Zdroj: Miro Pochyba

Denní zóna s prvky první republiky a v koupelně opice – majitel se při zařizování bytu řídil srdcem

24. 12. 2023
Diskuze (0)
Sdílet

Bytový dům z roku 1924 se nachází v historickém centru Nitry a původně sloužil pro zaměstnance soudu. Pod taktovkou Petra prošel vydařenou rekonstrukcí.

První dům prý máme postavit a darovat nepříteli, druhý příteli a až ve třetím sami bydlet. Peter bydlel ve dvou bytech, postavil dva domy – moderní novostavby a jeho pátou cílovou stanicí je tento staroměstský historický byt.

Červený svícen na prostřeném stolu

Spojení tradičních a tropických doplňků doplněné zlatou a starým sklem překvapivě funguje. V pozadí upozorňujeme na ikonickou sběratelskou lampu Střelec od Ivana Jakeše a černou vázu Galaxy od designérky Miroslavy Svobodové z roku 1965. Zdroj: Miro Pochyba

Bývalý bankéř, srdcem obchodník, poslušný rebel, introvertní extrovert a, jak sám o sobě tvrdí v první řadě, váha váhavá, která potřebuje ve všem rovnováhu, si tu splnil sen o bydlení.

Byt a kompletní rekonstrukce – proč ne?

„Mám byt plný protikladů. Starý nábytek je v harmonii s novým, moderní materiály, které vzbuzují pocit, že jsou původní, moderní řešení v téměř stoletém bytě – moje oáza klidu v centru města,“ prozrazuje o sobě Peter, který po tom, co ukončil vztah se svým dlouholetým partnerem, vyměnil velkoměstský život v hlavním městě za návrat domů, k rodině a k novým začátkům. Do svého nového bytu se po půlroční rekonstrukci stěhoval v listopadu před dvěma lety.

Přečtěte si také:
Do bytu pod Vyšehradem chtěli dostat více světla. Vzniklo barevné bydlení s truhlářskými prvky

Staroměstský panský byt – přesně takový dojem chtěl Peter u sebe doma vytvořit. „Při rekonstrukci jsem oslovil architekta Martina Čomora. Měl jsem v hlavě hromadu nápadů a potřeboval jsem je učesat. Pomohl mi tedy s půdorysem. Při zařizování jsem se už řídil jen svým srdcem,“ říká Peter.

Dřina i zábava

Rekonstrukce byla kompletní – od podlahy po strop. „Často se mi stává, že mám nápad, ale neumím ho fyzicky zrealizovat, ale chuť spolupodílet se na rekonstrukci se promítla hlavně do mých bouracích prací. Ostatní práce zajistila stavební firma mého známého a další řemeslníci. Dbal jsem na to, aby se myslelo na vše už od začátku a nic jsem nemusel dodělávat dodatečně,“ vysvětluje majitel, který z třípokojového bytu udělal dvoupokojový. Spojením dvou místností vytvořil denní zónu, z průchozí chodby vznikla šatnu, z toalety komora, z komory sprchový kout.

„Baví mě tvořit, budovat, měnit beztvaré prostory na domov, starým prostorům vdechnout duši. Nebyla to jednoduchá cesta, ale užíval jsem si ty momenty, které mě přibližovaly k cíli,“ vzpomíná majitel, podle kterého bylo náročné sladit řemeslníky, dlouhé čekací lhůty na sanitu, kuchyni a do toho pandemická omezení. Radost mu však dělalo zařizování!

Designová koupelna

Je stará, či nová? Ohledně dlažby dostává majitel tuto otázku často. Jde o imitaci původních terazzo mramorových dlažeb, a protože v koupelně ani v chodbě se nepodařilo zachovat původní, nahradila ji nová. Zdroj: Miro Pochyba

„Úplně jsem si uletěl na stylu art deco. To je diametrálně odlišné od mých předchozích bydlení, která byla spíš hypermoderní,“ prozradil Peter, který miluje Vánoce, protože jsou podle jeho slov krásné, vyčkávané, noblesní, štědré a zároveň pokorné ve své podstatě. „Také jsem je zažil poprvé i v bytě. Ozdobil jsem si stromeček, nastavil časovač osvětlení tak, že když přicházím domů, stromeček už svítí. Vánoce jsou domovem…“

Jídelní část

Masivní jídelní stůl a komodu si Peter přinesl z předcházejícího domu. Barevným kontrastem k medově žlutému dřevu je černý kov na rámech zrcadel a nástěnném svítidle.

Přečtěte si také:
Proměna secesní vily: Vznikl samostatný byt se schody v koupelně

„Spojil jsem tu vícero prvků, které jsou tak opozitní, že ve své podstatě se perfektně doplňují a vytvářejí harmonický celek. A to jsem chtěl – vytvořit interiér v souladu s jeho historií, s nádechem art deco s pečetí první republiky, ale zároveň byt, který mě bude vystihovat tak, abych se v něm cítil skutečně doma. To se podařilo,“ zhodnotil majitel.

Představy před rekonstrukcí

Finální představu, jak by měl byt po dokončení vypadat, prý Peter neměl. Věděl však, jaký styl se mu líbí, co preferuje a jakého pocitu chce v interiéru dosáhnout. A tak se nechal unášet pocitem a tvořil ho postupně.

Kožená sedačka s barevnými polštáři

Rekonstrukce byla kompletní, a to od podlahy až po strop. Zdroj: Miro Pochyba

„V bazaru na internetu jsem objevil křesla Halabala, která nabízeli zadarmo. Nechal jsem je kompletně zrestaurovat a dnes jsou v obýváku nepřehlédnutelná. Stejně tak i konferenční stolek. Popravdě, jsem hrdý na mnohé kousky, které v bytě mám. Některé jsem dostal od své spřízněné duše, vdechl jsem jim nový život a ony sem úžasně zapadly. Některé zde zůstaly po předcházejících majitelích, další jsem koupil cíleně a některé náhodou – například obraz. To jsem původně jen šel na kávu do města,“ směje se majitel.

Denní zóna

Spojením dvou místností vznikla prostorná denní zóna, která je zařízená ve stylu modern classic s prvky typickými pro design první republiky. Parketový vzor na vinylové podlaze se táhne v obýváku, kuchyni, v jídelně i ložnici. Retro skříňka s policí elegantně vymezuje prostor obýváku a stolovací zóny.

Ložnice

Ložnice sousedí s denními místnostmi a krásně navazuje na design celého bytu. Vybavená je šatnou a prakticky se z ní vstupuje i do koupelny. Ta má i další vstup z chodby. Noční stolky jsou původní součástí bytu. Majitel je jen jemně ošetřil a na vrchní sklo dal černou barvou.

Koupelna

Původně měli být na obkladu pávi, ale architekt napřímil Petrovu pozornost na tento tropický motiv, a protože je v čínském horoskopu právě ve znamení opice, bylo rozhodnuto! Retro porcelánové vypínače a zásuvky jsou sice nové, ale do celého bytu tematicky dokonale zapadají.

Okázalý byt

Nemovitost: Dvoupokojový byt s rozlohou 82 m2 v Nitře, Slovensko

Celý byt majitel změnil k nepoznání. Koupil ho v původním stavu – zaskládaný nábytkem, s několika vrstvami malby a popraskanými stěnami. Kuchyňská linka byla v koupelně, vedle vany stál kotel i sporák a původní kuchyně sloužila jako ložnice. Po koupi byt vyklidil, zvelebil spojením dvou místností, které jsou dnes otevřeným denním prostorem, ale s úctou zachoval charakter a rysy staroměstského bytu.

Fotogalerie

Text: Kristina Falťanová
Redakčně upravila: Lucia Blažiová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: art deco historické byty
Sdílejte článek

Diskuze