Bolí vás záda? Na vině může být matrace

23. 04. 2014
Diskuze (1)
Sdílet

Špatně spíte nebo se ráno probouzíte bez energie a vstupujete do nového dne se ztuhlým a rozlámaným tělem? „Na vině může být nevhodná matrace, která neposkytuje páteři dostatečnou oporu. Důsledkem je nejen nekvalitní spánek, ale […]

Špatně spíte nebo se ráno probouzíte bez energie a vstupujete do nového dne se ztuhlým a rozlámaným tělem? „Na vině může být nevhodná matrace, která neposkytuje páteři dostatečnou oporu. Důsledkem je nejen nekvalitní spánek, ale také špatné rozložení tělesné váhy, které může později vést k trvalejším změnám na páteři,“ upozorňuje lékařka Michaela Tomanová.

(foto: Dreamstime.com)

(foto: Dreamstime.com)

Máte problémy se zády? Trpíte bolestmi krční či bederní páteře? Na vině může být špatný životní styl, sedavé zaměstnání, ale také nevhodně zvolená matrace.

Výměna matrace

Není možné říct, že existuje jedna univerzální matrace vhodná pro všechny. Lidé mají individuální nároky podmíněné jejich tělesnou váhou i zdravotním stavem. Obecně však platí, že stará a proleželá matrace tělu nesvědčí. Její kvalita je navíc přímo úměrná i kvalitě spánku. S ohledem na naše zdraví je proto vhodné měnit matraci zhruba po deseti letech, u levnějších typů i dříve.

(foto: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí)

(foto: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí)

Při výběru matrace mějte na paměti, že na lůžku trávíte více než 2,5 tisíce hodin ročně a třetinu života prospíte. Nevyplatí se proto při nákupu šetřit ani spěchat.

Jak tvrdou matraci vybrat?

Při výběru matrace je dobré věnovat pozornost její tvrdosti. „Pokud je příliš tvrdá, nebude se moci přizpůsobit tvaru těla, což vede ke špatné poloze páteře a následně i možným bolestem. Když je matrace naopak příliš měkká či proleželá, tělo nemá dostatečnou oporu. Ale nejde jen o páteř. Nekvalitní a nedostatečný spánek má negativní vliv na psychiku a snižuje i obranyschopnost,“ upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.

(foto: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí)

(foto: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí)

MUDr. Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí

Dejte na rozum, ale také na pocity

Při koupi matrace je také důležité spoléhat na vlastní rozum a pocit. Než matraci zakoupíte, měli byste si ji nejdříve otestovat a minimálně několik minut na ní ležet. Vyzkoušejte si také polohy, ve kterých obvykle spíte. Pokud se propadáte, matrace je příliš měkká. Pro správnou polohu páteře jsou vhodnější spíše středně tvrdé a tvrdší matrace (na stupnici tvrdosti matrací 1-5 jsou tyto označeny číslem 3 a výše).

(foto: Dreamstime.com)

(foto: Dreamstime.com)

Nekvalitní a nedostatečný spánek má negativní vliv nejen na naše fyzické pohodlí, ale také na psychiku. Kvalitní spánek je předpokladem pro dobré zvládání každodenního shonu a stresu.

(foto: Ahorn)

(foto: Ahorn)

Matrace Ahorn Levia s vysoce přizpůsobivou horní vrstvou z vylévané viscoelastické pěny a pružnou studenou pěnou ve spodní části.
11 600 Kč

(foto: Gumotex)

(foto: Gumotex)

Gumotex Fortuna Bio − partnerská zdravotní matrace z mimořádně pružné přírodní HR pěny s extraktem sójového oleje. Matrace nabízí unikátní možnost volby tvrdší (fialová pěna) a měkčí (žlutá pěna) strany matrace. Speciální oboustranné tvarování do tzv. ostrůvků, rozděluje jádro do 7 anatomických zón, které se maximálně přizpůsobují jednotlivým částem lidského těla.
8 924 Kč

(foto: Ahorn)

(foto: Ahorn)

Matrace Ahorn Sagita – praktická oboustranná partnerská matrace ze studených pěn odlišné tuhosti pro možnost volby mezi tužší a měkčí stranou matrace.
5 640 Kč

(foto: Hülsta)

(foto: Hülsta)

Jádro taštičkové matrace obsahuje stovky samostatně balených pružinek. Díky vysoké míře bodové pružnosti jednotlivých pružinek tyto matrace naprosto ideálně kopírují partie těla. Jsou elastické a mohou se použít i na polohovací rošt.
Matrace Hülsta prodává Home Style.

Důležitý je i polštář!

K zásadám zdravého spaní patří rovněž i pečlivý výběr odpovídajícího polštáře. „Ten slouží jako opora krční páteře, zabraňuje jejímu neúměrnému prohnutí a fixuje ji co nejvíce do roviny. Pokud spíte rádi na břiše, vyberte si měkčí a nižší polštář, aby se vaše páteř příliš nenamáhala. Jestliže preferuje spánek spíše na boku či na zádech, je dobré si pořídit vyšší, středně měkký nebo tvrdší polštář. Patříte-li k lidem, kteří během spánku často střídají polohy, zvolte přizpůsobivý polštář s pružnou náplní. Ať už budete zkoušet jakýkoli polštář nebo matraci, musíte se cítit především pohodlně a příjemně,“ uzavírá primářka Tomanová.

(foto: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí)

(foto: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí)

Pro dobré vyspání je důležitý i polštář. Dáváte-li přednost spánku spíše na boku či na zádech, pořiďte si vyšší, středně měkký nebo tvrdší polštář.

Text: Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí
Foto: Ahorn, Dreamstime.com, Gumotex, Hästens, Hülsta, Rehabilitační ústav Brandýs nad Orlicí
Redakční úprava: Dominika Záveská

Kategorie: Nábytek
Tagy: Antidekubitní matrace České matrace Chránič matrace Jak vybrat matraci Kokosová matrace Kvalitní matrace Latexové matrace Líná pěna ložnice Luxusní matrace matrac Matrace Matrace na míru Matrace pro hosty Matrace z paměťové pěny Molitanová matrace Nejlepší matrace Ortopedické matrace Pěnové matrace postel Postel s matrací Potahy na matrace Přírodní matrace Pružinové matrace Sendvičová matrace Studená pěna Taštičková matrace Tvrdá matrace Vrchní matrace Vysoké matrace Zdravotní matrace
Sdílejte článek

Diskuze