Zdroj: Hornbach

Jak na lepení papírové tapety

24. 04. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Pěkné tapety na upraveném podkladě mohou i z nevlídného bytu udělat útulný domov. Pokud si ten váš žádá změnu, pusťte se do tapetování. Sice vyžaduje preciznost a důkladnost, výsledný efekt však určitě bude stát za to.

Radí Richard Klička odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech HORNBACH

Ne všechny stěny jsou vhodné na tapetování. Jak to zjistit? Pomocí malého množství vody, které nastříkáte na stěnu, zjistíte tak nasákavost. Když po stěně stékají kapky, je málo absorpční, pokud se stěna zbarví do tmava, je velmi nasákavá a je třeba ji natřít penetračním nátěrem. Pro lepší přilnavost plochu oškrábejte špachtlí, nesmí se loupat.

Žena lepí tapety

Zdroj: Hornbach

Když přejedete rukou po stěně a ta zanechává křídový prach, je lepší ji v zájmu lepší přilnavosti umýt. Disperzní nátěry otestujete pruhem lepicí pásky. Pevně ji přitlačte a následně strhněte, pokud na ní zůstane barva, stěna není přilnavá.

Přečtěte si také:
Jak vytvoříte pomocí pokojových rostlin oku lahodící prostor

Budete potřebovat

MATERIÁL

 • ředidlo nebo odstraňovač starých nátěrů
 • papírová lepicí páska
 • stěrková hmota
 • penetrační nátěr
 • lepidlo na tapety
 • krycí plachta
 • papírové tapety

NÁŘADÍ

 • univerzální lámací nůž
 • tapetovací kartáč nebo špachtle
 • tapetovací stůl
 • vodováha
 • metr
 • kyblík na lepidlo
 • tapetovací nůžky z nerez oceli
 • hladítko
 • brusný papír

Stupeň náročnosti: +++
Počet osob: 1 + pomocník
Délka realizace: 1 den

Postup

Příprava

Lepení tapet

Zdroj: Hornbach

Odstraňte staré tapety, nejlepší je nechat je změknout teplou vodou a následně stěrkou odstranit. Použít můžete i odstraňovač tapet. Připravená stěna musí být suchá, hladká, čistá a nasákavá. Odmontujte kryty zásuvek a vypínačů, a vypněte přívod elektrického proudu.

Stěrkování

Lepení tapet

Zdroj: Hornbach

Malé praskliny rozšiřte malířskou špachtlí a vyplňte reparační stěrkou. Zaplňte i díry po rozpěrkách nebo vyvrtaných otvorech. Vystěrkovaná místa vyhlaďte bruskou. U tmavých a skvrnitých barev je nutná penetrace, aby nic neprosvítalo.

Příprava na uchycení

Lepení tapet

Zdroj: Hornbach

Na rohy stěn okolo dveří nasaďte rohové profily – chrání tapetovou hranu. Začistěte i přechody profilu. Dopředu si rozmíchejte tapetové lepidlo, aby se rozpustilo. Nakonec vypněte topení a zavřete okna. Tak mohou tapety rovnoměrně schnout.

Přečtěte si také:
Jak si vyrobit vlastní závěsné křeslo

Tapetování stropu

Lepení tapet

Zdroj: Hornbach

Pruhy tapet klaďte ve směru dopadu světla. Strop natřete lepidlem pomocí válečku. Tapeta může trochu přesahovat na stěnu, dejte však pozor, aby přesně lícovala s dopředu vyznačenou linkou, a pomalu přilepujte. Další pás tapety lepte v opačném směru. Přečnívající konce odřízněte.

Tapetování okolo oken

Lepení tapet

Zdroj: Hornbach

Odměřte od okna šířku balu tapety a pomocí vodováhy si udělejte svislou čáru. Přiložte tapetu k vyznačené lince, pod oknem tapetu nařežte. Další řez udělejte u parapetu. Vyznačte si značky pro trubky topení a vystřihněte. Tapetu ohněte do ostění okna a přitlačte.

Lepení tapety v rohu

Lepení tapet

Zdroj: Hornbach

Poslední pruh tapety u rohu uřízněte tak, aby 1 cm přesahoval přes roh. Tapetu na vícero místech nastřihněte, lépe přilne do rohu.

Přečtěte si také:
Které interiérové trendy a styly designéři vůbec nedoporučují?

Další pruh potom nalepte přes něj. Rohové profily překryjte tapetou a odřízněte podle oblé hrany profilu.

Složitá místa

Lepení tapet

Zdroj: Hornbach

Zásuvky bez přívodu elektřiny můžete přelepit tapetou a následně vyřezat otvor. Stříkačkou na lepidlo odstraňte vzduchové bubliny, stačí nastříkat trochu lepidla pod tapetu a vyhladit. Lepidlo však můžete na tapety nanést i přímo pomocí nanášečky lepidla.

Dokončovací práce

Lepení tapet

Zdroj: Hornbach

Dokončete lepení tapet. Nainstalujte zpět kryty zásuvek a vypínačů. Na trubky topení patří rozety. Vše namontujte zpět, ukliďte místnost a můžete zařizovat.

DOBRÁ RADA

Před začátkem tapetování si nejprve vypočítejte, kolik rolí budete potřebovat. Eurorole s rozměrem 0,53 × 10,05 m vystačí na 5 m2 stěny nebo stropu. Stačí, když vynásobíte délku místnosti její výškou a vydělíte číslem 5. Výsledkem je počet rolí potřebných na tapetování.

Podrobný videonávod a seznam potřebného materiálu a nářadí najdete na stránce www.hornbach.cz v sekci Návody.

Text a foto: Hornbach, zodpovědná redaktorka Miroslava Maceková

Zdroj: Časopis HOME 

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: interiérové barvy interiérové řešení lepeni Od partnerů papírové tapety tapety zařizování interiéru
Sdílejte článek

Diskuze