9 tipů, jak uspořit vodu v domácnosti aneb každá kapka se počítá
Některá úsporná opatření vyžadují jistou investici – například koupi úsporné baterie či myčky. Jsou však i taková, která vás nebudou stát ani korunu. Stačí změnit zvyky a čtyřčlenná rodina může ročně ušetřit až 200 tisíc litrů vody.
Spotřeba vody u některých každodenních činností nemusí být dramatická. Ale pokud se vynásobí počtem členů domácnosti a dnů v roce, vyšplhá se na neuvěřitelná čísla.
1. Zavírejte vodu
Zatímco si čistíte zuby nebo se holíte, stlačte páčku baterie dolu. Tento jednoduchý pohyb vám ušetří každou minutu asi 10 l vody. Když při čištění zubů použijete kelímek namísto otevřeného kohoutku, ušetříte přibližně 25 l vody na jedno umytí.
Při holení si namísto proudu vody můžete napustit trochu na opláchnutí žiletky do umyvadla. Čtyřčlenná rodina takto dokáže za rok ušetřit až 95 tisíc litrů pitné vody.
2. Nesprchujte se zbytečně dlouho
A malé děti koupejte spolu. Osprchovat se dá bez problémů za 5 minut i méně. V porovnání s koupáním ve vaně tak spotřebujete i bez úsporné sprchové hlavice asi o dvě třetiny méně vody. Zkrácením sprchování jen o jedinou minutu ušetří běžná rodina ročně téměř 22 tisíc litrů vody.
3. Vypínejte sprchu
Ani zatímco se pod sprchou mydlíte nebo si šamponujete vlasy, nemusí voda jen tak odtékat do kanálu. Takto ušetříte každou minutu asi 15 l vody. U čtyřčlenné rodiny to může být i více než 20 tisíc litrů ročně.
4. Používejte misku
Při oplachování ovoce, zeleniny nebo málo znečištěného nádobí si dejte do dřezu misku. Zachycenou vodu potom můžete použít na zalévání květin. Každý litr pitné vody se počítá – za rok jich takto dokážete ušetřit i více než tisíc.
5. Dejte si džbán do ledničky
Naplňte lahev nebo džbán vodou a dejte je do ledničky. Když budete chtít studený nápoj, nebudete muset čekat, než odteče teplá. Každá minuta čekání při naplno otevřeném kohoutku totiž znamená 10 až 15 l vyplýtvané pitné vody. Kolik to může být za rok? I více než 2 tisíce litrů.
6. Pouštějte je, až když jsou plné
Pračku ani myčku nezapínejte poloprázdné. Počkejte, než se nasbírá dost nádobí a prádla. Na jedno praní nebo mytí v optimálně naplněném spotřebiči se totiž spotřebuje méně vody a energie než na dvě poloviční náplně. Běžná rodina tím může ušetřit až 10 tisíc litrů vody ročně.
7. Neohřívejte jí více, než je třeba
Nenapouštějte do rychlovarné konvice více vody, než kolik právě potřebujete. Tento jednoduchý zvyk vám pomůže ušetřit více vody a energie, než si myslíte – vodu na kávu nebo čaj totiž ohříváme několikrát denně. A tu zbylou obvykle vyléváme.
8. Zeleninu vařte v páře
Bude chutnější, zachová si více živin, a navíc takto spotřebujete méně vody aj energie, než kdybyste ji vařili v hrnci plném vody. Vodu, která vám zůstane, nevylévejte. Můžete ji využít například při vaření polévky nebo ji nechte vychladnout a zalijte jí květiny.
9. Olej ani tuk nevylévejte do odtoku
Na jeho spláchnutí a očištění dřezu je totiž potřeba hodně vody. Navíc si tukem můžete odtok ucpat.
Fotogalerie
Text: Erika Kuhnová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME