Zdroj: Shutterstock

Vyhnete se nejčastějším chybám při navrhování interiéru. Neumisťujte nábytek u stěny a vybírejte správné osvětlení pro dokonalý prostor

19. 05. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Pokud plánujete návrh interiéru, je důležité, abyste byli obeznámeni s nejčastějšími chybami, kterých se lidé při tomto procesu dopouštějí. Tyto chyby mohou způsobit, že váš domov nebude vypadat tak, jak jste si představovali, nebo že nebude plně funkční. V tomto článku se podíváme na několik běžných omylů při navrhování interiéru a přineseme vám tipy, jak se jich vyvarovat.

Nábytek seřazený u stěny

Při plánování interiérů se profesionálové řídí zásadami dobrého interiérového designu, jako je viditelná váha, proporce, měřítko, vyváženost a symetrie. Největší chybou, které se lidé při uspořádání nábytku dopouštějí, je, že největší kusy odsunou ke stěnám a uprostřed tím vytvoří velký prostor.

Přečtěte si také:
Zvolte barvu nábytku, která se do místnosti nehodí. Proč? Interiérová designérka uvádí tento důvod

Když však tlačíte nábytek ke stěnám, ve skutečnosti to dělá vaše prostory mnohem méně funkční a vytváříte tím v prostoru rozruch. Nábytek by se měl kombinovat s dalšími kusy, aby vytvořil příjemný a obyvatelný prostor.

Zamyslete se nad tím, jak využíváte svůj pokoj, a seskupte nábytek tak, abyste vytvořili jednotlivé zóny. Například v obývacím pokoji můžete mít zónu pro konverzaci, zónu pro herní stůl a zónu pro sledování filmů. Také je dobré, když si na podlahu nalepíte pásku, kde přesně budou vaše kusy nábytku sedět, abyste si udělali představu.

Příliš malé koberce

Koberce jsou nejen skvělým způsobem, jak vnést do prostoru texturu a barvu, ale také pomáhají uzemnit nábytek a vytvořit zóny. Podle designérů se však velmi často setkáváme s kobercem, který je buď příliš velký, nebo příliš malý. Velikost koberce by se měla řídit velikostí zóny, kterou vytváříte, a místem, kde bude umístěn nábytek.

Plošné koberce by nikdy neměly pokrývat celý prostor domova. Například v obývacím pokoji je nejlepší mít koberec jen pod polovinou pohovky a akcentových křesel.

Moderní interiér chodby s nábytkem a kobercem.

Plošné koberce by nikdy neměly pokrývat celý prostor domova. Zdroj: iStock

Nedostatečné osvětlení

Osvětlení bývá velmi často opomíjeno. Častou chybou, kterou lidé dělají je, že spoléhají na jediné svítidlo uprostřed stropu, které osvětluje celou místnost. Místnost se tak může zdát menší, tmavší a neútulná – a nikdy neposkytuje dostatek světla pro plnění úkolů.

Osvětlení by naopak mělo být rozvrstvené – dobrá je kombinace vestavných stropních svítidel, kardanových nebo bodových světel, stropních svítidel, svícnů a stojacích a stolních lamp.

Přečtěte si také:
Malý prostor pro kuchyni? Podívejte se, jak chytře se to dá vyřešit!

Špatná kombinace nábytku

Další chybou, které se lidé dopouští, je nákup nábytku v sadách nebo všeho ze stejného místa. Vybavení místností, které se vám na sociálních sítích tolik líbí, bývají často celoživotním sběratelstvím majitele domu – nebo pomoc profesionála v oblasti designu, který obstará nábytek a předměty z několika obchodů a následně je umně smíchá.

Míchání a kombinování nábytku je oblíbený způsob navrhování prostoru. Je to zajímavé a působí to mnohem estetičtěji. Je v pořádku, pokud chcete mít shodná křesla do obývacího pokoje nebo shodné taburety. Avšak kompletní sady (pohovka, křeslo) působí velmi nudně a katalogově.

Dřevěné židle u stolu ve světlém interiéru otevřeného prostoru s lampou vedle šedé pohovky.

Míchání a kombinování nábytku je oblíbený způsob navrhování prostoru. Zdroj: iStock

Přestylizované police

Na krásně uspořádané police je radost pohledět, avšak správné uspořádání vyžaduje jemnost. Kromě toho, že rádi sbíráte drobnosti, které si následně vystavujete na svých poličkách, musíte používat zásady designu, jako je symetrie, rovnováha a proporce – a hlavně být zdrženliví, abyste to nepřehnali.

Zkuste proto začlenit smysluplné kousky, které prostoru dodávají pocit útulnosti. Nicméně nezapomeňte, že někdy může přehnaná stylizace s cetkami způsobit, že prostor bude působit přeplněně – pozor na to!

Umění, které je příliš vysoko

Příliš vysoko nebo příliš nízko zavěšené umělecké dílo může narušit proporce místnosti a zanechat v ní pocit „mimo“. Pravidlem je, že střed díla by mělo být cca 150 cm od podlahy (zhruba ve výšce očí). Odtud začíná a podle toho se přizpůsobuje. Stejně jako u mnoha jiných věcí v interiérovém designu neexistují žádná pevná pravidla, která by fungovala vždy. Pokud vám umělecké dílo přináší radost, na ničem jiném nezáleží.

Real photo of abstract paintings hanging on white wall above a gray sofa in a living room interior with big windows

Příliš vysoko nebo příliš nízko zavěšené umělecké dílo může narušit proporce místnosti. Zdroj: iStock

Závěsy, které jsou příliš nízko

Častou chybou, kterou lidé se závěsy dělají je, že je pověsí ve výšce okenního rámu, což bývá příliš nízko, takže stropy pak působí nižším dojmem. Je dobré, když je závěs alespoň 6 cm nad okenním rámem. Pokud se jedná o vysoký strop, zavěste závěsy 25 až 30 cm nad okno. To vnese do místnosti efekt výšky a přitáhne pohled nahoru nad okno.

Přečtěte si také:
Předělali byt, protože ho chtěli pronajímat. Práce designérky je však přesvědčila to nedělat. Proč?

Míchání osvětlení

A pak jsou tu další technické aspekty osvětlení, jako je teplota barev. Věděli jste, že míchání teplot v místnosti může být problém? Když vejdete do místnosti se svítidly, která nemají stejnou barevnou teplotu, může to působit rušivě a nepříjemně. Měřeno ve stupních Kelvina (K), čím vyšší číslo, tím chladnější světlo (neboli více modré). Typicky 2700 K pro obytné prostory působí teple a příjemně. Cokoli nad 3000 K vám přinese pocit, že jste v ordinaci zubaře.

Různé moderní zjednodušené zrcadlové měděné lustry.

Když vejdete do místnosti se svítidly, která nemají stejnou barevnou teplotu, může to působit rušivě a nepříjemně. Zdroj: iStock

Umění, které nemá správnou velikost

A pak je tu umělecké dílo, které nemá správnou velikost. Umělecké dílo nebude vypadat nejlépe, když bude v nesprávném měřítku pro daný prostor. Například umělecké dílo, které je zavěšené nad pohovkou vypadá nejlépe, pokud je obdélníkové a zhruba ve dvou třetinách šířky pohovky.

Při určování velikosti uměleckého díla nad kusem nábytku je dobré používat pravidlo třetin, kdy je dílo v rozmezí třetiny až dvou třetin šířky kusu nábytku, nad kterým visí. Zkuste si ho nejprve pomocí malířské pásky namalovat na stěnu, abyste zjistili, jestli se vám takto umístěné zdá správné.

FOTOGALERIE

Text: Claudie Kornelová
Foto: iStock
Zdroje: Domov pro šťastný život: Průvodce moderním interiérem od Marie Kondo, Interior Design Illustrated od Francis D.K. Ching a Corky Binggeli
The Interior Design Reference & Specification Book: Everything Interior Designers Need to Know Every Day od Chris Grimley a Mimi Love

Kategorie: Design interiérů
Tagy: bydleni design interier
Sdílejte článek

Diskuze