Co byste měli vědět před koupí kuchyně
Kuchyň je srdcem každé domácnosti. Zařídit ji svépomocně tak, aby vám vyhovovala z hlediska ergonomie, vkusu a technických parametrů, však není vždy jednoduché.
1 Kam situovat kuchyň
Kuchyň situujte v blízkosti vstupu do domu, protože z předsíně obvykle zamíříte do ní, abyste si odložili nákup. Na to je třeba, samozřejmě, myslet již při architektonickém návrhu domu. Kuchyň je nejlepší umístit na severní, případně severovýchodní nebo východní stranu. Nedoporučuje se orientace na jižní a jihozápadní stranu, protože v kuchyni vzniká při vaření teplo, které není dobré ještě znásobovat orientací na slunnou stranu.
2 Přístup do kuchyně a komora
Je ideální, pokud je přístup do kuchyně přímý a neprochází se do ní přes jinou obytnou místnost domu. V rodinném domě mohou někteří majitelé v kuchyni preferovat i tzv. zadní dveře, které jsou napojeny například na hobby místnost. Pozitivem je i přímé napojení kuchyně na spíž či komoru. Pokud na uskladnění potravin nestačí chladnička s mrazničkou v rámci kuchyňské sestavy, další mrazicí box může být umístěn právě v komoře. Při návrhu dispozice rodinného domu byste na tuto místnost rozhodně neměli zapomenout.
Optimálním uspořádáním nábytku a zařízení ušetříte mnoho času a zvýšíte radost při práci v kuchyni.
3 Harmonie je důležitá
V rámci otevřené dispozice rodinných domů se kuchyň stává součástí obývacího pokoje, což však může být náročné na celkové sladění zařízení interiéru. Vždy volte takové barvy a materiály, aby interiér působil harmonicky. Velké prosvětlené místnosti jsou vhodné pro rustikální kuchyně, moderní kuchyňské linky zase svým jednoduchým designem pomáhají opticky zvětšit malé místnosti.
4 Bez elektroinstalací to nepůjde
Bez vody, plynu nebo elektřiny kuchyň neožije a bude jen dekoračním předmětem. Ideální postup je následovný: navrhněte si kuchyňskou linku a až po jejím návrhu zavolejte elektrikáře, instalatéra a další profesionály. Podle technické dokumentace vypracované kuchyňským studiem vám je připraví tak, aby nevznikly kolize se spotřebiči nebo skříňkami. Nezapomeňte, že technické normy platí pro všechny a jejich nerespektování se vám může vymstít při reklamaci spotřebičů nebo kuchyňského nábytku.
Obraťte se na profesionály
Pokud se vám zdá, že si sami dokážete navrhnout kuchyň, můžete se mýlit. Není totiž kuchyň jako kuchyň. I ti odvážnější hledají pomoc a rady v kuchyňském studiu. Tamější poradci vám pomohou při zhmotnění vašich představ a upraví je tak, aby byla vaše kuchyň funkční, vyhovovala vašemu životnímu stylu. Aby byl proces tvorby kuchyně úspěšný a nebyl časově náročný, je potřebné, abyste před první návštěvou kuchyňského studia měli promyšlenou základní ideu a připravili i rozměrové podklady na návrh kuchyně.
5 Správné zařízení
Celkový objem kuchyňské sestavy by měl odpovídat velikosti rodiny a způsobu domácího hospodaření, který souvisí se složením domácnosti, hlavně s věkem jejích členů a pohlavím. Proto je nutné zařídit kuchyň tak, aby život rodiny byl co nejpříjemnější. Pokud je v kuchyňské sestavě dodržen vhodný sled jednotlivých nábytkových a zařizovacích předmětů tak, aby bylo v kuchyni při domácích pracích co nejméně zbytečných kroků, sestava je důkladně vybavena vestavěnými spotřebiči, příslušenstvím a zařízením a jednotlivé zóny jsou umístěny ve vhodné výšce, plní tato místnost svou úlohu na výbornou.
6 Vhodná dispozice
V praxi se používá šest základních dispozičních řešení kuchyně. Podle nich rozlišujeme kuchyně přímé (lineární), paralelní (dvoustranné), rohové do tvaru písmena L, rohové do tvaru písmena U, s varným nebo pracovním ostrovem a poloostrovní. Zatímco přímé řešení kuchyně s kuchyňskou sestavou umístěnou jen v rámci jedné stěny místnosti je vhodné pro malé domácnosti, ve velké domácnosti s velkým prostorem na kuchyň oceníte například řešení s varným nebo pracovním ostrovem, který kuchyň rozděluje na pracovní a jídelní, případně obývací část.
Vyhledávejte prodejce, kteří jsou vám schopni nabídnout maximum výrobků a služeb na jednom místě. Samotná kuchyňská linka by vám nestačila. Je potřebné doplnit ji o elektro-spotřebiče, dřez, baterii či svítidla.
7 Barvy hýbou i kuchyněmi
Pokud už máte o své kuchyni reálnou představu, o barvě předních ploch, pracovní desky, doplňků, může se objevit problém, jak to všechno sladit s barvou obkladaček či stěny. Chcete-li vytvořit prostor plný družnosti, volte živé, pozitivní barvy. Lehkosti a vzdušnosti kuchyně zase dosáhnete střídmější volbou barev i konstrukčního vyhotovení. Barevné řešení prostoru kuchyně určitě nepodceňte – velkou kuchyň můžete vhodnými barvami zútulnit, malou opticky zvětšit.
TEXT NATÁLIA ŽÁKOVÁ
ODBORNÁ SPOLUPRÁCE TOMÁŠ MASARYK, DECODOM
FOTO DECODOM
ZDROJ JAK POSTAVIT DŮM DO 2 000 000 Kč, 2013, JAGA GROUP, s.r.o.
Děkuji za článek, inspiroval. Jen bych ráda doplnila, že není od věci se zaměřit na firmu. Zda nabízejí odvoz, montování a další podmínky. Taky určitě kalkulovat náklady. My jsme prohloupili a koupili kuchyň se vším všudy. Pak jsem si dala práci a spočítala položky samostatně. Vybavení se moc nelišilo. Ale např osvětlení, dveře, nábytek apod. jsou přemrštěny. Kolegyně se mi pak svěřila, že nakoupila levně dveře od Solodooru.cz (kde je fakt super vizuální studio-zvolíte si typ, prostor, nábytek, interiér, zkrátka vše). No…příště budu chytřejší.
Vy to ale vše zvažte 🙂
Inspirující článek. Aniž bych ho četla předtím, většinu jsme splnili. Nejvíc se mi líbí, že má být kuchyň blízko vchodu na odložení nákupu. To mě ani nenapadlo, ale máme to tak. V Oresi nám poradili, ať si uděláme poloostrůvek, pokud máme prostor a taky perfekt. A musím říct, že barevná kombinace kuchyně udělá s prostorem a celkovým působením kuchyně také své. Já jsem se barev nebála a nelituju. Kuchyň mám perfektní a proto v ní i ráda trávím čas. Rozhodně by se navrhování kuchyně nemělo podcenit a důležité je nechat si i poradit.
Hezky napsané a s citem.. Máme taky novou kuchyň a taky jsem našla spoustu shod s článkem.