Tapety – moderní klasika

17. 09. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Rozvoj bytové kultury spolu s vývojem stavebních materiálů a technologií se projevuje i na vnitřních povrchových úpravách stěn a stropů v našich příbytcích. Nicméně svoje stabilní místo si i mezi množstvím nových přírodních i umělých […]

Rozvoj bytové kultury spolu s vývojem stavebních materiálů a technologií se projevuje i na vnitřních povrchových úpravách stěn a stropů v našich příbytcích. Nicméně svoje stabilní místo si i mezi množstvím nových přírodních i umělých materiálů a produktů stále udržují dnes již tradiční tapety.

Útulnější interiér
Panelová bytová výstavba sehrála v minulosti svoji roli i v tom, že po určitou dobu byly tapety u nás poněkud zatracovány; nicméně se zdá, že se vrací jejich čas a znovu získávají na významu. Proč by ne, vždyť jsou osvědčeným a dobou ověřeným prostředkem interiérových úprav, který nic neztratil ze své aktuálnosti a je stále oblíben pro svoje pozitiva, jako jsou účelnost, praktičnost, hygienická bezchybnost, kreativita při formování výrazu a atmosféry prostoru, široké materiálové, barevné a dezénové možnosti, nenáročná realizace i rychlá možnost změn.

Tapety jako by polidšťovaly interiér: zútulňují ho a na dotek zpříjemňují povrch stěn, na kterých vytvářejí souvislý homogenní povrch. Lepí se prakticky na všechny podklady různého druhu a kvality. Jsou mistrem v maskování konkávních nerovností povrchu (jamek, rýh a prasklin) či zaschlých map po nečistotách, které na zdi zanechal zub času. Výhodou tapet je, že se dají lepit a použít prakticky na všechny podklady. Nejčastěji to bývá beton, omítka, sádrokarton nebo velkoplošné konglomerované desky na bázi dřeva. Podmínkou toho, aby byl výsledný efekt co nejlepší, je jen hladký, rovný povrch příslušného podkladu.

Rozsah možností použití tapet v současném obytném interiéru je skutečně široký. Nedoporučují se prakticky jen do vlhkého prostředí – tedy do koupelen. Pokud máme vnitřní bazén, tak samozřejmě ani do jeho blízkosti. Jaké jsou tedy konkrétní možnosti jejich použití? Podle účelu jednotlivých místností a jejich architektonické koncepce se tapety dají použít na stěny a stropy celoplošně nebo v kombinaci s jinými druhy obkladů. I při použití tapet máme pestré možnosti vzájemných kombinací barev, vzorů či druhů tapet. Rozsah a způsob použití tapet by měl vycházet z jejich zásadních optických vlastností, kterými jsou barevnost a vzory.

Cílevědomým uplatněním tapet můžeme výrazně ovlivnit atmosféru prostoru, jeho vizuálně-psychologické působení a dosáhnout optických korekcí, v rámci kterých se prostor prodlouží či zkrátí, rozšíří či zúží, zvýší či sníží. Všeobecně platí, že velké vzory prostor opticky zmenšují, malé vzory ho naopak zvětšují. Lineární vzory s vertikální orientací prostor opticky zvýší a zkrátí, vzory horizontálně orientované ho naopak sníží a prodlouží.

Pro i proti použití tapet v bytě může hovořit množství subjektivních a objektivních důvodů. Existuje však místnost, v níž plnohodnotně nenahradíme působení tapety: dětský pokoj je ideálním místem k uplatnění barevných vzorovaných tapet, které jako protiklad sterilních bílých stěn podporují hravý dětský svět fantazie. 

Vývoj tapet 
Také tapety prošly historickým vývojem, který se odrazil na jejich materiálovém zpracování a povrchových úpravách, designu i spektru použití. Kdysi honosné textilní tapety postupně nahradily lehčí a dostupnější tapety papírové s téměř nekonečnou škálou barev a vzorů. K nim se přidaly různé kombinace materiálů – nosnou papírovou vrstvu doplnil textil, vrstva odlišného druhu papíru, kovové či plastové fólie a podobně. Současné tapety věrně imitují nejrůznější materiály (dřevo, kámen, cihlové zdivo a jiné), výjimkou nejsou ani implantace konkrétních celostěnových obrazů ve formě fototapet. K dispozici je i široký výběr struktur jejich povrchu od zcela hladkých až po plastické s poněkud hrubší strukturou. Výraznou výhodou plastického povrchu tapet je lepší krycí schopnost nerovností podkladu, resp. menší náročnost na jeho přípravu. 

Tekuté tapety
V současnosti rozšiřuje tradiční podobu tapet dodávaných v pásech s asi 50cm šířkou jejich všestranně atraktivní tekutá alternativa. Jedná se o tapetu – stěrku, která se v tloušťce 1 mm nanáší přímo na podklad. Jde o ekologickou, vodou ředitelnou směs bavlny, celulózy, minerálů a přírodních barviv. Vedle svého efektního vzhledu s množstvím variací (například bezešvý kompaktní povrch bez tradičních spojů jednotlivých lepených pásů) poskytuje i další výhody: např. pružný vzdušný povrch tekuté tapety zvyšuje tepelnou i zvukovou pohodu v místnosti a funguje částečně jako tepelná i zvuková izolace. Tato tapeta se dá lehko udržovat i opravovat. Znečistěné místo se jednoduše umyje vodou. V případě potřeby se poškozené místo seškrabe a nahradí novou vrstvou tapety bez viditelných spojů. Z hlediska mikroklimatu jsou zajímavé difúzní a absorpční vlastnosti těchto tapet. Vedle toho, že je prodyšná, dokáže absorbovat přebytečnou vzdušnou vlhkost a stabilizovat její hodnoty. To, že tekutá tapeta dokáže elegantně zakrýt i vážnější nedostatky podkladu, nemusíme zvlášť zdůrazňovat.

Vzhledem ke skutečnosti, že ji není třeba měřit ani stříhat, poskytuje větší tvořivé možnosti ať při jejím samostatném použití či v kombinaci s jinými materiály.

Eva Majchráková
Foto: archiv vydavatelství JAGA
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Design interiérů
Tagy: interier tapety tapety do kuchyně
Sdílejte článek

Diskuze