Zdroj: LG

Čištění odtoků, baterií, spár a péče o pračku. Jak na důsledný úklid koupelny

03. 07. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Vlhké prostředí je zdrojem bakterií a plísní, které mohou způsobovat rozličná onemocnění. Proto koupelna vyžaduje mnohem větší péči než jiné místnosti. Pravidelný úklid a osvojení si několika návyků je jediným řešením, jak si udržet zdravou domácnost.

Úklid koupelny vyžaduje jistou námahu a čas, protože tu kromě obyčejného prachu musíte bojovat s usazeninami, nánosy, vodním kamenem a plísněmi, které když zanedbáte, už se jich nezbavíte. Proto je prvním a zároveň nejdůležitějším krokem pravidelný úklid, a to jednou za týden. Při šikovné organizaci vám celý proces zabere maximálně hodinu, což není až tak špatné.

Moderná presvetlená kúpeľňa

Zdroj: IKEA

Pokud si vybudujete takovýto návyk, na čištění nebudete muset používat agresivní chemikálie, protože všechno hravě vyčistíte přírodními prostředky – octem, jedlou sodou a citrónem. Co nemusíte čistit každý týden? Sprchovou hlavici nejlépe vyčistíte ponořením do horké octové vody, kterou necháte působit do následujícího dne. Podle tvrdosti vody zjistíte, jak často byste ji měli čistit – zpravidla stačí jednou za měsíc. Podobný interval zvolte i na odtoky v umyvadlech a vaně. Pračku stačí dezinfikovat jednou za tři měsíce a spáry na dlažbě a obkladech vydrhněte maximálně dvakrát do roka.

Přečtěte si také:
Beton, mramor, industriál či černá barva? Toto jsou moderní koupelny 2022

Péče a pračku

Pravidelně čistěte filtr, zásobník na prací prostředky i gumové těsnění, kde se může hromadit voda. Jednou za tři měsíce nalejte do bubnu ocet a zapněte pračku na nejvyšší program (90 °C) – horká voda bakterie zničí a odstraní nečistoty i nepříjemný zápach. Abyste zamezili usazování vodního kamene, přidávejte do praní prací sodu. Nezapomínejte po každém praní nechávat otevřená dvířka i zásobník na prací prostředky.

Koupelna s pračkou a sušičkou

Čištění odtoků a baterií

V první řadě se pokuste snížit množství odpadu, který by se mohl dostat do odpadových trubek – v koupelně nejčastěji vlasy. Na jejich čištění jsou určitě účinnější i šetrnější ekologické přípravky než tvrdá chemie. Smíchejte hrst jedlé nebo prací sody se 115 ml horkého octa, nalejte ho do odpadové trubky a nechte působit. Sodu v kombinaci s octem použijte i na vodovodní baterie. Nejenže se budou krásně lesknout, pasta si účinně poradí i s usazenými minerály z kapek vody.

Designová baterie zblízka

Zdroj: Sanela

Toaleta bílá jako sníh

Ztratila toaleta svou původní barvu a na žluté fleky nic nezabírá? Vyzkoušejte jednou za týden po spláchnutí nasypat na problémová místa hrnek jedlé sody. Po půl hodině na ně nakapejte ocet a vykartáčujte. Záchod by si měl svou původní bělobu udržet mnohem déle.

Žena čistí toaletu

Zdroj: Shutterstock

Při spláchnutí sklopte poklop, aby se bakterie a choroboplodné zárodky nerozvířily po celé koupelně. Nezapomeňte ani na pravidelnou dezinfekci WC kartáče.

Přečtěte si také:
Je pravda, že skutečně stačí na dezinfekci v domácnosti ocet?

Spáry jako nové

Spáry mezi kachličkami jsou detailem, který většinou při úklidu obcházíme, ale je potřebné je čistit alespoň dvakrát do roka. Na jejich vyčištění použijte pastu ze sody (rozpusťte 4 lžíce sody ve 4 lžících vody), nechte 10 minut působit a nakonec je dočistěte starým zubním kartáčkem. Budou jako nové.

Černobílá koupelna

Zdroj: Shutterstock

Zázračný eukalyptus

Pokud neradi používáte vonné difuzéry nebo svíčky, vyzkoušejte vedle sprchového koutu naaranžovat větvičky eukalyptu. V horkém vlhkém prostředí začne eukalyptus uvolňovat silice a aromatické oleje, které nejen provoní celou koupelnu, ale dokážou také zničit infekční mikroorganismy.

Eucalyptus ve váze

Zdroj: Shutterstock

Sanita – udržujte ji v suchu

Keramické povrchy na vaně a umyvadlech myjte jednou do týdne běžným prostředkem určeným pro koupelny. Vždy je důležité utřít je do sucha, protože ve spárách se může po čase tvořit plíseň. Právě u spár vyplněných silikonem je potřebné, abyste co nejdříve zareagovali na výskyt a první příznaky napadení plísní, jinak silikonem pronikne úplně a vy budete muset spárovat znovu. Při jejich čištění vám pomůže pasta z půl hrnku jedlé sody, jedné třetiny hrnku kyseliny citrónové a horké vody, kterou aplikujte na spáry a po půl hodině je vyčistěte.

Přečtěte si také:
Domácí květinové svíčky s vůní a květy levandule

5 VĚCÍ, které nepatří do koupelny

Běžný nábytek

Do koupelny nemůžete použít jakýkoli nábytek. Nekvalitní a neošetřený dřevěný nábytek tu nemá co hledat, protože pod vlivem vlhkosti po čase nabobtná a zkřiví se. Proto si vybírejte nábytek určený výhradně do koupelny.

Obrazy a fotografie

Umění na stěně zkrášlí každý interiér, ale do koupelny nepatří. Vysoká vlhkost zničí sytost barev, poškodí rámy a pronikne i za sklo a na fotografiích vytvoří nevzhledné mapy a plesnivé skvrny.

Koupelna s volne stojící vanou

Zdroj: Lejaan

Elektronika

Mnozí v koupelně rádi relaxují při příjemné hudbě. Dávejte však pozor, běžná elektronika nezvládne koupelnové prostředí dlouhodobě. Potřebujete elektroniku, u níž výrobce garantuje bezproblémový chod i při zvýšené vlhkosti.

Lékárnička

Léky jsou citlivé na vlhkost a kolísání teploty. Rozhodně nepatří do koupelny, i když je praktické mít je po ruce. Pro vlastní bezpečnost a spolehlivý účinek léků je skladujte raději v místnosti se stálou teplotou.

Šperky

Vlhké prostředí je i nepřítelem šperků – ať už těch drahých, nebo levné bižuterie. Spustí oxidační proces způsobující nevzhledné zelené nebo hnědé skvrny, které se nedají odstranit.

Připravila: Miroslava Maceková

Foto: Shutterstock, Norsu, IKEA, Sanela, LG, Lejaan

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: čištění domácnosti Doplňky do koupelny koupelna sanitární keramika udrzba úklid v domácnosti
Sdílejte článek

Diskuze