Uspořádaní kuchyně musí mít svou logiku
Uspořádání kuchyně musí mít svou logiku – chladnička by měla být co nejblíže ke dveřím a mezi varným centrem a dřezem by mělo zůstat minimálně 30 cm volné plochy. Varná deska má být od konců a rohů pracovní […]
Uspořádání kuchyně musí mít svou logiku – chladnička by měla být co nejblíže ke dveřím a mezi varným centrem a dřezem by mělo zůstat minimálně 30 cm volné plochy. Varná deska má být od konců a rohů pracovní desky vzdálena alespoň 20 cm a plynová varianta by neměla být umístěna pod oknem, aby průvan nesfoukl oheň. Varné centrum raději neumisťujte vedle dveří ani na frekventovaném místě.
High-end vychytávky
Spotřebiče s nízkou spotřebou či úsporné vodovodní baterie se staly pevnou součástí našich domovů, výrobci však rok od roku přicházejí s novými funkcemi a možnostmi využití. Průtok vody za minutu či její teplotu si pohodlně nastavíte několika kliknutími a robustní komínový odsavač par nahradíte výsuvným, zabudovaným v pracovní nebo přímo ve varné desce. Výrobci stále častěji rozšiřují sortiment i o produkty dosud používané dříve jen v profesionální gastronomii.
I v útrobách kuchyňského nábytku by to mělo dýchat precizními řešeními. Časy, kdy celý systém vnitřního uspořádání kuchyně tvořil jeden osamocený plastový příborník, jsou už dnes passé.
Pohodlný přístup k troubě na pečení budete mít tehdy, umístíte-li ji ve výšce vašeho pasu.
Dřez osazený pod oknem se postará o hezký výhled při mytí nádobí. Pozor však na výběr baterie, aby nebránila v otevírání okna.
7 ověřených rad
1 Orientace
Jelikož při vaření vzniká teplo, kuchyň je nejvhodnější situovat na severní, případně severovýchodní či východní stranu, aby slunce ještě neznásobovalo teplotu v místnosti.
2 Poloha
Přístup do kuchyně by měl být samostatný. Ideální je, pokud se nachází v blízkosti vchodu do domu či bytu, abyste s plnými nákupními taškami nemuseli procházet celý byt.
3 Dispozice
V praxi existuje šest základních řešení kuchyně – přímé (lineární), paralelní (dvoustranné), rohové do tvaru písmene L nebo U, s varným nebo pracovním ostrovem a poloostrovní. Přímé řešení s linkou umístěnou podél jedné stěny se hodí do malých domácností, ve větších oceníte sestavu s ostrovem.
4 Pracovní trojúhelník
Tvoří ho varné centrum, dřez a chladnička, ideálně vzdálené na dva až tři kroky (90 cm). Obvod pomyslného trojúhelníku by neměl přesáhnout 6 m.
5 Maximální využití
Nejen v kuchyních kategorie XS či S se vyplatí využít vertikální rozměr – skříňky mohou sahat až po strop, sokl zase můžete využít na uskladnění plechů.
6 Optické kouzlení
Malou kuchyň opticky nafouknete světlými barvami a skleněnou plochou. Čím více drobných předmětů necháte na očích, tím menší se bude zdát.
7 Stolování
V kuchyni by nemělo chybět místo alespoň na konzumaci snídaně. Zvolit můžete jednoduchý pult, který poslouží i jako další pracovní plocha, případně vyklápěcí či skládací stůl.
Minimální hloubka pracovní plochy je 60 cm. V případě pracovního ostrova je to 60 až 120 cm.
Pod povrchem
PŘIPRAVILA NATÁLIA ŽÁKOVÁ a DOMINIKA ZÁVESKÁ
FOTO ARCHIV FIREM
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.
Naprosto se vším souhlasím. Sestra měla nesmyslně uspořádanou kuchyni a po měsíci ji museli celou předělat, protože jí to proste nesedělo. O pracovním trojúhelníku jsem poprvé slyšela při navrhování kuchyně v Oresi. Je pravda, že jsem nad tím asi nikdy nepřemýšlela, ale fakt mě nenapadlo, že navrhování kuchyně má tolik zákonitostí. Nechala jsem si ve všem poradit a jsem ráda, protože mám aspoň doma nejen hezkou ale i praktickou kuchyni.