Odtajněný svět světla

13. 01. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Určitě jste to už zažili. Pospícháte a potřebujete ještě rychle koupit takovou obyčejnou věc, jakou je žárovka. Konečně jste objevili to správné oddělení a náhle ztuhnete před regály se žárovkami a zářivkami – úzký závit, široký závit, velké, […]

Určitě jste to už zažili. Pospícháte a potřebujete ještě rychle koupit takovou obyčejnou věc, jakou je žárovka. Konečně jste objevili to správné oddělení a náhle ztuhnete před regály se žárovkami a zářivkami – úzký závit, široký závit, velké, malé, klasické, úsporné, barevné. Jak se v nich vyznat?

Osvětlení je součástí domova. Je v každé místnosti. I jeho prostřednictvím je možné ušetřit energii – volbou správného zdroje. Trh nabízí klasické žárovky (dokud se nevyprodají), kompaktní zářivky, halogenové žárovky a LED žárovky. Pokud chcete ušetřit, zapomeňte na klasické žárovky. Halogeny jsou využitelné univerzálně – kromě stolních lamp. Ušetří až 35 % energie, přičemž jejich životnost je dva až tři roky. Zdá se vám to málo? A co kompaktní zářivky? Ty jsou sice dražší, ale díky nim ušetříte až 80 % energie. Podobně jsou na tom také LED žárovky, jejichž životnost je však mnohem delší (15 až 25 let).

Historické okénko

První pokusy o sestrojení žárovky spadají ještě do roku 1854, kdy německý hodinář Henrich Göbel vytvořil první odporový zdroj světla. Elektrickou žárovku vynalezl až v roce 1878 Thomas Edison. Funguje na principu odporového zahřívání vodiče elektrickým proudem, který jím protéká. Původní Edisonovy žárovky využívaly uhlíkové vlákno. V současné době ho nahradil volfram – je odolnější vůči vysokým teplotám. Průměrná životnost žárovek je přibližně 1 000 hodin (standardní přepočet 1 000 hodin = 1 rok).

Halogenová žárovka

Halogenová žárovka je plněna halogenovým plynem, například jódem nebo bromem. Funguje při vyšších teplotách než běžné žárovky, důsledkem je vyšší jas a účinnost. Při výrobě halogenů se muselo zohlednit, že pracují při vyšších teplotách, a proto bylo zapotřebí nahradit normální sklo žárovky odolnějším křemičitým sklem.

S tímto druhem osvětlení se setkáváme každý den – jeho využití má široké pole působnosti. Halogeny jsou vhodné prakticky všude – počínaje běžnými svítidly přes tzv. bodové světlo až po automobilové reflektory.
Nic není dokonalého a i halogeny mají svá pro a proti.

Mezi výhody LED zdrojů lze zařadit dlouhou životnost, možnost plnohodnotného stmívání, vysokou odolnost, neomezené vypínání a zapínání a okamžitý plný výkon. (foto: Osram)

Mezi pozitiva patří:
► vyšší účinnost přeměny elektrické energie ve světelnou,
► delší životnost,
► úspora 20 až 35 % energie, přičemž někteří výrobci nabízejí tzv. kapsle nebo reflektorky s ještě vyšší, 50% úsporou energie,
► možnost využití ve speciálních reflektorech.

A když už A, tak i B. Mezi negativa patří:
► náročnější technologie výroby, která se promítá i do ceny výrobku,
► omezenější možnost stmívání,
► při nadměrném vystavení se halogenovému osvětlení hrozí nebezpečí popálení kvůli UV-B záření, které halogeny produkují.

Marián Kuchár, produktový manažer ze společnosti Philips Consumer Lighting, uvádí: „Využíváním halogenů v domácnosti může spotřebitel ušetřit 20 až 25 % energie. Jejich životnost se pohybuje v rozmezí dvou až tří let, což je velký rozdíl oproti běžným žárovkám, které mají svítivost přibližně 1 000 hodin.“

Při výběru světelného zdroje vezměte v úvahu
• účel, pro který je místnost určená
• požadovanou správnou barvu světla (bílá nebo žlutá)
• frekvence spínání
• míry úspory energie



Klasické žárovky spotřebují až 95 % elektrické energie na produkci tepla a pouze zbývajících 5 % na světlo. Používáním úsporných zdrojů světla klesá spotřeba elektrické energie, což prospívá životnímu prostředí, protože každý kilowatt elektrické energie je zapotřebí nějakým způsobem vyrobit a při výrobě elektrické energie se do prostředí uvolňují škodlivé látky (například CO2). (foto: Philips)

Zářivky CFL

Co se skrývá pod tajemnou zkratkou CFL? Jde o tzv. kompaktní zářivky (CFL – Compact Fluorescent Lamp). Většinou je poznáme podle specifického tvaru. Buď jde o spirály, nebo mají tvar kukuřice se standardním závitem na konci. „Některé zářivky, například Softone, mají také klasický tvar, protože trubice jsou umístěny v matné skleněné baňce,“ upozorňuje Marián Kuchár.

Srdcem CFL je předřadník, který generuje elektrický náboj, jenž pak protéká trubicí naplněnou rtutí ve formě páry. Následně plyn emituje UV záření, které aktivuje fosfor uvnitř trubice a z něj e poté vyzařuje viditelné světlo. Tento chemický proces generuje sice velké množství světla, ale zároveň minimum tepla. Množství rtuti výrobci postupně snižují vzhledem k jejím vlastnostem nebezpečným pro zdraví člověka.

Právě zmiňovaný elektronický stabilizátor patří mezi nejdůležitější součásti zářivky. Má na svědomí to, jak rychle CFL nabíhá po rozsvícení, a také její celkovou životnost. CFL zářivka vydává tím více světla, čím efektivněji jsou rozloženy trubice v prostoru.

Halogenové žárovky jsou nejjednodušší náhradou klasické žárovky. Oproti ní spotřebují o 30 % méně elektrické energie a mají dvojnásobnou životnost. (foto: Jorvik) foto: isifa.com

CFL najdou své uplatnění zejména v místnostech, kde se svítí delší dobu. Setkáváme se s nimi denně i v práci v podobě neoblíbených velkých trubicových světel. Nepříjemný vliv na lidské oko se dá zmírnit zapnutím stolní lampy. Sto bliknutí za sekundu u CFL vnímají někteří lidé intenzivněji a tento efekt může někomu vadit. Výhodou zářivek je vysoká životnost (6 000 až 15 000 hodin, tj. 6 až 15 let). Na obalech od zářivek můžete najít upozornění, že nejsou vhodné do uzavřených svítidel – zkracuje to jejich životnost.

Nevýhodou zářivek je, že většina z nich není stmívatelná. Mají také pomalejší náběh na maximální jas, a to v rozmezí od 0,5 do 10 minut. Při opětovném zapnutí nabíhají téměř okamžitě. CFL vydává studenější světlo než běžné žárovky nebo halogeny. Vzhledem k přítomnosti rtuti v zářivce je nutná jejich likvidace na sběrných místech speciálně k tomu určených. Méně kvalitní čínské zboží se však dá sehnat i za cenu 30 korun za kus, naopak za nejdražší modely zaplatíte i 250 korun.

Co vám prozradí obal od žárovky?
První informací je písmeno, které na základě energetické náročnosti zařadí žárovku buď do třídy úporných (A, B), nebo do třídy klasických žárovek (D, E). Žárovkám z tříd horších než C odzvonilo. Budou se postupně vyřazovat z pultů prodejen.
Na obalu najdete i další informace:
• typ zdroje (halogenová žárovka, úsporná zářivka, LED žárovka),
• světelný tok, tedy lumeny, nebo srovnání s výkonem klasické žárovky,
• údaj o životnosti v hodinách nebo v letech,
• druh závitu objímky,
• údaj o barevném tónu – číselný kód, teplotu v kelvinech nebo slovní pojmenování Warm White, Cool Light, Daily Light a podobně,
• údaj o stmívatelnosti,
• množství rtuti v zářivce,
• u reflektorů úhel svícení.

LED

Na našem trhu si získávají stále více stabilní místo LED žárovky (Light Emitting Diode). Jde o polovodičovou žárovku, která jako zdroj světla využívá LED diody. Jejich světelný výkon je ve srovnání s klasickou žárovkou malý, proto se musí využívat současně více diod. Výrobci ale už našli recept i na tento problém. Například Philips využívá tzv. HighPower LED, která si vystačí jen se třemi diodami. LED žárovky musejí obsahovat externí obvody, protože jinak by nebyly schopné pracovat se standardním střídavým proudem.

Pozitivem je, že LED žárovky většinou nevytvářejí mnoho tepla, což prodlužuje jejich životnost. Spotřebují minimum energie. Jejich efektivita je srovnatelná s CFL (kolem 80 až 90 % úspor). Jejich životnost je 20 000 až 25 000 hodin, což představuje 15 až 25 let. Momentálně se vyrábějí převážně LEDky, které jsou schopny nahradit klasické žárovky o výkonu 40 W. „Začínají se však objevovat i LED žárovky, které dokážou nahradit 60wattové žárovky a letos v květnu byla v USA představena první náhrada 75wattové žárovky,“ prozrazuje M. Kuchár. Vyrábějí se ve standardních rozměrech s využitím různých typů závitů. Existují LEDky pro standardní napětí střídavého proudu (120 až 240 V), ale najdeme také LED pro nízké napětí (12 V).

Výhodou LED zdrojů je nabídka široké škály barev, jsou tedy vhodné také jako doplňkový zdroj na osvětlení polic či jiného nábytku. (foto: Osram)

LED žárovky mají všestranné využití pro krátké i dlouhé svícení. Jejich největší výhodou oproti CFL je stmívatelnost, kterou můžete využít k vytvoření romantické atmosféry. Najdeme je v různých barevných odstínech. I když jsou poměrně drahé, pro svou návratnost jsou vhodnou investicí. Kromě toho má jejich cena postupem času klesající tendenci. Dnes už je dokonce možné sehnat LED žárovku i za méně než 250 korun.

S klasickými žárovkami se v zemích Evropské unie budete setkávat, dokud nedoslouží a nevyprodají se jejich skladové zásoby. Výroba 75- a 100wattových žárovek je už ukončena. Do září tohoto roku se budou ještě vyrábět 60wattové žárovky a výroba 40- a méně wattových bude pokračovat i v příštím roce. Tendence je však jasná: do roku 2020 klasické žárovky zcela zmizí z našich obchodů.

text: Mgr. Katarína Očenášová
foto: Philips, Eglo, Jorvik, Osram
zdroj: Vše o úsporách energie, 2011, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategorie: Bydlení
Tagy: kukuřice led svitidla
Sdílejte článek

Diskuze