Ve světlém a vzdušném bytě hraje hlavní roli neviditelnost a vhodně umístěná zrcadla. Designérka ukryla dveře i televizi
Mít zásuvky či skříňky, do kterých rychle „uklidíte“ veškerý nepořádek, když přijde návštěva, bývalo kdysi oblíbeným řešením interiérů. Španělská interiérová designérka Susanna Cots pojala očistu prostoru od rušivých prvků originálně a mnohem precizněji. Světlý a vzdušný byt zpracovala přímo magicky. Ba co víc, veškerý nábytek sama i navrhla.
Když vstoupíte do tohoto bytu, ihned pocítíte silný náboj světla a prostoru. Autorka zachovává čistotu pohledu, v každé části bytu vnímáte harmonickou cirkulaci energií. Kromě dřeva a všudypřítomné bílé designérka podpořila světelnost a čistotu objektu využitím skla a zrcadel.
Všimněte si skleněných skládacích dveří, které rozdělují prostory mezi jídelním koutem a obývacím pokojem, skleněného sprchového koutu s velkým zrcadlem a množstvím zajímavých pohledů, které díky nim vznikají – byt působí přímo nekonečně.
Jemnost, elegance, cit pro detail
Celý design používá jemnou, pohodlnou a elegantní mluvu. Prostory mimo denní zónu jsou ukryty za dveřmi, které jakoby ani dveřmi nebyly – vypadají jako hladká součást stěny. Takto je ukryta ložnice i šatník. Dveře nijak neruší jednolitost stěn v denní zóně – místnosti se prostě objevují a mizí podle přání majitelů.
Denní zóna je synonymem všestrannosti a multifunkčnosti, zdůrazňuje domov jako sociální jádro vždy, když je to nutné. Naopak, je-li třeba, ve vteřině se promění v útočiště, v němž má každý dostatek soukromí.
Multifunkční ostrůvek ukrývá i televizi
Kuchyňskou linku od obytné zóny se světlým gaučem odděluje ostrůvek, který je také místem spojení více funkcí – ze strany linky funguje jako pracovní místo se sporákem, zboku jako barový pult. Když ho otevřete z obývacího pokoje, překvapí vás v ostrůvku ukrytá televize. I ta je dokonale neviditelná.
Styl neviditelnosti a fascinujících pohledů
Kromě mnoha odrazů, průzorů a skrytých prostorů se autorce interiéru podařilo do bytu dostat i možnosti zajímavých výhledů do okolí Barcelony. Pohodlí a harmonii vnesla do bytu i díky vrstvení a přírodním materiálům. Všimněte si nejen jemné barevnosti a různých stupňů šedé, ale i textury použitých bytových textilií – od jemných závěsů, přes hrubší deky, lněné ložní prádlo, až po kožešiny.
Jednoduché vyjádření složitých myšlenek
Susanna Cots už více než dvacet let navrhuje prostory, ve kterých se jí díky vrozenému talentu daří vytvářet rovnováhu a vizuální komfort. Má jedinečný přístup k osvětlení, dokáže spojit funkčnost, emoce i přírodu. Hlavní ateliér si založila v roce 2001 v Katalánsku. Když ji začali obdivovat i za hranicemi, otevřela si druhé studio v Hong Kongu (v roce 2014).
Práce designérky byly oceněny prestižními mezinárodními cenami: German Design Awards (Německo, 2020), Luxury Lifestyle Awards a Lux Life (Anglie, 2017 a 2018) a Idea Top Awards (Čína, 2012 a 2013). Získala též uznání jako finalistka cen SBID (Společnosti britského interiérového designu), Porcelanosa Interiors Awards, New York International Contemporary Furniture Fair (ICFF) a FAD Awards of Barcelona.
Maison Lumière
interiérové studio: Susanna Cots Interior Design
autorka: Susanna Cots
lokalita: Barcelona, Španělsko
realizace: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Mauricio Fuertes