Zdroj: Norbert Tukaj

V bývalé továrně z 19. století vytvořili světlý byt, ve kterém použili jen přírodní materiály

28. 01. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Luxusní čtvrť ve Vilniusu, v níž se byt nachází, je plná zeleně a známá propracovanými dřevěnými stavbami ze začátku 20. století i staršími. Dnes už je doplňují mnohé elegantní moderní domy. Právě v této časti stojí budova se zajímavou historií, ve které architekti z ateliéru HEIMA architects navrhovali apartmá.

Stavba, v níž se moderní byt nachází, byla postavena v roce 1860 jako první zděná budova v lokalitě. Do té doby se zde stavěly jen dřevěné domy. Zděná byla i kvůli svému účelu – původně sloužila jako továrna. Během dalších desetiletí vystřídala několik funkcí.

Otevřený prostor s přírodními materiály a moderním nábytkem

Hluboké okenní otvory a malá okna vytvářejí útulné podkrovní prostory, ale omezují pronikání světla do místností. Zdroj: Norbert Tukaj

Fungovala jako prostor společného bydlení, kino, archiv a později byla delší dobu opuštěná. V roce 2018 se naštěstí dočkala rekonstrukce a doplnění, aby se stala luxusním bytovým komplexem v zeleném centru Vilniusu.

Přečtěte si také:
Jak prosvětlit tmavý a stísněný podkrovní byt

Multifunkční box a terasa na střeše

Celý interiér je řešen v souladu s tradicemi, vyzdvihuje použití dřeva i historické architektonické zajímavosti. Prohlídka bytu začíná v předsíni, kde je umístěn box ukrývající technické místnosti: je tu prádelna, sklad, WC, šatna. Tento box ze světlého dřeva se dá obejít z každé strany.

Kovová a dřevěná linka pod bílým schodištěm

Kuchyň. Zdroj: Norbert Tukaj

Všechny hlavní prostory bytu – ložnice, obývací pokoj, kuchyň – jsou rozmístěny okolo něj. Na nejtmavší část bytu navazuje střešní terasa, která dovnitř vnáší světlo. Vedle schodů na střešní terasu se nalézá kuchyň. Je propojena s obývacím pokojem, který soustředí všechny hlavní funkce rodinného života, práce a volného času. Díky velké ploše se navzájem neruší.

Jídelna s dřevěným stolem a kovová linka v pozadí

Na podlaze najdete modřínové parkety, stěny jsou obloženy z velké části světlým jasanem a dřevěný nábytek je vyroben z přírodního dubu. Zdroj: Norbert Tukaj

Světlý navzdory malým oknům

Podkrovní prostor, ve kterém se byt nachází, mu dává jedinečný nádech, ale zároveň pro nás představoval určité výzvy. Hluboké okenní otvory a malá okna vytvářejí útulné podkrovní prostory, ale omezují pronikání světla do místností. Právě proto jsme zvolili barevnou paletu interiéru tak, aby byla světlá, teplá, přirozená. V interiéru jsou použity jen přírodní
materiály – přírodní dřevo, přírodní kámen, terazzová dlažba, hliněná omítka, nerezová ocel. Kombinovali jsme dřevěné povrchy různých druhů a odstínů,“
vysvětlují autoři vzdušné realizace.

Přečtěte si také:
Podkrovní byt bez jakýchkoliv příček, dveří a stereotypů

Modřín, jasan, dub a propracované schéma osvětlení

Na podlaze najdete modřínové parkety, stěny jsou obloženy z velké části světlým jasanem a dřevěný nábytek je vyroben z přírodního dubu. Osvětlení působí nenápadně, je osazeno s maximální citlivostí k výsledné podobě bytu a k atmosféře, kterou vytváří. Svítidla jsou minimalistická – jediné výraznější svítidlo visí uprostřed bytu nad jídelním stolem. Většina světelných zdrojů je skryta. Díky tomu se podařilo vytvořit útulné osvětlení s úzkým úhlem, které umožňuje oddělit různé oblasti bytu.

Otevřený podkrovní prostor s přírodními materiály a moderním nábytkem

Osvětlení působí nenápadně, je osazeno s maximální citlivostí k výsledné podobě bytu a k atmosféře, kterou vytváří. Zdroj: Norbert Tukaj

Byt ve čtvrti Žvėrynas

architektonický ateliér: HEIMA architects

hlavní architekt: Povilas Žakauskas

lokalita: Vilnius, Litva

plocha: 220 m2

realizace: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Norbert Tukaj

Kategorie: Design interiérů
Tagy: byty designový nábytek dřevěné obklady mezonetové byty minimalistický styl nábytek na míru podkrovní byty
Sdílejte článek

Diskuze