Čeho si všímat při koupi bytu? Mnoho problémů může být skryto!

15. 07. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Koupě bytu je vždy stresující záležitostí. Nenechejte se zlákat pozitivy nemovitosti, která vidíte na první pohled. Mnoho problémů, speciálně u starších bytů, může být skryto a neřeknou vám o nich majitelé ani realitní kanceláře.

Abyste se vyhnuli dalším investicím v nejbližší době, věnujte čas prohlídce, a je-li to možné, vezměte s sebou někoho, kdo stavbám rozumí. Mnoho majitelů před prodejem svůj byt či dům alespoň naoko upraví, aby vypadal lépe. Může však jít jen o kosmetické úpravy, které zakrývají hlubší problém. Toto jsou časté varovné signály, které se nevyplácí přehlédnout.

Křivá podlaha

Foto istock

Křivá podlaha, popraskaný strop

Trhliny ve zdech a praskliny omítky znamenají, že budete muset brzy investovat do stěrkování celého bytu. Mnoho majitelů laicky vrství jednu barvu na druhou, až ty se nakonec začnou odlupovat a opadávat. Nepříjemným překvapením je, když pod vrstvami barvy najdete starou tapetu. I když to není katastrofa, určitě vám to přinese další výdaje.

Přečtěte si také:
Na co si dát při rekonstrukci staršího bytu pozor?

Křivá podlaha v našich panelácích není raritou. Ještě horší je, když majitelé položili plovoucí podlahu na předchozí linoleum. Znamená to, že budete muset dát odstranit podlahu, linoleum strhnout a položit podlahu novou. Když si všimnete, že podlaha v pokojích má tvar plytké misky, bude to zřejmě tento případ. Vypouklá podlaha rovněž není dobrým znamením.

Poškození stěn

Foto istock

Plíseň kolem vany, v okolí umyvadla a mezi obkladačkami

Plíseň v koupelně či kuchyni je důvodem ke snížení ceny bytu. Dnes, když je známo, jaké nebezpečí pro zdraví obyvatel znamená, by se byty s takovouto špatnou vizitkou měly prodávat levněji. Když ji budete chtít odstranit, bývá nejednou nutné koupelnu nebo kuchyň kompletně zrekonstruovat. Dobře si prohlédněte i skříňky v kuchyňské lince, i na spodních můžete najít plíseň a poškození způsobené vlhkostí.

Poškození stěn

Foto istock

Poškození stěn a nábytku vlhkostí

Všímejte si stěn a nábytku, zda nenesou známky poškození vlhkostí. Zde se též může vyskytovat černá plíseň – někdy je jen překrytá barvou. Zkontrolujte okolí oken, kde se často kondenzuje vlhkost. Všimněte si i spodku toalety. Prohlédněte stropy, zda na nich nejsou známky zatékání, někdy se problém nevyskytuje u horního souseda, ale mezi poschodími, což je náročnější na opravu.

Poškození stěn

Foto istock

Osvěžovače vzduchu

Dejte si pozor, zda při vaší obhlídce majitel nepoužívá osvěžovač vzduchu. Lidé, kteří se nepotí, nepoužívají spreje, rovněž tak domácnost, která nepáchne, nepotřebuje osvěžovač. Často je problém neřešitelný nebo jen těžko řešitelný – například pach z odtoků ve starších bytech. Také když při vstupu do domu cítíte nepříjemný zápach, je to špatné znamení.

Přečtěte si také:
Jak zvýšíte hodnotu bytu či domu před prodejem?

Problémy s elektřinou

Všimněte si, jaká je v bytě pojistková skříňka. Když vám majitelé tvrdí, že rekonstruovali elektroinstalaci, a skříňka je stará, je víc než zřejmé, že to není pravda. Podobně jsou-li v bytě staré vypínače a zásuvky. Nechejte si rozsvítit všechna světla a vyzkoušejte zásuvky, možná objevíte problém. Rekonstrukce elektroinstalace je ve starších bytech potřebná, ale též nákladná záležitost – je nutné vysekávání.

Poškození stěn

Foto istock

Hudba či televize

Jestliže je při obhlídce bytu puštěná hudba, rádio, televize, vysavač, silný ventilátor či klimatizace, může to maskovat hluk z ulice nebo od sousedů. Trvejte na tom, aby byly všechny spotřebiče vypnuté.

Na některá místa vás nepustí

Když vám prodejce brání nahlédnout na některá místa, otevřít skříňky nebo podívat se kolem vany či umyvadla, pravděpodobně se snaží něco skrýt. Nedejte se odradit.

Nahlédnutí do zprávy

Jestliže majitelé v minulosti řešili nějaké stavební úpravy, měli by mít o tom potvrzení. Ještě lepší je, když mají vypracován znalecký posudek. Požádejte o možnost nahlédnutí. Dozvíte se pravdu o období úpravy či rekonstrukce, její kvalitě, stavu a dalších změnách. Mnozí majitelé totiž výrazně zkracují období, které uběhlo od rekonstrukce, a tvrdí, že ji realizovali teprve nedávno, třebaže to bylo před mnoha lety.

Přečtěte si také:
Proměna panelákového bytu krok za krokem

Zajímejte se též o historii vlastníků – kolik majitelů nemovitost měla, a jestli je možné, i proč ji prodali. Častá změna majitelů nikdy nevěští nic dobrého. Když se majitelé střídají každé dva tři roky, je to nedobré znamení. Průměrná doba vlastnictví jedné nemovitosti je víc než devět let.

Máte i vy negativní zkušenosti spojené s koupí nemovitosti? Podělte se o ně v komentářích!

Sabína Zavarská
Foto istock

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: koupa bytu plíseň v koupelně popraskaný strop
Sdílejte článek

Diskuze