Jak zvýšíte hodnotu bytu či domu před prodejem?

07. 12. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Plánujete prodat svůj dům nebo byt, abyste investovali do jiné nemovitosti? Nebo ho chcete co nejvýhodněji pronajmout? Existuje několik jednoduchých a inteligentních vylepšení, kterými zvýšíte hodnotu své nemovitosti a budete mít pozitivnější reakce potenciálních kupců.

Prodej neupravené nemovitosti, bytu s neudržovaným interiérem, evidentními problémovými místy či zanedbaného domu, na němž léta nebylo nic opravováno, je pro prodávajícího tou nejhorší vizitkou. Už na první pohled kupující vyhodnotí, že tato nemovitost nemá pro něj potenciál. To jsou samozřejmě extrémy. Avšak – i z průměrného bytu můžeme drobnými úpravami udělat bydlení na vyšší úrovni.

Nejprve investujte

Už předem se musíte připravit na to, že pokud chcete dobře prodat, je třeba do bytu či domu investovat. Například: vyměnit podlahy, staré kuchyňské spotřebiče nahradit novými, odstranit vše, co dělá nemovitosti špatné jméno. Bohužel mnozí prodejci nemovitostí u nás se stále nepoučili a žádají extrémně velké sumy i za nemovitosti v horším stavu.

Tyto triky vám pomohou dům nebo byt prodat:

Nový nátěr je nevyhnutelný

Před tím, než se rozhodnete svou nemovitost prodat, dejte ji vymalovat. V případě bytu interiér, jde-li o dům, vyplatí se provést i úpravy na fasádě, hlavně je-li dům starší a fasáda nebyla upravovaná. Nátěrem zakryjete všechny škrábance, fleky, byt či dům bude působit svěže a nově.

stena v byte

Foto: istock

malování bytu

Foto: istock

Zaměřte se na kuchyň a koupelnu

Kuchyň a koupelna jsou místnostmi, na kterých kupujícím často nejvíce záleží. Horší je, že právě tyto části bytů jsou nejvíce zanedbané. Stará kuchyňská linka sníží hodnotu celého bytu podstatně více, než byste očekávali. Ještě horší jsou staré obkladačky a baterie v koupelně (často s viditelnou plísní) či sotva fungující toaleta. Pokud to i u vás podobně vypadá, rozhodně investujte do rekonstrukce hygienického zázemí, případně i kuchyně.

koupelna

Foto: istock

kuchyně

Foto: istock

Pryč se starou podlahovou krytinou

Staré linoleum v kuchyni dnes určitě nezaujme, spíše naopak. Ještě horší je, že někteří majitelé bytů se snaží zničené linoleum překrýt plovoucí podlahou. Možná jste se setkali též s podlahou, která je nakloněná jedním směrem, křivá nebo uprostřed více prohloubená. Řešením je vyrovnání podlahy, na kterou snadno položíte parkety, plovoucí podlahu, dlažbu. Trendem jsou „vylévané“ podlahy, které jsou praktické i estetické, obvykle však ve vyšších cenových relacích.

vymena parket

Foto: istock

Náš tip: V každém případě si toho, co máte na zemi, potenciální kupující budou velmi dobře všímat, takže nedostatky v tomto směru se vyplatí odstranit.

Raději bez nábytku než se starým

Chcete-li nemovitost prodat i s nábytkem, který v ní máte, měl by být nový, nepoškozený, čistý. Starý a poškozený nábytek raději darujte nebo vyneste do sběrného dvora, zbytečně by po vymalování kazil dojem.

Sabína Zavarská
Foto: istock

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: prodej bytu prodej nemovitosti
Sdílejte článek

Diskuze