Láska mezi kapkami vody
Muži ženám často vytýkají přílišnou závislost na místnosti zvané koupelna. Jeden přemítá: Co tam tak dlouho může dělat? a druhý mu sekunduje: Snad abych si na ráno udělal rezervaci, abych se do koupelny vůbec dostal. Ženy pak mužům připomínají jejich jedinečnou vlohu učinit z toalety čtenářský koutek a zablokovat tak onu tolik potřebnou místnost na několik hodin denně… My vám představíme praktické zásady, díky nimž se koupelnu naučí milovat každý člen rodiny bez ohledu na pohlaví.
Umění zvolit správný obal
Ještě dříve než se dostanete k vybavování koupelny nábytkem a sanitou, měli byste uvažovat o jejím „obalu“. V případě povrchů se ke slovu dostávají nejen podlahy, ale také stěny, které zůstanou krásné i ve vlhkém prostředí, s nímž se budou dennodenně potýkat. O trendech v keramických obkladech a nejen o nich jsme si povídali s Markem Vráblíkem, designérem firmy Lasselsberger.
Za hlavní výhody keramiky návrhář považuje, že se v koupelně velmi dobře zabydlela a že ji lze právem považovat za materiál, který je zde doma. „Ostatní materiály jsou v koupelně stále jen hosté,“ dodává. Roste rovněž obliba masivního dřeva v interiéru a tomuto trendu se nevyhnula ani koupelna. Nechcete-li investovat do poměrně nákladných speciálně impregnovaných dřevěných obkladů, mohla by vás zaujmout kamufláž keramických obkladů s vizáží dřeva. Značka RAKO přichází s kolekcemi Noe, Defile, Zingana, Zebrano a Chateau, jejichž povrch imituje strukturu dřeva. Výhodou tohoto řešení je podle Marka Vráblíka především spolehnutí se na fyzikální vlastnosti keramiky, díky kterým ve vlhkém prostředí nezklame.
Letošní Milán sice předznamenal nějaký ten návrat barevnosti, avšak žádný ohňostroj barev nečekejte. Podle Marka Vráblíka se barvy projevují spíše v drobných akcentech a textilních doplňcích než v celkovém pojetí. Prostor pro barevné hrátky nabízejí ornamenty, které se tu a tam na obkladech vyskytují. Designér dodává: „Obklad plní funkci jakéhosi základu, pozadí, a proto se na něm výrazné barvy projevují pouze jako akcent. Stále se preferují zemité a přírodní odstíny. Doplňují ho barvy s nachovým nádechem.“
Návrháři v posledních letech často upřednostňují volně stojící vany, které staví do role dominantního solitéru. Máte-li vanu napevno umístěnou a obezděnou, nezoufejte – možná slepě nesledujete módní trendy, ale odměnou vám může být praktická stránka tohoto řešení. Marek Vráblík upozorňuje, že nevýhodou solitérně umístěné vany je větší prostorová náročnost a rozsáhlejší mokrá zóna. „Volně stojící vanu stavíte do role dominanty, která je velmi choulostivá na veškeré příslušenství. Čím je vana dominantnější, tím střídmější musí být zbytek včetně obkladů. A zdaleka ne každému to vyhovuje,“ uzavírá návrhář.
Modularita a multifunkčnost
Při prezentaci nejnovějších trendů designéři někdy neznají hranice prostoru. Jednotlivé součásti koupelny nejraději ukazují na rozměrných plochách, jako by malé koupelny, kterých je převážná většina, vůbec neexistovaly. Poslední dobou se však v těchto velkých prostranstvích vyskytuje nanejvýš praktický prvek aplikovatelný třeba i na panelákovou koupelnu. Objevuje se nábytek, který splývá s umyvadlem, nebo typ multifunkční nábytkové sestavy, kterou jsme si již dříve oblíbili v obývákových stěnách. Koupelna tvoří nedílný celek, ve kterém na sebe všechny její části navazují, či jsou dokonce mezi sebou propojeny. Snahu spojit sanitu v jeden navzájem komunikující modul vyhnala do extrému designérská dílna Arter&Citton, která pro značku Novello navrhla alternativní kolekci Love. Série čerpá z jemného organického tvarosloví. Vanu s výraznou solitérní povahou lze na konci spojit s umyvadlem a vytvořit tak harmonickou linii, která na sebe navazuje a vytváří dojem stylově vyhraněného modulu.
Na milánském veletrhu hned několik výrobců prezentovalo hladkou závěsnou skříňku, v níž byl jakoby náhodou vyhlouben docela nenápadný důlek, který až přítomnost armatury jasně identifikovala jako umyvadlo. Spirála, na které byl zavěšený sprchový závěs, zase volně přecházela ve sprchovou hlavici. Čeští výrobci nezůstávají pozadu a velmi rychle odhalili kouzlo multifunkčních doplňků. Například RAVAK nabízí vanu You, která uchová záda koupajícího se v teple. Postará se o to systém napouštění vody zpod podhlavníku, který umožňuje dopouštění teplejší vody právě kolem těch partií, které jsou nejvíce vytíženy a přímo si žádají relaxace. Systém WarmFlow šetří vodou při dopouštění teplejší vody při koupání.
Odvážné materiály
Koupelna se postupně stává místem vhodným pro experimentování. Bílou sanitu a chromovaný povrch armatur střídají až surrealisticky vyhlížející barevná a materiálová schémata, kterým jde vlastně jen o jediné – nabourat zaběhlé stereotypy. Vedle dřevěných „lavorů“ k umývání rukou nabízejí firmy umyvadla s kovovou nebo mramorovou patinou, výjimkou není ani sklo. Oděvní móda ráda využívá zvířecí potisky – snad proto, abychom věděli, jaké je to být v jejich kůži. Interiérový textil nezůstává o nic pozadu a ovlivnil také sanitární techniku. Značka Ceramica Cielo například převedla motiv krokodýlí kůže, který se z bot a kabelek překvapivě přestěhoval na umyvadlo s platinovým povrchem.
Keramika se stále drží na výsluní, ale designéři od ní požadují alespoň špetku extravagance. V umyvadle se tak například protahuje skica ženské siluety nebo je opatřeno klasicistními nožkami. Vodu si můžete napouštět buď z porcelánové baterie s folklorním motivem, nebo z její technicistně vyhlížející oranžové sestřičky, která se zabydlela na umyvadle černé barvy.
Sklo kromě sprchových boxů naleznete také na nábytku a stěnách. Oblíbené lesklé plochy se objevují například v obložení stěn materiálem Lacobel. Nejen kuchyň září lakovanými skříňkami – společnost Sanitec představila kolekci JOOP, ve které nabízí koupelnový nábytek strohých geometrických tvarů v dřevěném lesklém provedení.
Jablko sváru: serepetičky
Další věc, která mužům vadí na ženách, je, že koupelnu proměňují v odkladiště více či méně používané kosmetiky. Zatímco muži mají rádi výrobek typu vše v jednom, který je zvládne umýt, navonět, oholit a nejlépe jim ještě vyčistit zuby, ženy přemýšlejí jinak. Málokterá odolá trháku, který zaručeně vyhladí všechny vrásky nebo ji zbaví kruhů pod očima. Nejraději mají pocit, že na každý „problém“ mají úzce specializované řešení. Na problém jiného charakteru – totiž nedostatek místa, pak většinou reagují zase muži. Z důvodu špatně řešených úložných míst se nejvíce namáhanou plochou v koupelně stává okraj vany. Průměrnému muži pohybujícímu se v koupelně asi s takovou grácií, jako když si medvěd obuje brusle, nedá přílišnou námahu složit vanovou „výstavku“ k zemi – či spíše do vany.
Existuje jednoduché pravidlo harmonické domácnosti, které zní: Muži, nechte ženám jejich serepetičky (stejně víme, že nám na ně tajně chodíte) a vy ženy, buďte od té dobroty a ukliďte si je do chytrého koupelnového nábytku. Na trhu je naštěstí dostatek skříněk, které si s veškerými strastmi hravě poradí.
Potvorné tvary aneb Návrat lidskosti
Přísná geometricky řešená koupelna dosud neztratila svoje kouzlo, ale na její místo se již tlačí oblé a nepravidelné tvary. Stává se z ní posvátné území, v němž odpočíváme a nabíráme síly. Naprostá odhalenost, které zde čelíme, evokuje otřepanou frázi, že pouze v koupelně můžeme být sami sebou. Hrany nábytku se zaoblují. Snad proto, že v nás chtějí vyvolat pocit bezpečí, snad proto, že se chtějí svézt na módní vlně.
Italská značka Axia představila koncept organické koupelny AX20, kterou navrhl Karim Rashid. Extravagantní designér na adresu spolupráce podotkl: „Za redesignem této koupelny stojí použití nejen vřelých tvarů, ale také materiálů. Chtěl jsem docílit jemnosti, která by spočívala v očistě sama sebe v přirozeném organickém kontextu. Samozřejmě že i minimalistická a perfektně provedená koupelna může být krásná. Já jsem však chtěl vytvořit něco více lidského, dekorativního, přívětivého a smyslného. Prostě místo, kde může člověk utéct za hranici všedních dnů, meditovat a relaxovat.“
Lázeňskou atmosféru dnes vyvolávají různé parní kabiny nebo masážní vany, které si můžete nainstalovat přímo doma. Věnovat se tělesné hygieně nebo relaxaci je čím dál přirozenější, což dokládají odvážné dispozice domů a bytů, v nichž se můžete setkat s koupelnou uprostřed obýváku. Děti od útlého věku učíme, že koupat se a čistit si zuby je nejen dobré, ale přímo nezbytné, tak proč se při těchto aktivitách schovávat? Ať už otevřeně či odhaleně – není větší slasti, než si po perném dni dát osvěžující sprchu nebo uvolňující koupel. Z chutí do toho a půl je hotovo a nejen proto, že čistota je půl zdraví.
Odkud teče a kudy stéká
Koloběh vody je pro koupelnu zásadní. Je logické, že voda někudy přitéká a jinudy zase odtéká. Zatímco baterie, novodobé chrliče vody, bývají designovou záležitostí a poutají na sebe pozornost, místo, kde se s vodou loučíme, bývá téměř neviditelné. Minimalisticky řešené odtoky navazují na aktuální bezbariérový trend v oblasti sprchových koutů. V případě instalace koutu přímo na dlažbu vodu odvádí podlahová vpust, podlahový odtokový žlab nebo rohový odtok. Kromě praktického života bez bariér získáte možnost plynule přecházet z mokré do suché zóny.
Výběr správné armatury ovlivňuje nejen líbivý design, který si zaslouží, aby zapadal do celkového kontextu, ale také její typ. V nabídce naleznete armatury kohoutkové, pákové, termostatické či s bezdotykovým ovládáním. Nejoblíbenější páková baterie má velmi jednoduché ovládání a nenáročnou údržbu. K očistě celého těla, tedy k umístění do vany a sprchy, je vhodná termostatická baterie, u které si lze na ovladači nastavit přesnou teplotu vytékající vody. Tento typ armatury nalezne své využití zejména v rodině s dorůstajícím „potěrem“ – budete mít jistotu, že zatouží-li dítko znenadání po dávce hygieny, neopaří se. Vyvarujete se také zdlouhavého ladění správné teploty a současně šetříte vodou. Termostatické baterie mají dva ovladače – jedním se reguluje průtok vody a druhým teplota. V průběhu sprchování nebo koupele lze teplotu dále dolaďovat.
TEXT: Zuzana Hošková
FOTO: archiv firem
ZDROJ: HOME 11-12/2010