Zdroj: CATALANO

Jak vybrat desku pod umyvadlo

29. 05. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Krycí deska skříňky je dominantou koupelny a určitě nejdůležitější částí koupelnového nábytku. Neexistuje univerzální řešení pro všechny, protože i zde jde o hledání kompromisu mezi našimi představami, nároky, a v neposlední řadě cenou.

Dřevo

Dřevo je tradiční materiál s velkým množstvím skvělých vlastností a nemusíte se mu bránit ani v koupelně. Do jejího vlhkého prostředí je nejvhodnější tvrdé exotické dřevo, protože nejlépe snáší vysokou vlhkost. Nejčastěji se používají dřeviny wenge či teak, ale na trhu najdete i další vhodné druhy – ipe, jatoba či massaranduba. Použít můžeme, samozřejmě, i dřevo z našich končin – dubové, ořechové či akátové.
Lehké dřeviny lépe absorbují vodu, proto jsou do koupelny méně vhodné.

Moderní koupelna s designovým koutem s umyvadlem

Zdroj: IKEA

Přírodní dřevo přirozeně stárne a časem může jevit známky používání, ale originální patina mu dodá příjemný domácí vzhled. Masivní dřevo pracuje. Vlivem klimatických podmínek se může prohnout nebo zkroutit. Není to chyba dřeva, ale jeho přirozená vlastnost. Z tohoto důvodu se na výrobu nábytku, který přichází do styku s vodou, nejčastěji používá tzv. spárovka. Spárovky jsou desky z masivního dřeva v různých rozměrech vyrobené slepováním dřevěných hranolů. S nábytkem ze spárovky získáte masivní dřevo, které je tvarově stálé.

Přečtěte si také:
Koupelna pro klidný život? Přírodní materiály a světlé barvy

Masivní deska

Masivní deska vyžaduje určitou údržbu, ale ta se vám vrátí v podobě útulného a neopakovatelného vzhledu. Pokud se rozhodnete zhotovit si desku sami, nezapomeňte ji nejdříve důkladně napustit přípravkem na bázi přírodních olejů s příměsí vosku. Ten proniká do hloubky materiálu, a tím ho chrání.

Moderní koupelna s designovým koutem s umyvadlem

Zdroj: Le Bon

Dýha v koupelně?

Na výrobu nábytku se často používá dýha. Je to v podstatě kmen stromu nakrájený na tenké plátky. Má tloušťku okolo 1 mm a lisuje se na nosný podklad (většinou MDF nebo dřevotříska). I když je takový nábytek tvarově stálý a cenově dostupný, na desku umyvadla dýha určitě vhodná není. Jde o porézní materiál, do kterého se i navzdory impregnaci může časem dostat vlhkost. To vede k rozpínání nosného podkladu a nenávratnému poškození dýhy na povrchu. Dýha se však může použít na čelné plochy koupelnového nábytku.

Přečtěte si také:
Dveře má jen koupelna. Moderní byt s otevřeným půdorysem, ve kterém zaujme i volně stojící vana

HPL a kompaktní laminát

Výroba HPL desek (z angl. High Pressure Laminate čili vysokotlakový laminát) probíhá vždy ve stacionárním stavu, když jsou vrstvy materiálu společně s živicí stlačené pod vysokou teplotou a tlakem. Dochází tak k propečení a spojení všech vrstev materiálu. Výsledkem je 0,6 až 2 mm tlustý laminát, který se lepí na nosný podklad (překližka, MDF, dřevotříska, laťovka…). HPL desky jsou odolné proti vodě, znečištění, ale i vysoké teplotě. Materiál je otěruvzdorný, odolný proti proražení, stálobarevný, tvarově stálý a nabízí široké možnosti dekoru.

Moderní koupelna s designovým koutem s umyvadlem

Zdroj: Le Bon

Vzhledem ke svým vynikajícím vlastnostem se s oblibou používá nejen při výrobě vrchní desky, ale i na všechny čelné a svislé plochy koupelnového nábytku. Kompaktní desky jsou ze stejného materiálu jako HPL, mají však vetší tloušťku. Vznikají jednoduchým vrstvením jádra, až vznikne samostatná deska (běžné tloušťky kompaktních desek: 2–30 mm). Kompaktní deska nabízí velmi dobrý poměr ceny a kvality.

Laminát či lamino?

Mezi pojmy laminát a lamino mnoho lidí ani nevidí rozdíl. Ten je přitom zásadní. Lamino desky tvoří na rozdíl od vzpomínaného laminátu velmi tenký dekorativní papír (okolo 0,1 mm) nalisovaný na dřevotřísku. Jsou známé nízkou cenou, jako i snadnou dostupností materiálů na jejich výrobu. Materiál rychle podléhá vlivu tepla, vody a mechanického poškození. Pokud hledáte pevný a odolný materiál, který vydrží po generace, lamino deskám se určitě vyhněte.

Keramika

Keramická deska pod umyvadlo je poměrně netradiční materiál. Její popularita však stále roste jak u návrhářů, tak i u samotných zákazníků. Materiál je vyrobený z čistě přírodních složek, kterými jsou živice a mleté hliněné materiály – většinou křemen a porcelánová hlína. Desky jsou stlačené pod velkým tlakem a vypalované při vysokých teplotách až
do 1200 °C. Díky digitálnímu tisku je možné na povrchu desek docílit vzhledu různých typů přírodních kamenů, nerozeznatelného od originálu.

Moderní koupelna s designovým koutem s umyvadlem

Zdroj: CATALANO

Keramika je neporézní, a tedy téměř nenasákavý materiál, který je nenáročný na údržbu a čištění. Odolává poškrábání, UV záření i čisticím prostředkům a chemikáliím a ani po letech neztrácí barvu. Nabízí velkou škálu barevných provedení a dekorů. Nevýhodou je vysoká cena z důvodu nákladného výrobního procesu.

Umělý kámen

Umělý nebo technický kámen je více než z 90 % tvořený přírodními materiály, které jsou spojené kvalitní živicí a doplněné barevnými pigmenty. Volbou tohoto materiálu do jisté míry eliminujete nedokonalosti přírodního kamene. Oproti přírodnímu kameni na něm oceníte zejména nízkou nasákavost a nižší nároky na údržbu. Další výhodou je široká škála barev a povrchových úprav, variabilita tlouštěk a rozměrů. Nevýhodou je vyšší cena, a pro někoho i nízký lesk (přibližně 40 až 50 %).

Moderní koupelna s designovým koutem s umyvadlem

Zdroj: SAPHO

Přírodní kámen

Kámen je krásný přírodní materiál a na desku pod umyvadlo je určitě vhodný. Poskytne mimořádnou odolnost proti mechanickému poškození, a hlavně dodá koupelně punc luxusu. Z uživatelského komfortu má přírodní kámen horší vlastnosti než keramika. Zejména u jasných odstínů může dojít k nežádoucímu zbarvení, například po kontaktu s lakem na nehty nebo vodou po holení. Skvrny od nevhodných čisticích přípravků, nebo i vína v přírodním kameni také zůstávají.

Moderní koupelna s designovým koutem s umyvadlem

Zdroj: Lusso Stone

Kompozit

Kompozit vzniká umělým propojením jiných jednodušších materiálů. Kompozitní materiál získává jejich spojením vlastnosti, které jeho jednotlivé komponenty nemají. Deska z umělého kamene (nejčastější pod značkou Corian) je kompozitní směsí dřevěného kamene a hybridní živice.

Moderní koupelna s designovým koutem s umyvadlem

Zdroj: Le Bon

Kompozit nejen elegantně vypadá, ale je velmi odolný proti nárazům a škrábancům, pružný a na dotyk příjemný. Jde o neporézní, homogenní a hygienický materiál v celé své tloušťce. Jeho hladkým povrchem neproniknou žádné tekutiny. Je perfektně opravitelný, i opakovaně. Díky své chemické odolnosti je jednoduchý na údržbu a bez problémů z něho odstraníte i větší nečistoty.

Corian má nekonečné možnosti využití. Materiál je možné spojovat bez podstatných spojů, a tak umožňuje vytvářet v podstatě nekonečné plochy bez spár. Umyvadla z Corianu, držáky na ručníky, nádoby na mýdla či kosmetické stolky dokážeme integrovat do desky zcela bez spár.

Klára Nováková, Le bon

Sklo

U skleněné desky pod umyvadlo se jen těžko hledají minusy. Splňuje vysoké hygienické nároky a díky nejmodernějším technologiím zpracování skla má vysokou pevnost a tvrdost. Sklo se používá i na kuchyňské pracovní desky a je vhodné i do koupelny. Je 100% voděodolné, nenasákavé, velmi elegantní, působí neobyčejným až luxusním dojmem a velmi snadno se udržuje.

Přečtěte si také:
Ze zaprášené půdy prosvětlené soukromí pro dospívající slečnu s pracovním stolem, spacím koutem i vlastní koupelnou

Doporučujeme saténové sklo s matným povrchem, který je příjemný na dotyk a nezůstávají na něm otisky prstů. Skleněnou desku je možné podlakovat barevným odstínem RAL, takže se dá sladit nejen se skříňkou, ale i s celou koupelnou. Z hlediska poměru ceny a kvality je to jedna z nejlepších voleb.

Moderní koupelna s designovým koutem s umyvadlem

Zdroj: Le Bon

Plech

Použití plechu na krycí desku koupelnového nábytku je nevšední nápad. Společnost Scarabeo ji představila minulý rok v minimalistické sérii Plana. Koupelnové studio Le bon k plechu přivedla úvaha o tvorbě originální, co nejtenčí krycí desky: „Nejprve to byl designový experiment: na zakázku jsme vyrobili koupelnovou sestavu s velmi subtilní deskou pod umyvadlo tlustou jen 3 mm. Výsledek byl tak ohromný, že jsme se rozhodli zařadit plech mezi standardní materiály naší kolekce Forever,“ vysvětluje Klára Nováková. Plechovou desku je možné nalakovat barevným odstínem RAL. Zpracování plechu na desku pod umyvadlo vyžaduje zkušenost a řemeslnou zručnost.

Moderní koupelna s designovým koutem s umyvadlem

Zdroj: Scarabeo

Beton

Betonové desky se vylévají naráz v jednom kuse, přičemž nejste omezení tvarem ani velikostí. Po přebroušení vzniká hladký bezspárový povrch k nerozeznání od přírodního nebo umělého kamene, ale za nižší cenu. Jejich předností je neomezený výběr barev a různé stupně lesku (od matných, saténových, lesklých až po zrcadlově lesklé povrchy).

Moderní koupelna s designovým koutem s umyvadlem

Zdroj: Peter Clarke

Na rozdíl od křemene, žuly či laminátu mohou být betonové desky vytvarované tak, jak navrhnete vy. Beton je pevný, trvanlivý, uzávěr zabezpečuje nepropustnost a odpuzuje i většinu potravin a nápojů, jako je citronová šťáva, ocet, hořčice a červené víno.

Připravila: Katarína Paukeje ve spolupráci s Le Bon

Foto: Le Bon, Shutterstock, Scarabeo, Peter Clarke, Lusso Stone, SAPHO, Catalano, IKEA

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: Doplňky do koupelny dřevené povrchy kompozitní materiál koupelna koupelnový nábytek laminat přírodní materiály sanitární keramika
Sdílejte článek

Diskuze