Kouzla s malou koupelnou aneb domácí lázně na pár metrech

23. 05. 2014
Diskuze (0)
Sdílet

Prostorná koupelna je snem většiny domácností. Málokdo má ale to štěstí, že si může dovolit koupelnu s velkou vanou, sprchovým koutem, záchodem i umyvadlem, aniž by to působilo stísněným a nepatřičným dojmem. S malou koupelnou […]

Prostorná koupelna je snem většiny domácností. Málokdo má ale to štěstí, že si může dovolit koupelnu s velkou vanou, sprchovým koutem, záchodem i umyvadlem, aniž by to působilo stísněným a nepatřičným dojmem. S malou koupelnou je sice o něco složitější se vypořádat, ale rozhodně to nemusí znamenat, že se v ní nemůžete dobře cítit.

I v paneláku si s trochou šikovnosti můžete vytvořit miniaturní soukromé lázně. Záleží na tom, zda máte koupelnu oddělenou od WC. Pro rodinu je vždy lepší mít tyto dvě místnosti zvlášť, i na úkor toho, že budou velmi malé. Pamatujte ale na to, že samostatná toalety by neměla mít méně než 1,5 m² a koupelna 4m².

(foto: SIKO)

(foto: SIKO)

Výrazný trend spojených koupelen a toalet z nedávných let opět ustupuje. Sice umožňuje vytvořit větší prostor, ale na druhou stranu není zrovna praktický pro rodinné užívání. Volí ho tak spíše singles a mladé páry.

Jestliže se chcete pustit do celkové rekonstrukce, nejprve si vaši představu nakreslete. Dobře vám poslouží čtverečkovaný papír, na němž si budete moci udělat vlastní měřítko, a rozmístění sanity tak bude působit přehledněji. Pečlivě si změřte rozměry koupelny, jako je výška a šířka stěn, ale i dveře a jakékoliv výklenky. Běžná vana zabere plochu 170 x 75 cm, sprcha 70 x 70 cm, umyvadlo 60 x 50 cm a toaleta 40 x 50 cm.

(foto: Sapho)

(foto: Sapho)

(foto: Ravak)

(foto: Ravak)

Nechte se inspirovat návrhy od odborníků. Jen málo koupelen je tak malých, aby nešlo umístit toaletu odděleně. Záleží ale samozřejmě na vašich preferencích a životním stylu.

Pokud si nedokážete představit svůj život bez vany, nemusíte se jí vzdávat. Ale místo klasické vany zvolte kompaktní (kratší, ale vyšší) nebo asymetrický model se zástěnou − vedle užšího konce můžete umístit umyvadlo (výškový rozdíl mezi vanou a umyvadlem poskytne dostatek volného prostoru).

(foto: Ravak)

(foto: Ravak)

V českých domácnostech ještě stále najdeme mnoho miniaturních koupelen. České značky na to při designování nových konceptů nezapomínají a přinášejí praktická, ale zároveň i esteticky hodnotná řešení. Avocado a BeHappy od Ravaku ani není potřeba představovat.

Pokud se potýkáte opravdu s miniaturními rozměry, místo klasického umyvadla zvolte zmenšenou verzi – volte spíše mělčí než kratší umyvadlo. Ideální je pod něj umístit úložný prostor, například uzavíratelnou skříňku. Místo ušetříte i se závěsnými programy či poličkami nad pračkou nebo na stěně. Vždy je ale na místě jednat podle konkrétních rozměrů koupelny, abyste se mohli k úložným prostorům pohodlně ohnout či na ně bez problémů dosáhnout. Skříňky i pračky by pak měly stát alespoň 3 centimetry od stěny, jinak se za nimi budou tvořit plísně.

(foto: Jika, Laufen)

(foto: Jika, Laufen) 

(foto: Jika, Laufen)

(foto: Jika, Laufen)

Výrobci koupelnového nábytku dnes nabízejí nepřeberné množství řešení úložných prostor pod umyvadlem. V malé koupelně je to rozumné řešení, protože si zde rozhodně nemůžete dovolit plýtvat místem.

Ač se to nezdá, výslednou velikost prostoru ovlivňují i dveře. Ty by se měly otevírat vně, nikoliv dovnitř. Pokud chcete ušetřit co nejvíce místa, může si místo klasických nechat namontovat posuvné.

( foto: J.A.P.)

( foto: J.A.P.)

Posuvné dveře jsou ideálním řešením malých prostor. Nezaberou místo a vnášejí komfort do každodenního užívání.

Prostor můžete zvětšit i opticky vhodným použitím zrcadel nebo světlých odstínů obkladů, které prostoru přidají na objemu. Vhodné jsou krémové a pastelové barvy, pokud toužíte po dekoru, sáhněte po drobnějších, jemnějších motivech.

(foto: IKEA)

(foto: IKEA)

Bílá koupelna je klasika, která nikdy nezestárne. V kombinaci s důmyslně vybranými a umístěnými zrcadly se i v miniaturní koupelně budete cítit prostorně a vzdušně.

Text: Soňa Kacerovská
Foto: archiv firem
Redakční úprava: Dominika Záveská

Kategorie: Koupelny
Tagy: design koupelna materialy
Sdílejte článek

Diskuze