Nevíte, jak se účinně zbavit molů v domácnosti? Toto radí odborníci
Šatní moli, podobně jako moli potravinoví, nepatří ke tvorům, se kterými bychom chtěli sdílet domácnost. V oblíbeném oblečení vyhryžou díry, zanechávají za sebou nepříjemné exkrementy, potravinové moly zase odhalíte jako kroutící se larvy v cereáliích, sypkých potravinách, semínkách či v některých domácích předmětech. Víte, jak se jich rychle a účinně zbavit?
Jako první nápad proti molům mnoho z nás určitě napadne cedr nebo naftalín. Jestli se jich skutečně chcete navždy zbavit, uvažujte jiným způsobem, ne jako naše babičky. Základem je důkladná očista domácnosti. Když si v doma všimnete mola, v prvé řadě se snažte zjistit, zda jde o šatního, nebo potravinového. Je to jednoduché – podle místa, kde se nachází. Potravinoví moli se skrývají v sypkých potravinách ve spížích, komorách či zásuvkách, šatní především ve skříních s oblečením.
Potravinoví moli
Najdeme je nejčastěji v obilninách a suchém zboží, jako jsou cereálie, sušenky, rýže a jiné skladované potraviny. V balíčcích si můžete všimnout nepříjemných drobných červů a vyletujících dospělých jedinců.
Šatní moli
Šatní moli mají přirozeně rádi skříně a šatníky, při obživě se spoléhají na přírodní vlákna. Nejvíce jim chutná len, vlna, hedvábí nebo kožešina. Díry však můžete najít i na syntetických materiálech. Je to proto, že se jimi chtěli prohryzat k potravě ve formě přírodních tkanin či různých skvrn. Je velmi důležité, abyste do skříní nevěšeli špinavé oblečení. Dokonce i skvrny, které nevidíte, například od potu nebo od čirých nápojů, mohou časem při skladování oxidovat a přitahovat hmyz. Kromě děr si můžete na oblečení všimnout obalu z kukel i výkaly hmyzu, které vypadají jako velká zrnka písku.
Krok č. 1: Očista
Prvním krokem, když se chcete zbavit molů, je očista celého prostoru. Připravte si igelitový sáček na odpad a vyhoďte všechny potenciálně kontaminované potraviny a vyneste je z domu. Je vždy lepší vyhodit všechny otevřené potraviny, které se nacházely v okolí kontaminovaných, a polici důsledně vydezinfikovat. Místo, kde jste našli potravinové moly, vysajte, včetně koberce, stěn skříně, soklových lišt. Nezapomeňte sáček do vysavače hned vyhodit, protože může obsahovat vajíčka molů.
Máte-li co do činění s šatními moly, všechno (co se dá) vyperte při vyšší teplotě, umyjte horkou vodou a saponátem a nechejte vyschnout. Máte-li sušičku, prádlo po vyprání vysušte na středním stupni při vysoké teplotě, abyste zabili larvy. Pokud neumíte určit zdroj problému, zavolejte odborníky.
Proč ne naftalín?
Oblíbená metoda našich babiček je na ústupu, protože mnozí odborníci považují chemikálie – naftalín nebo paradichlórbenzen – za zdravotně škodlivé. Ideálním způsobem, jak s moly nemuset bojovat, je prevence. Pod ní rozumíme ochranu sezónního oblečení uložením do vzduchotěsných pytlů nebo krabic.
Potraviny ve spíži skladujte ve vzduchotěsných nádobách. Získáte bonus navíc: toto skladování odrazuje vlhkomilné plísně a jiné škůdce (mravence a šváby). Vyplatí se však i kontrola potravin z obchodu ještě před tím, než je přinesete dovnitř, protože tím obvykle zamoření začíná – moly si přineseme rovnou z potravin. Pravidelně vysávejte, větrejte a čistěte.
Repelentní cedr není trvalé řešení
Cedrový olej proti molům můžete vyzkoušet, ale nespoléhejte se na něj jako na rychle fungující trik či trvalou nápravu. Olej z cedrového dřeva může sice zmírnit napadení tím, že poškodí malé larvy, ale už existující moly neodstraní a účinek postupně ztrácí na síle.
Nemusí být jen ve spíži a ve skříni
Kromě šatní skříně a spíže se vyplatí sledovat výskyt molů i na jiných místech v domácnosti. Moli mají v oblibě například i ptačí krmivo a semena. Šatní moly zase můžete najít i ve vlněných koberečcích, vycpaných zvířatech, v klavírní plsti či ve starých panenkách se skutečnými vlasy. Zkontrolujte i srst domácích mazlíčků.
Další způsoby, jak se zbavit molů
- Smíchejte sušené (drcené) bylinky a nasypte je do sáčku, které můžete zavěsit kdekoliv, kde máte oblečení nebo jídlo. Dobře (i když raději jako prevence) funguje kombinace těchto bylin: levandule, bobkový list, hřebíček, rozmarýn a tymián. Podobně působí i esenciální oleje těchto vůní. Můžete je zředit a nastříkat na oblečení nebo použít v difuzéru.
- Použijte lepicí pásy proti těmto škůdcům. Obsahují feromony, které moly přilákají, ti se pak přilepí na povrch, odkud už nedokážou uniknout.
- Zmrazte všechno oblečení nebo věci, které vykazují známky přítomnosti molů. Nechejte je v mrazáku nejméně čtyřiadvacet hodin.
Jak zabránit molům, aby se dostali do vašich věcí?
- Oblečení z vlny nebo kožešiny si před příchodem domů venku vykartáčujte. Vajíčka molů mohou snadno proniknout do šatníku tím, že se přilepí na tyto materiály. Vykartáčováním můžete zabránit tomu, aby se larvy molů dostaly do vaší skříně.
- Skladovací prostory na oblečení a jiné věci udržujte suché. Těmto škůdcům se daří ve vlhkém prostředí. Neskladujte věci ve sklepích, v garážích, ve venkovních přístřešcích nebo v jiných prostorách, které mohou být vystaveny změnám počasí.
- Používejte vakuové obaly.
Jak moli ovlivňují zdraví člověka?
Většina lidí nepociťuje žádné vlivy přítomnosti molů na svém zdraví. Většinou nepřenášejí žádné nemoci, nezpůsobují žádné reakce. Larvy molů však mohou způsobit alergické reakce nebo podráždění, když se dostanou do kontaktu s pokožkou. Některé larvy mají ostré ostny nebo chloupky, které způsobují svědění, šupinatou kůži, puchýře, vyrážky, kopřivku a otok. Některé larvy molů a dospělí moli též produkují glykoproteiny z vnějších látek, což může vést k alergickým reakcím při vdechnutí.
Sabína Zavarská
Zdroj: goodhousekeeping.com, healthline.com
Foto: istock.com
Potraviny v žádném případě nedávejte do vzduchotěsných nádob. V každé potravině je totiž vždy nějaká vlhkost a když potravina ve vzduchotěsné nádobě nemůže dýchat, vlhkost se časem uvolňuje a je nakonec příčinou prolesnivění potraviny. Ideální pro potraviny je jejich skladování v paropropustných nádobách. Jako třeba kdysi se skladovala mouka a zrní v dřevěných truhlách. Dnes možná v dřevěných nelakovaných bedničkách či silnějších krabicích z kvalitního papírového kartonu.
V uzavřené nádobě nechávám pytlík čaje. Pojme případnou vlhkost a vše v pohodě. Takto uchovávám sušené houby, ořechy atd.
Máme v rodinĕ velmi osvĕdčený chmel.koncem léta svazek chmelu zavĕsit na polici spíže a je na rok od potravinových molů naprosto postaráno. Praktikujeme to víc než 10 let.
Prvoradě si je sem nevozit. Osvědčil se naftalín proti verbeži
Stačí pověsit do spíže obraz Babiše nebo Lihoše a moli zdrhaji bezhlavě…..