Zdroj: Wren Kitchens

Jak navrhnout kuchyň ve tvaru L, aby plnila vaše potřeby a očekávání

21. 06. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Kuchyňská linka ve tvaru L je praktická a funkční, navíc je vhodná do malých i velkých prostorů. Jak ji navrhnout, aby plnila i vaše potřeby a očekávání?

Kuchyňská linka ve tvaru L je asi nejčastějším řešením kuchyně, se kterým se můžeme setkat. V minulosti byla často v podstatě jedinou dostupnou možností ve starších bytech (a v současnosti stále je, pokud nechcete měnit dispozici bytu), které měly poměrně malou a úzkou kuchyň. Její největší předností je to, že maximalizuje využití prostoru, díky čemuž zaručuje i v tak malých kuchyních dostatek úložných prostor a pracovní plochy. Stále častěji si ji ale právě z praktických důvodů volí i majitelé, kteří nejsou limitováni rozměry kuchyně. Její další výhodou je totiž to, že svým umístěním u stěn nezabírá víc místa, než je potřeba, a dokonale tak zapadne do otevřeného plánu společného obývacího a kuchyňského prostoru.

Přečtěte si také:
Stylové současné bydlení plné zajímavých kousků

Při navrhování konkrétní podoby L kuchyně mějte na mysli dva nejdůležitější faktory: rozměry místnosti a váš životní styl. Ani malý prostor nemusí být problém, pokud jste v domácnosti dva a často se stravujete venku. V takovém případě si pravděpodobně vystačíte se skromnějším úložným prostorem a malými rozměry spotřebičů. To dovoluje navrhnout linku s menším počtem skřínek, případně horní skřínky úplně vypustit, díky čemuž nebude malá kuchyně působit stísněně. Opticky bude působit celá kuchyň větším dojmem také v případě, že v ní použijete světlé barvy.

Moderní kuchyň do tvaru L

V případě, že kuchyň má sloužit na pravidelné vaření pro více členů rodiny, je vhodné využít minimálně jednu celou stěnu na úložné prostory, v rámci kterých jsou často zabudovány i spotřebiče. Druhou možností, jak rozšířit úložný a pracovní prostor, je přidání kuchyňského ostrova. Vzhledem k tomu, že linka ve tvaru L působí celistvě a kompaktně, ani kuchyňský ostrov by neměl působit „odtrženě“. Opticky jej můžete propojit použitím stejné barvy nebo materiálu, jaký je na samotné lince.

Půdorys

Zdroj: archiv

Úspora místa

Jak jsme již zmínili, asi největší výhodou umístění kuchyně do L na dvě stěny je to, že nezabírá příliš mnoho prostoru. I ve středně velkých kuchyních tak umožňuje umístit do středu kuchyně větší jídelní stůl, kolem kterého se vás vejde hodně. V menších kuchyních si zase u volné stěny můžete vytvořit malý jídelní koutek, který perfektně poslouží při rychlých snídaních nebo odpolední kávě. Myslete přitom na to, že komfortní prostor mezi židlí a linkou je minimálně jeden metr.

Moderní kuchyň do tvaru L

Zdroj: Shelly Harrison

Bejby nebue sedět v koutě

Ok, své kuchyňské lince pravděpodobně nebudete říkat “Bejby”, i kdybyste byli skutečně velký milovník vaření. Jde spíše o to, že ani kuchyňská linka ve tvaru L nemusí být umístěná nenápadně v koutě.

Přečtěte si také:
Elegantní interiér, který pohladí duši. Růžová kuchyň se stala šperkem bytu

Pokud ji nasměrujete do otevřeného prostoru, může efektivně vymezovat prostor kuchyně. Stejnou roli hraje také kuchyňský ostrůvek nebo prodloužený pultík, který bývá častou součástí tohoto typu kuchyně.

Moderní kuchyň do tvaru L

Zdroj: Mansarda

TOP TIP

Otočte jedno z ramen kuchyňské linky do prostoru – vymezíte jednotlivé zóny a při přípravě jídla zůstanete v očním kontaktu s ostatními.

Oku lahodící

Kuchyň ve tvaru L je tedy praktická. Jak ale dosáhnout, aby byla také designově zajímavá? Vsaďte na color blocking, který v tomto tvaru kuchyně skvělě vynikne. Nejjednodušší způsob, jak na to, je použít rozdílnou barvu nebo materiál na dolní a horní skřínky, jen na vybrané skřínky, nebo vsadit na kontrastní barvy skříněk a pracovní desky se zástěnou. Velmi oblíbená je zejména kombinace bílé a světlého dřeva, případně kontrastnější kombinace mátové a černé.

Moderní kuchyň do tvaru L

Zdroj: Remodelista

Kuchyňský trojúhelník

Další praktickou záležitostí, kvůli které je L kuchyně tak oblíbená, je jednoduché dodržení doporučeného tzv. kuchyňského trojúhelníka. To představuje rozložení prostoru skladování (lednička, potravinová skříň), mytí (dřez) a vaření (sporák a trouba) tak, aby na sebe v tomto pořadí prostorově navazovaly. Díky dodržení tohoto principu se budete moci v kuchyni pohybovat a pracovat plynule a bez překážek.

Moderní kuchyň do tvaru L

Vertikalita

Úložného prostoru v kuchyni není nikdy dost. Využijte proto celou výšku stěny a umístěte skřínky až po strop. Do vyšších skříněk samozřejmě umístěte malé spotřebiče a sváteční talíře, které nevyužíváte často.

Moderní kuchyň do tvaru L

Zdroj: Rob Brymer

Pokud plánujete takto maximalizovat prostor, ujistěte se, že stropní osvětlení nebude blokované a zároveň budou osvětlené i nejvýše umístěné úložné prostory. Pokud skřínky částečně blokují světlo, dobrým řešením je instalace osvětlení přímo pod skřínky nad pracovní plochou.

Přečtěte si také:
Malý dům se čtyřmi podlažími má na střeše venkovní kuchyň

Horní skříňky nemusí kopírovat spodní na obou ramenech linky. Někde se jich dokonce pro atypický prostor (v podkroví či pod schody) budete muset zříci úplně. Klidně nechte jednu stěnu volnou, případně na ni dejte otevřené police. Celý prostor bude díky tomu působit odlehčeněji a vzdušnější.

Text: Lucia Blažiová

Foto: Rob Brymer, Foyr, Remodelista, Mansarda, Shelly Harrison, Pura Arquitectura, Wren Kitchens

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Kuchyně
Tagy: Ergonomie kuchyňská linka kuchyňské skříňky kuchyňský nábytek zarizovani
Sdílejte článek

Diskuze