Chcete mít efektivní osvětlení? 7 chyb, kterým se vyhněte
Výběrem osvětlení a jeho umístěním dokážete úplně změnit pocit a atmosféru místa. Pokud však nevyberete správně nebo lampu špatně umístíte, efekt nebude nejlepší. Jako obvykle, i v tomto případě platí, že je lepší poučit se z omylů jiných než z vlastních.
Sesbírali jsme nejčastější chyby týkající se interiérového osvětlení, kterým je určitě třeba se vyhnout.
1. Spoléháte se na stropní světlo
Tato běžná chyba má kořeny ještě v hluboké minulosti, když nebylo možné využít vrstvené osvětlení. Zdá se, že máme ve velké míře zakořeněnou představu stropního svítidla jako jediného nebo hlavního zdroje světla v interiéru. Je sice pravda, že jím osvětlíte celou místnost, ale na druhou stranu nemusíte mít dostatek světla právě tam, kde ho potřebujete.
Představte si, že jste v místnosti, kde nejsou žádná okna, a potřebujete osvětlit pracovní plochy – na přípravu jídel či v dílně. Pravděpodobně byste sáhli po bodových, respektive směrových svítidlech, jejichž sklon můžete upravit podle potřeby.
Namísto použití jednoho typu osvětlení (nad hlavou) myslete i na to, jaké nálady chcete v místnosti dosáhnout. Vícero dobře umístěných zdrojů poskytne dostatečné množství soustředěného směrového světla na jakýkoliv povrch – přesně tam, kam potřebujete při práci, vaření, hraní her či posezení v kruhu přátel.
2. Nedostatek svítidel
Je to úplně jednoduché: když používáte jen jedno zařízení, bude svítit jen to a žádné jiné. Běžnou chybou je, že v místnosti není dostatek svítidel.
V českých domácnostech často máme jen dva typy lamp, ze kterých je jeden sice pěkný nebo příjemný, ale nedělá nic užitečného, a druhý je příliš tmavý nebo špatně umístěný. Pokud použijete vícero zdrojů, efekt bude z praktického i estetického hlediska úplně jiný.
Pokud máte jen jedno hlavní světlo, některé části pokoje budou tmavé. Abyste tento problém vyřešili, použijte takzvané vrstvené osvětlení – přidejte do místnosti další typy osvětlení, například LED pásy (snadno je namontujete i na nábytek, do polic i zásuvek), stolní či nástěnná světla. Příjemné relaxační atmosféry dosáhnete ambientním stmívacím osvětlením.
3. Myslete na den i noc
Běžnou chybou u osvětlení místností je, že nemyslíte na to, jak bude světlo vypadat v různých denních i nočních hodinách. Přes den vám postačí osvětlení tmavších pracovních zón nebo místa na čtení či jiné koníčky.
Když se setmí, potřebujete různé druhy osvětlení – například nepřímé atmosférické, když máte hosty, výraznější při stolování a lokálně na čtení či slabé nepřímé světlo v ložnici. Při výběru osvětlení do každé jedné místnosti si promítněte, jaké úkony zde děláte přes den a po setmění, abyste měli vždy dostatek světla.
4. Nesprávná velikost
Jedna z nejčastějších chyb. Zamilujete se do svítidla a nemyslíte na to, zda bude poskytovat dostatek osvětlení tam, kde potřebujete. Například lustr nad jídelním stolem bude vyzařovat jen slabé nebo malé osvětlení, i když působí stylově. Nebo naopak – ani příliš silné velké osvětlení nad stolem v jídelně není vždy výhra.
Náš tip: Vybíráte svítidlo do jídelny? Správné svítidlo by mělo být přibližně o 30 centimetrů menší než šířka stolu. Pokud v místnosti používáte jen jedno svítidlo, mělo by mít přibližně 10 % z celkové šířky místnosti.
5. Příliš světla
Dnes je lákavé vytvořit si různá světelná schémata a seskupení svítidel. Vrstvení a hromadění stylových lamp vedle sebe určitě má své kouzlo z estetického hlediska, ale všeho s mírou. Zvažte, zda jich skutečně potřebujete tolik a jakou atmosféru vytvářejí, když se rozsvítí najednou.
Pokud jich chcete mít u sebe několik, měly by se dát samostatně ovládat vypínačem, abyste dosáhli různé intenzity osvětlení. Největším zlem je zapuštěné stropní osvětlení, zejména pokud je svíticích bodů příliš.
Obírají místnost o teplo a stíny, které prostor zjemňují a vytvářejí harmonické textury. Lépe fungují závěsné nebo nástěnné lampy, jejichž světlo se odráží od stěn.
6. Nesprávná teplota barev
Omyl, který se stal asi každému z nás: koupili jste si žárovku, a když jste ji namontovali do lampy, zjistili jste, že má jinou barvu než všechny ostatní žárovky v domě či bytě.
Ještě dřív, než se vydáte na nákup žárovek, zjistěte, jaký typ barvy máte doma, respektive jaký splní vaše představy – studená, či teplá bílá?
7. Myslete na stíny
Stíny jsou někdy příjemným způsobem, jak světlo umocní harmonickou atmosféru v místnosti, jindy naopak vadí. Kuchyně a koupelna jsou dvě místnosti, kde stíny nejsou dobré, protože vám brání vykonávat potřebné úkony.
Když nainstalujete světlo na nesprávné místo, způsobí nechtěné stíny. Určitě je dobrým pomocníkem instalace vícero světelných zdrojů nebo rozptýlenější světlo namísto bodových stropních žárovek.
Studená versus teplá bílá
Na obalech žárovek najdete informaci o tom, jakou barvu světla vyzařují. Barva světla výrazně ovlivní finální dojem z místnosti, proto se s ní vyplatí pohrát. Nejčastější dělení zahrnuje teplou bílou, neutrální bílou nebo studenou bílou. Důležitou informací je počet Kelvinů.
Čím má žárovka více Kelvinů, tím je bílé světlo chladnější:
1 800 K je jantarově bílá jako světlo svíček.
2 700 K je teplá bílá, relaxační přátelská bílá.
3 000 K je dostatečně svěží teplá bílá na to, aby bylo cítit jasné, ale stále příjemné bílé světlo.
4 000 K je neutrální bílá.
5 500 K je studená bílá jako odražené sluneční světlo.
6 500 K je velmi studená bílá podobná dennímu světlu při zatažené obloze.
Jak se používají jednotlivé odstíny bílého světla?
Všeobecně odstíny bílého světla od 1700 do 2200 K považujeme za extra teplé bílé světlo, které evokuje západ slunce a je velmi příjemné na odpočinek a pohodu hlavně ve večerních hodinách.
Odstíny s 2700 až 3500 K jsou standardizované jako teplé bílé světlo, které má nažloutlý nádech, nejvhodnější je do domácností jako primární osvětlení všech prostor.
Odstíny s 4000 až 5000 K vyzařují neutrální bílé světlo vhodné zejména v pracovních zónách, kancelářích či v kuchyni.
Odstíny nad 5000 K jsou studené, svítí nejvíce do modra a většinou jsou používané v potravinářství k osvětlení masa.
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME