Koupelnová poetika

03. 08. 2011
Diskuze (0)
Sdílet

Konečně! Vydechla jsem mimoděk, když jsem ji uviděla. Když značka Axor představila jednu ze svých letošních novinek, bylo to jako balzám pro ženskou duši – po letech mužského designu koupelen konečně jedna opravdu ženská! Ověřeno: […]

Konečně! Vydechla jsem mimoděk, když jsem ji uviděla. Když značka Axor představila jednu ze svých letošních novinek, bylo to jako balzám pro ženskou duši – po letech mužského designu koupelen konečně jedna opravdu ženská! Ověřeno: koupelna od Patricie Urquioly vyvolávala projevy neskrývaného nadšení u všech kolemstojících dam.

 

Design moderních koupelen je už roky převážně mužský – hlavně těch, jimž vládne minimalismus. Čisté, pragmatické, utilitární, plné dokonalých technologií a prosté jakýchkoli zbytečností. V podobném duchu se nesly i koncepce koupelen, které Axor, designová značka firmy Hansgrohe, už roky vytváří ve spolupráci se známými designéry. Ať to byl Phoenix design, Philippe Starck, Antonio Citerio nebo Jean Marie Massaud, každý z těchto mužů zvolil přirozeně mužský přístup k tvorbě prostředí koupelny. (Abych nebyla nespravedlivá, musím návrhu posledního z nich uznat větší míru volnosti a menší odměřenost, příjemnou pro něžnou ženskou duši.) Až španělská designérka Patricia Urquiola, autorka letošního konceptu koupelny Axor, konečně přišla s koupelnou opravdu ženskou – takovou, která se nebere příliš vážně a dává prostor pro individuální představu o pohodlí.

Co přináší život
Mnohé z koupelen současnosti jsou ovlivněny minimalismem a mužským přístupem k vytváření interiéru – jejich vybavení vychází z praktických požadavků a tvary jsou redukovány až na funkčně nevyhnutelné minimum. Mužská přísnost tohoto přístupu spočívá v tom, že koupelny jsou ve své dokonalé funkčnosti dokončeny – cokoliv doplníte, bude navíc. Málokteré ženě však vyhovuje prostor, v němž nemůže zanechat vlastní stopu, koupelna, v níž je nutné tajit stylem nevhodné předměty a běžné toaletní potřeby. Patricia Urquiola přišla s velmi ženským přístupem k prostoru i k designu jednotlivých předmětů a navrhla úplně jinou koupelnu – nejen formou, ale i obsahem. Nejde v ní jen o prozaické vyhovění potřebám a plnění funkcí, ale spíše o poetiku příjemného života, plnou podnětů k romantickému snění. Jak sama říká, zdrojem její inspirace je každodenní život.

V architektuře a designu přemýšlí Patricia Urquiola současně v několika různých rovinách – zajímají ji různé modely chování, řemeslné techniky, vzpomínky… a směs toho všeho potom interpretuje. Zvládání více činností najednou je pro ženy typické, stejně jako míchání různých, pro muže zdánlivě nesouvisejících věcí. V duchu principu tvorby „Mix and mend“, tedy míchání a přizpůsobování, navrhla Urquiola interiér koupelny jako jakýsi patchwork – spojila přírodní inspirace s čistými liniemi, hravé prvky s precizním řemeslným vyhotovením, brilantní povrchy s měkkými oblouky, připomínajícími design 60. a 70. let minulého století, moderní technologie s předměty ze starožitnictví a suvenýry z cest; jako by při vytváření interiéru neplatilo žádné neporušitelné pravidlo. Na prvním místě je tvořivá volnost, která dává celku zvláštní poetiku. V její koupelně tak vyznívají úplně přirozeně předměty z běžných obchodů a interiérové prvky typické pro jiné místnosti, jako jsou věšák na kabáty, lampa, noční stolek či kufr, a společně s nimi pronikl i do koupelny na výstavě reálný život. Urquiolin neomezující interiér žije a nechává žít.

Možnost mít jinou představu
Představy muže a ženy o ideální koupelně jsou různé. Je rozdíl v tom, jak žije, jaké má rituály, co chce ukázat a co chce vidět žena, a co muž. Málokterá žena například touží ráno vidět vousy v umyvadle, a ne každá se chce vidět v zrcadle dřív, než se umyje. Proto vytvořila designérka ve svém návrhu ideální koupelny dvě téměř symetrické, v základě totožné, ale v detailech různé zóny – mužskou a ženskou. Proto jsou zde dvě umyvadla, a nejsou vedle sebe, jak je to běžné, ale na opačných koncích místnosti. Proto je na ženské straně zrcadlo vedle umyvadla tak, že se v něm při mytí nevidíte. Dáma se podívá do zrcadla jen tehdy, když chce, ne vždy, když přijde k umyvadlu. Zrcadlo je však dostatečně velké, a pokud se ho rozhodne použít, může si například líčidla rozložit na toaletním pultu. Naproti tomu v pánské části je přímo nad umyvadlem malé zrcadlo akorát na oholení – jednoduše a prakticky. Muži některé věci neřeší, nevnímají a považují za zbytečné.

Příkladem svobody při vytváření prostoru i při míchání různých věcí může být i Urquiolin paraván. Už z podstaty paravánu vyplývá individuální přístup k dělení místnosti, přičemž tento konkrétní je prvkem mnohonásobně praktickým – může být stěnou tam, kde ji potřebujete, radiátorem, zrcadlem i věšákem. Individuální uspořádání a zařízení prostoru tak, aby se v něm kdokoliv cítil dobře, však umožňuje celá kolekce koupelnového vybavení Axor Urquiola. Každý z objektů dokáže zapůsobit i samostatně, zároveň však mohou různé komponenty vytvořit celek se zvláštní poetickou harmonií. I díky tomu, že se v nich mísí prvky různých stylů, jsou vhodné do nejrůznějších interiérů.

TEXT: Erika Kuhnová
FOTO: Axor / Hansgrohe
ZDROJ: HOME

Kategorie: Koupelny
Tagy: design koupelna
Sdílejte článek

Diskuze