O zvětšení malé koupelny
Jedna malá koupelna v nejednom paneláku působí na vícečetnou rodinu trochu nevypočitatelně. Domácí se však nevzdali a pěkně to své koupelničce spočítali. Matematicky pojato Důkladně ji přeměřili, ještě jednou přepočítali počet členů domácnosti na metr čtvereční koupelnové […]
Jedna malá koupelna v nejednom paneláku působí na vícečetnou rodinu trochu nevypočitatelně. Domácí se však nevzdali a pěkně to své koupelničce spočítali.
Matematicky pojato
Důkladně ji přeměřili, ještě jednou přepočítali počet členů domácnosti na metr čtvereční koupelnové podlahy a zvážili ranní koeficient vytíženosti vany a umyvadla. Potom se shodli, že jedna skříňka pod umyvadlem a dvě holky v téže domácnosti tvoří absolutně neadekvátní poměr. Když se to všechno vynásobí skromnějšími nároky mužského osazenstva na úložné prostory, tak se výsledek rovná nutkavé potřebě vyměnit celý obsah koupelnové místnůstky a vydumat, jaké zařízení splní účel v tak malém prostoru a na ploše tří metrů čtverečních. K tomu všemu si ještě poradit s přívody a odvody vody. Dva roky se pomalu, ale jistě rozrůstala vlhká skvrna na příčce mezi vstupní halou a koupelnou. Nic si nevyčítali. Přestavbu bytu vykonali ještě předcházející majitelé. Zavolali si asi ne příliš zručné instalatéry. Skvrna, mapa neznámé země na poměrně nové omítce, rostla nejen do plochy, ale odehrávaly se na ní i horotvorné procesy – a to už byla poslední kapka. Pohár trpělivosti přetekl, stěna prosákla, rodinná rada zasedla: „Když už nanovo, tak i s obklady a celou parádou. A vůbec – vším, čím se dá pohnout v tak malém prostoru, pohneme, jen aby den začínal v pohodlí a plné koupelnové kráse.“
Mohli by i sami. Vyměřit, zkoumat možnosti; tedy alespoň než všechno z koupelny odstraní a než si budou kreslit alternativy půdorysů, argumentovat ve prospěch a proti sprchovému koutu, vybírat si mezi umírněnou nebo pestřejší barevností. Zjistili však, že každý z nich má svou představu, takže pro vzájemné porozumění a pořízení všeho potřebného materiálu a zařízení se jim hodí odborník na zařizování interiérů. Vzali se tedy navzájem za slovo, že tuto předělávku ještě vydrží a že i z domácího rozpočtu obětují nějakých 90 000 korun. Tehdy pana Eliáše napadlo, že zná architektku, která si k němu chodí pro zdravé světlo: „Lucia pro své klienty vybírala několikrát plnospektrální světelné zdroje a svítidla u nás ve firmě. Znám několik interiérů, které zařídila. Řekl jsem si, že by mě stálo příliš času a energie shánět a vymýšlet něco, s čím má už architekt zkušenosti.“
Zásah správným světlemTisíciletí evoluce lidstva znamenalo provázání našeho biorytmu s každodenním vlivem všech vlnových délek slunečního záření. V současnosti se na větší část dne zavíráme do uměle osvětlených místností se zcela odlišným spektrálním složením. Ani denní světlo nepostačuje pro zachování křehké rovnováhy lidského organismu. Průchodem okenními tabulemi ztrácí sluneční světlo část vlnových délek. Trpíme tak nedostatkem pobytu na slunci. Je známo, že plnospektrální osvětlení snižuje chorobnost. Lidský organismus vnímá takové osvětlení jako příjemné, uklidňující. Zlepšuje naši schopnost soustředit se, snáze rozpoznat detaily a barevné odstíny bez obvyklého zkreslení umělým osvětlením. Eliminuje příznaky takzvané sezonní afektivní poruchy (SAD), kterou u nás známe pod termínem zimní deprese“. Hormon melatonin, který utlumuje činnost nervové soustavy, vylučuje epifýza především v noci. Přirozené a jasné ranní světlo by mělo tento proces ukončit. Na podzim a v zimě náš organismus nedokáže produkci melatoninu zcela zastavit. Cítíme útlum. U citlivějších jedinců může únava přejít do příznaků SAD, které se projevují: |
Architektonicky navrženo
„Na půdorysu současné koupelny měli předešlí majitelé část vstupní haly. Ta byla sice krásně velká a čtvercová, jenže sousední koupelna a kuchyň byly jen takové jednohubky. Udělali dobře, když dispozici změnili. Ovšem nově vzniklou koupelnu zařídili s menší nápaditostí. Vanu napojili na kanalizaci přes halu v podlaze, ale bohužel s nedostatečným spádem,“ vzpomíná na stav, který měli v návrhu vyřešit. „Instalační šachtu s rozvody máme v místnosti s WC. Abychom nemuseli rozebírat plovoucí podlahu položenou před dvěma lety, využili jsme výhodu přízemí a protáhli rozvody z koupelny pod strop suterénu. Samozřejmě se souhlasem správce a ostatních majitelů bytů v našem domě. V podhledu sklepa to nepřekáží,“ chválí řešení pan Eliáš. „Koupelna byla bez otopného tělesa a místo ventilátoru tu měli jen malý průduch ve stěně těsně pod stropem,“ ukazuje Lucia na inkriminované místo. Vzpomíná i na všechny požadavky, se kterými ji Eliášovi přivítali: „Místo vany dali přednost sprchovému koutu, ale měl být dostatečně prostorný a pohodlný, měla jsem pro ně vymyslet způsob, jak a kam by si každý z nich mohl zavěsit svůj ručník, pro slečnu pohodlí při mytí vlasů, i když nevstoupí do sprchového koutu (jediná trvala na zachování vany), a svítit se tu mělo podle slov pana Eliáše jako v pravé poledne za letní dovolené v Řecku.
Původní bodové osvětlení jsme zrušili.“ Dlouhé vlasy se nyní myjí díky malé příruční sprše, která se jinak kupuje jako součást bidetového setu. Kdo potřebuje silnější proud vody nad umyvadlem, ten si může odtáhnout oboustranně posuvné dveře dělicí stěny. „Pro tepelný komfort a jako výbornou možnost k odkládání a dosušení ručníků jsem jim navrhla otopné těleso, které jsme doplnili čtyřmi věšáčky na velké osušky. Místo pro ručník na ruce mají na kovové tyči přímo na předním dílu umyvadlové skříňky. V mezeře mezi skříňkou a sprchovou stěnou si mohou pověsit další ručníky na dvou ramenech tyčového věšáku.“ Umyvadlová baterie, sprchová hlavice, kovové doplňky a dekorační předměty oblých tvarů se hodí k motivu bambusových výhonků na keramickém obkladu. Jinou alternativou byla červeno-krémová kombinace, zenové ladění a hranaté armatury včetně doplňků. Majitelé jsou vyznavači zdravého životního stylu, zeleně a světla. To rozhodlo ve prospěch jemnější barevnosti a tvarově měkčího slohu. Detaily, na první pohled neviditelné, dokážou zázraky. Lucia použila malý trik se zrcadlem: „Deseticentimetrové odsazení přizdívkou pro zakamuflování podomítkové armatury může za odskok na rozhraní sprchového koutu a zbytku koupelny. Subtilní zrcadlová plocha, která překrývá výstupek a nenuceně se napojuje na lesklý rám posuvných dveří, prostor odlehčuje. Zrcadlo odráží světlo, a tak opticky zvětšuje objem místnosti. Keramický obklad na tak malém a úzkém pruhu stěny by zbytečně zatížil prostor.“
Policově, zásuvkově, uklizeně
Pod umyvadlem byla původně malá skříňka, která potřebám čtyřčlenné rodiny nestačila. Více úložného prostoru a optické navození prostornosti koupelny zabezpečila nábytková stěna se zásuvkami a poličkami. Na míru a od podlahy až po strop ji zhotovili podle Luciina návrhu. Hloubka nábytkové stěny je sice jen 20 centimetrů, ale její skříňky, zásuvky a poličky zcela postačí. Rodina má po ruce příjemný odkládací prostor. Zaplňuje ho pomalu. Teprve si zvyká na vymoženosti malé, ale prostorné koupelny. K dekoru na keramickém obkladu s motivem zelených bambusových výhonků nepotřebovali bílý nábytek. Všechen si dali vyrobit v krémovém odstínu. Přestože do všech prací a zařízení koupelny se rozhodli investovat více, než zpočátku plánovali (utratili zhruba 150 000 korun), nelitují. V nové koupelně se každé ráno cítí jako znovuzrození.
Dodavatelé: Armatury a držáky na ručníky: Hansgrohe Stěna sprchového koutu: Ronal Umyvadlo: Laufen Radiátor: P.M.H. Obklad: Paradyz Váza, mýdelníčky: IKEA Umělá květina: SIA Plnospektrální zdroje světla: Zdravé světlo© Svítidla: Eglo, Modus Rozměry sprchového koutu: 90 × 105 cm Výška posuvných dveří: 185 cm Tloušťka skleněné výplně z bezpečnostního skla: 3 mm Ing.arch. Lucia Hakelová |