Víte, jak ošetřovat dřevěné vařečky? Vyhněte se těm nejfatálnějším chybám!
V rámci návratu k přírodním materiálům a hesla o udržitelnosti se stále více obracíme na dřevěné pomocníky i v kuchyni. Desky na krájení, servírovací misky, ale i vařečky ze dřeva používali už naši prarodiče a věděli proč. Dřevo je přirozeně antibakteriální, avšak musíte vědět, jak ho používat a chránit.
Vyvařování dřevěných pomůcek je absolutní hloupost
Velký „poprask“ vyvolala informace ze sociálních médií, která doporučuje vyvařování dřevěných nástrojů jako způsob jejich dezinfekce. Jsou v tom dvě absurdity (ne-li víc) najednou, které dopadají i na dřevěné vařečky.
Vyvařování dřevěných vařeček, lžic či obraceček sice na jedné straně skutečně zlikviduje patogeny, na straně druhé zničí i všechny benefity, které dřevo při používání v kuchyni přináší.
Nejen tedy, že vyvařování dřevěných pomůcek je zbytečné, protože dřevo je přirozeně antibakteriální, ale zároveň tyto výrobky nenávratně poškodí. Upřímně, dřevěné vařečky byste neměli ani na krátkou dobu nechávat ponořené ve vařícím se jídle.
Co dělá se dřevem var a namáčení?
Když dřevěnou vařečku, lžíci či obracečku vystavíte i jen na pár desítek sekund vroucí tekutině, zbavíte je přírodních olejů. V souvislosti s tím vaše oblíbené náčiní absorbuje vodu, což vede k obávanému smršťování materiálu a následnému praskání po vysušení.
Téhož výsledku se dočkáte, když dřevěné nástroje myjete v myčce nádobí, kde navíc na přírodní materiál působí i agresivní chemikálie z čisticích přípravků a intenzivní sušení.
Jak čistit dřevěné vařečky
Místo vyvařování ve vařící vodě nebo čištění v myčce nádobí zvolte krátké opláchnutí horkou vodou s běžným saponátem na nádobí. Vyhýbejte se též delšímu namáčení, dřevěné vařečky nenechávejte ani ve studených či chladnoucích polévkách nebo nápojích.
Jednoduše je umyjte, opláchněte a nechejte přirozeně vysušit. Když si všimnete, že jemně praskají nebo jsou až příliš suché, ošetřete je potravinářským minerálním olejem a nechejte působit přes noc. Ráno jednoduše setřete přebytečný olej do papírové utěrky a vařečky můžete použít.
Ošetření minerálním olejem
Minerální potravinářský olej je výborným pomocníkem nejen na řešení už popraskaných suchých dřevěných povrchů, ale funguje též jako účinná prevence.
Kromě pracovních nástrojů můžete takovýmto potravinářským olejem ošetřit dřevěnou pracovní desku, pult, polici či dekorace ze dřeva – prakticky všechno dřevěné, co doma máte – a zahojit nejrůznější škrábance i stopy po řezání nožem.
„Food contact oil“
Pozor, minerální olej na ošetření dřeva není běžný olej prodávaný v potravinách, se kterým vaříme. Je to speciální olej na ošetřování dřevěných povrchů, který je bezpečný při kontaktu s potravinami, proto často nese označení „food contact oil“.
Zakládá se na přírodních ingrediencích, vsákne hluboko do dřeva, čímž ho vyživí a podpoří jeho přirozenou antibakteriální funkci. Povrch se tak stane vodoodpudivým, celistvým a bezpečným.
Fotogalerie
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock
Zdroj: časopis HOME