Jakou si vybrat postel?

25. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Vybrat si správnou postel, to není jen tak. V první řadě se nám musí líbit, v druhé řadě musí být pohodlná, praktická a hlavně kvalitní.

Rozměry

Na délku, šířku a výšku postele bychom se měli zaměřit v první řadě. Délku postele vybíráme podle výšky člověka, který ji bude používat, a šířku pak i podle velikosti místnosti. Standardní rozměry jednolůžka jsou 90 x 200 cm, nebo 140 x 200, pokud si potrpíte na pohodlí. Na posteli s tímto rozměrem se ale bez problému (zvlášť v menší místnosti) vyspí i dva lidé.  Standardní rozměry dvojlůžka jsou 160 x 200 a 180 x 200 cm. Nezapomínejte ani na délku postele – zvlášť pokud patříte k nadprůměrně vysokým. Minimální délka postele, a tedy matrace, by měla být minimálně 25 cm nad výšku člověka. Spaní v příliš krátké posteli opravdu není příliš pohodlné.

Konstrukce

Ať už zvolíte dřevo, kov, nebo jiný materiál, ke každodennímu spaní je vhodná především kvalitní a pevná konstrukce, a protože výběr postele není každoroční záležitostí, určitě se na konstrukci nevyplatí šetřit.

Matrace

S matrací je to jako se zubním kartáčkem. Každému vyhovuje něco jiného. Obecně lze matrace rozdělit na tvrdé, středně tvrdé a měkké a dále záleží jen na vás (a vašich zádech), co je vám nejpohodlnější. Existují matrace pružinové, které bývají pevnější, pěnové, které jsou měkčí, latexové i kombinované s dalšími přídavnými druhy výplní. Některé matrace umí odvádět vlhkost, neproleží se a nemusí se otáčet. Na výběr je velké množství různých druhů a jediná rada zní: vyzkoušejte si matraci na vlastní kůži před tím, než si ji objednáte.

Čelo

To, co dělá z postele postel, je její čelo. Je to nejefektnější designový prvek ale má i svou praktickou stránku. Je clonou mezi vaší hlavou a studenou stěnou, a dokáže tedy izolovat. Můžete se o něj opřít při čtení a v posteli umístěné do prostoru navodí pocit bezpečí. Záleží jen na vás, jaký materiál si zvolíte: dřevo, textilii s výplní, kov nebo třeba kůži?

FOTO IKEA

FOTO IKEA

Postel GJÖRA s prázdným, pouze orámovaným čelem je efektní záležitostí. Sice se o něj neopřete, zato si na něj můžete zavěsit různé věci.

FOTO WESTWING

FOTO WESTWING

Vysoké dřevěné čelo může také vykukovat do boků přes šířku postele a tvořit pozadí pro noční stolky.

Bonami

Bonami

Postel a rošt Says Who for Karup, Twist Natur, 180 x 200 cm, borovice, nosnost roštu 300 kg, rozměry 66 x 186 x 206 cm, výška postele bez matrace 28–30 cm, 10 399 Kč, Bonami

IKEA

IKEA

Rám postele ASKVOLL, 140 x 200 cm nebo 160 x 200 cm, délka 208 cm, šířka 147 cm, výška pelesti 43 cm, výška čela postele 77 cm, délka matrace 200 cm, IKEA

BoConcept

BoConcept

Postel Lugano, bez roštu a matrace, 90 x 200 cm, matný bílý lak, nohy z dubové dýhy, 10 370 Kč, BoConcept

FOTO ALF DA FRE

FOTO ALF DA FRE

Jednoduchou kovovou konstrukci postele doplnil italský výrobce o kožené čelo.

FOTO ALF DA FRE

FOTO ALF DA FRE

TEXT: Veronika slomková

Foto: Archív firem

Zdroj: Časopis HOME

Kategorie: Nábytek
Tagy: druhy ložnice matrace pěnové matrace postele pružinové matrace
Sdílejte článek

Diskuze