Očistná svatyně aneb jak na koupelnu snů
Ačkoli v koupelně netrávíme podstatnou část dne, je to místo, které používáme všichni, ráno či večer, po celý rok. Výběru armatury, sanity i designu samotnému věnujme proto dostatek času. Myslet bychom přitom měli na budoucnost i na všechny členy v domácnosti. Její řešení je totiž často rozhodnutím na desítky let nebo i na celý život.
Pokud vám to možnosti dovolí, nechte si navrhnout koupelny dvě. Menší koupelnu (nebo alespoň WC s umyvadlem) umístěte v blízkosti společného obývacího prostoru, kam si mohou odskočit i hosté. Druhou, velkou rodinnou koupelnu umístěte v blízkosti ložnice rodičů a dětských pokojů.
Na pohodlné užívání koupelny je důležitá ergonomie. Před umyvadlem si nechte alespoň 70 cm volného místa. Prostor pro WC mísu by měl být alespoň 80 cm široký a před ní by měl zůstat prostor 70 až 80 cm, totéž platí pro bidet. Sprchový kout zabere 80–100 cm do šířky, pohodlný přístup do vany zajistí prostor široký 100–120 cm. Stejně tak výška jednotlivých zařizovacích předmětů je standardně daná, pro rodinu dlouhána je však nutné ji přizpůsobit.
Budete si muset vybrat
Většina existujících koupelen není tak velká, jak by si její uživatelé přáli. Začněte tím, že se rozhodnete, zda budete mít v koupelně vanu, nebo sprchový kout. Ideální by bylo mít oboje, ale možná si budete muset vybrat. Přihlížejte k velikosti rodiny, vašim potřebám a denním rituálům. Správným rozmístěním prvků se dá zabudovat do malé koupelny i vana, ale počítejte s tím, že bude menších rozměrů. Hlavně vyšší lidé si tehdy musí zvážit, zda budou raději poskládaní v malé vaně, nebo vyrovnaní ve sprchovém koutě. Jednou z největších výhod sprchového koutu je pohodlný a bezbariérový přístup, což ocení především senioři, ale i lidé s omezením pohybu.
Tvar umyvadla je věcí osobního vkusu, měl by však ladit se zbytkem zařízení. Všeobecně platí, že větší a hlubší umyvadlo je lepší než menší a mělké. V tom druhém se totiž nedají umýt ruce až po lokty, ani přeprat drobné prádlo. Vícečlenné rodiny uvítají dvě umyvadla. Při ranním shonu ušetří čas, ale představují i dvojnásobnou investici a dvojnásobné čištění.
Při výběru vodovodní baterie si raději připlaťte za kvalitu. Srdcem baterie je kartuše, kde se míchá teplá a studená voda. Levnější modely s plastovou kartuší se rychle opotřebují (zadrhává se, přestane těsnit). Na ty kvalitnější – (s keramickou kartuší) dávají výrobci často záruku i 5 či 7 let. Baterii si můžete umístit do umyvadla, na stěnu, či vedle něj.
Před koupí umyvadlové baterie si důsledně změřte rozestup, výšku mezi umyvadlem a odtokem baterie, délku kohoutku, který by měl směřovat do středu umyvadla. Stojánková baterie je krásný designový prvek, ale počítejte s tím, že při jejím ovládání budete neustále kapat vodu na desku vedle umyvadla, takže budete muset prostor často utírat.
Dejte si pozor a nekombinujte vysokou stojánkovou baterii a k ní nízké zápustné umyvadlo, nebo krátké vyústění baterie na stěně, kdy voda stéká do umyvadla jen v zadní části. Pokud máte děti, zvolte raději pákovou a termostatickou baterii. Při termostatické navíc ušetříte 50 % vody.
Klasické, nebo závěsné WC?
Jednou z největších výhod závěsných toalet je možnost jejich výškového nastavení. To ocení hlavně starší a vyšší lidé, jakož i lidé s různými pohybovými komplikacemi. Mísa závěsného WC je ve vzduchu, takže udržování čistoty je mnohem jednodušší. Oceníte i nízkou hlučnost – díky zabudované konstrukci je napouštění vody i splachování tlumené. Nezapomeňte ani na dodatečnou hygienu – ať má toaletní papír vrstev kolik chce, jeho používání nezaručí 100% čistotu. Dokonalé hygieny dosáhnete používáním samostatného bidetu či spojené kombinace WC a bidetu.
Při výběru obkladů a sanitární techniky nepodléhejte aktuálním trendům, váš výběr by měl v první řadě navazovat na styl celého domu. Raději zvolte nadčasovost a kvalitu. Ty nejlevnější bývají často tenké a křivé a při řezání se lámou. Pokud je váš rozpočet vyšší, zaměřte se na rektifikované obklady a dlažbu, které umožňují ukládání s milimetrovou spárou. Tento detail často udělá i z levnější koupelny luxusní místnost. Svou roli sehrávají i doplňky. I z koupelny s jednoduchou povrchovou úpravou dokážou vykouzlit prostor s osobitým a svěžím charakterem.
Pár praktických tipů
- Plánujete mít v koupelně velké množství skříněk, abyste v nich mohli skladovat všechny čisté ručníky a osušky? Nedělejte to. Raději jim najděte místo v jiné místnosti, protože poskládaný textil ve skříňce časem jen zbytečně zatuchne. Kobereček před toaletou a ručník na ruce v blízkosti WC mísy budou zase lapači bakterií. Dávejte si proto pozor na to, kam je umisťujete.
- Umyvadlo neumisťujte do kouta. Od vstupních dveří by k němu mala vést nejkratší a přímá cesta bez překážek. Mělo by být dostatečně široké (60 cm) a i kolem něj by měl být dostatek místa – člověk totiž potřebuje alespoň 90 cm šířky, aby mohl zvednout ruce ohnuté v loktech při čištění zubů, při česání a dalších činnostech.
- Kromě hlavního osvětlení je důležité v koupelně dobře osvětlit i zrcadlo. Ne však proto, aby krásně vypadalo, ale aby osvětlení rovnoměrně nasvítilo naši siluetu. Světlo nesmí dopadat jen z jedné strany (na obličeji by nám vytvářelo stíny), optimální je světlo z obou stran. Nejlepším řešením jsou světla na okraji zrcadla. Na tento účel se dají využít i univerzální LED pásky. Barva osvětlení je také důležitá – měla by se co nejvíc přiblížit k barvě přirozeného světla. (foto Marazzi). Do koupelny vždy volte taková svítidla, která reagují okamžitě – to znamená, že se hned rozsvítí.
Vanu před koupí vyzkoušejte
Délku a velikost vany si vybírejte podle největšího člena rodiny. Pokud bude vana sloužit převážně na relaxaci, nebojte se komplikovanějších tvarů s různým sklonem ležící části. Určitě si vanu před koupí vyzkoušejte, navštivte koupelnové studio a lehněte si do ní. Pokud plánujete koupání ve dvojici, vyberte si větší s odtokem umístěným uprostřed.
V případě malé koupelny se poohlédněte po asymetrické vaně, která může být multifunkční, dá se doplnit zástěnou a poslouží zároveň i jako sprchový kout. Volně stojící vana je moderním designovým prvkem, ale počítejte s tím, že potřebuje víc místa a úklid pod a kolem ní vám zabere více času.
Mají tisíce motivů a kontakt s vodou jim nedělá žádný problém. Ano, i v koupelně si můžete dopřát vzorované tapety, jejich povrch však musí být z vrstvy vinylového materiálu, tedy PVC. Vyhněte se jejich lepení kolem vany a ve sprchovém koutě. Stylové a praktické jsou speciální stěrky a štuky. Tím, že nemají spáry, nemusíte se obávat, že se vám v koupelně zabydlí plísně. Populární jsou i zcela hladké stěny, které vytvoříte umyvatelným nátěrem. Dlažba také není povinná jízda. Dnes už na trhu najdete i laminátovou nebo vinylovou podlahu, která je ošetřená speciální technologií odpuzující vodu. Podlahové dílce je nutné lepit celoplošně a vystlat je parotěsnou zábranou proti vlhkosti.
Jste rozhodnuti pro sprchový kout?
Čím dál tím oblíbenější jsou tzv. walk in řešení, tedy ta, která nemají uzavíratelnou kabinu. Tvoří je jednoduchá sprchová zástěna. Pod nohy se instaluje buď sprchová vanička, nebo se nechá stejný materiál, jaký je v celé místnosti (stěrka, dlažba). Vstup do sprchy je jednoduchý, bezbariérový, dokonce si v rámci sprchy budete moci zakomponovat i podlahové topení. Koupelna působí vizuálně větším dojmem a elegantně. Lépe využijete prostor a nabízí silnější zážitek ze sprchování. Plusem je i snazší údržba. A nevýhoda? Pokud máte rádi naakumulované teplo během sprchování, výrazněji pocítíte chlad. Kvůli úniku tepla a vlhkosti je velmi důležité vyřešit i odvětrávání koupelny.
Koupání jako spoločenská událost
Za nejstarší koupelny na světě vděčíme starověkým Římanům, Řekům, Egypťanům a Číňanům. Slavné lázně Stabian, objevené v Pompejích, datované do druhého století před naším letopočtem, sestávaly z velkého komplexu budov, jako byl plavecký bazén, šatna, samostatná místnost s horkou vodou, pára a suchá lázeň. Byly vybavené ústředním topením, vyzdobené keramikou a obyvatelům sloužily jako místo na setkání, relaxaci a omlazení. Starověcí Řekové a Římané přikládali hygieně velký význam.
Ve středověku hygiena značně poklesla. Někteří panovníci se koupali jen dvakrát do roka. Těžké parfémy měly zakrýt tělesný zápach. Špínu maskovala šlechta pudrem, který nanášeli na obličej a paruky „obývané“ nežádoucím hmyzem.
Nejstarší terakotová vana se našla na Krétě a má více než 3 700 let. Dnešní koupelna je spojená s intimitou, v minulosti to však bylo naopak. Starověké lázně byly místem společenských setkání. Římané v nich hráli společenské i míčové hry, při koupání jedli nejvybranější jídla. Ani první toalety nebyly tak diskrétní jako dnes. Záchodová sedátka byla často postavená vedle sebe i před sebou, aby uživatelé mohli spolu debatovat. Zarážející je i to, že mezi muži a ženami nedošlo k oddělení, setkávali se a vedli společné rozhovory.
PĚT FAKTŮ z historie, které jste možná ani netušili…
První
Po výkonu na toaletě se využívalo seno, voda, tráva, velké listy rostlin, starý textil, sníh či slupky z kukuřice. Ve vyšších kruzích to byly hubky na paličce.
Druhý
Šaty se praly jen párkrát do roka, na praní se používal louh a moč. Běžní lidé nosili své oděvy většinou do té doby, než se na nich úplně rozpadly.
Třetí
Aby dámám držel účes, jak měl, používalo se husí sádlo. Tato kosmetická úprava vytvářela ideální podmínky pro množení velkého množství parazitů.
Čtvrtý
Přirozená „vůně“ těla středověkých lidí musela být doslova intenzivní. Šlechtici ji maskovali těžkým parfémem a špínu na obličeji zase zakrývali pudrem.
Pátý
Ani procházka středověkými ulicemi nebyla voňavá – hospodyňky totiž všechny splašky z věder a nočníků vylévali běžně ven z okna, často na nevinné kolemjdoucí.
Originální umyvadla netradičních tvarů, materiálů a barev do každé koupelny
Keramické umyvadlo Rea – černá a zlatá, 4 135 Kč, houseland.cz
Keramické umyvadlo PRIORI, Sapho, 4 190 Kč, eshop.sapho.cz
Ručně vyrobené dřevěné umyvadlo na zakázku, cena na vyžádání, koner.sk
Keramické umyvadlo Urban s grafikou od značky Roca, 10 199 Kč, houseland.cz
Keramické umyvadlo Stella coral, 2 789 Kč, maxmax.cz
Text: Katarína Paukeje
Foto: archiv firem, shutterstock.com, istock.com
Zdroj: Časopis HOME