doplňky

Když už jsme u efektních detailů, těmi nejvýraznějšími jsou černé doplňky. Elegantní, věčně moderní černou dopřála designérka svítidlům i nohám židlí či velkého stolu v jídelní části, která je spolu s kuchyní materiálově a barevně propojena s obývacím pokojem. Paradoxně znějící oživení černou se ukázalo jako opravdu dobrý tah.

Černý kov dodává šmrnc také schodišti, které vede na druhé podlaží tohoto mezonetového bydlení. O něm autorka interiéru říká, že bylo výzvou. „Oslovili jsme specializovanou zámečnickou firmu, aby nám schodiště navrhla a zrealizovala,“ upřesňuje.

schody

Po schodišti, které také navrhla Zuzana, se dostanete na druhé podlaží. Původně se nepočítalo se stavebním řešením, i proto bylo pro designérku výzvou. Zdroj: Soňa Sadloňová

Ve dvou ložnicích v horním patře se řešil jen dostatek úložných prostor – výsledkem jsou nenápadné vestavné skříně. Kompletně je zařízena jen hlavní ložnice. Neutrální šedý základ zde zútulňuje například i čalouněné čelo postele.

„V podobné barevnosti jsou navrženy i koupelny – patchworkový dekor na podlaze zjemňuje jinak možná chladný šedý obklad s betonovou strukturou na stěnách. I zde je šedá doplněna o dekor dřeva na obkladu vybraných stěn,“ říká Zuzana Lukačiková o nejsoukromější zóně mezonetu.

Největší překvapení ze soukromí majitelů jsme si však nechali až na konec příběhu: atmosféra interiéru i lokalita je nakonec přesvědčily, aby byt, který rozumí jejich vkusu, nepronajali. Dnes v něm bývá jejich dcera s rodinou. Pokud tedy přemýšlíte, co se změní, když svěříte zařizování designérovi, i toto může být odpověď.

Profil

NEMOVITOST

Velký mezonetový byt v bratislavské novostavbě má první podlaží o rozloze 151 m2 (z toho 43 m2 tvoří terasa), rozloha druhého podlaží je 101 m2 (z toho terasa 25,7 m2).

KDO TU BYDLÍ

Mladá rodina s neposednými dvojčaty

Autorka interiéru

Ing. Zuzana Lukačiková, Z-DESIGN

www.bytovydizajn.sk

FOTOGALERIE

Text: Zuzana Kubalová
Zodpovědná redaktorka: Lucia Blažiová
Foto: Soňa Sadloňová

Kategorie: Design interiérů
Tagy: design interier rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze