Zdroj: Shutterstock

Položení PVC podlahy? S naším návodem to určitě zvládnete!

05. 11. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Šachovnicový vzor, tygří kůže nebo dřevěný dekor? PVC podlaha nabízí celou řadu pozoruhodných vzorů. Zároveň je hygienická a vydrží roky. A jak ji položit? S naším podrobným návodem to určitě zvládnete.

Budete potřebovat

MATERIÁL

 • PVC krytina/dlaždice
 • stěrková hmota (při nerovnostech
  podlahy)
 • disperzní lepidlo
 • penetrační nátěr
 • okrajové a přechodové lišty
 • rozpěrky a šrouby na upevnění lišt

NÁŠ TIP

Při nákupu dbejte na to, aby se celá krytina na jednu místnost odebrala z té samé role. Tím se vyhnete rozdílům v barevnosti.

NÁŘADÍ

 • skládací metr
 • ozubená stěrka
 • odlamovací nůž
 • ocelový příložník
 • linkovací souprava

Stupeň náročnosti: ** 2/5
Počet osob: 2
Délka realizace: 1 den + 2 dny na schnutí a sednutí podlahy

Přečtěte si také:
Vinyl, PVC, nebo linoleum? Poznáte mezi nimi rozdíl?

Postup

1. Příprava plochy

Původní podlahu odstraňte a podklad vhodně upravte. Musí být rovný, pevný a bez prachu, nečistot a mastnoty. Navíc musí zůstat stále suchý. Na odstranění lepidla na malé ploše použijte špachtli, v případě větší plochy například brusku na beton.

Krok č. 1: Příprava plochy

Zdroj: Hornbach

2. Nanášení základního nátěru

U nasákavých podkladů naneste válečkem penetrační nátěr. Pokud je to třeba, podlahu vyrovnejte tekutým tmelem. Na oddělení stěny položte na okraje izolační pásy. Rozmíchaný tmel nalejte na podlahu a vyrovnejte ho hladítkem.

Krok č. 2: Nanášení základního nátěru

Zdroj: Hornbach

3. Dokončení podkladu

Plochu nechte den schnout. Povrch bude dokonale hladký, když ho obrousíte hrubým brusným papírem. Potom všechno oprašte a natřete hloubkovým penetračním nátěrem. Po zaschnutí hloubkové penetrace můžete oříznout izolační pásy u stěn.

Krok č. 3: Dokončení podkladu

Zdroj: Hornbach

4. První natažení

Pokud budete vzhledem k šířce místnosti pokládat dva pásy vedle sebe, vznikne šev – nejprve si tedy promyslete, kde bude vadit nejméně. Výklenky na radiátory připočítejte k rozměrům. Rozviňte první pás a natáhněte ho ke stěně.

Krok č. 4: První natažení

Zdroj: Hornbach

Krok č. 5: Řezaní krytiny

Zdroj: Hornbach

5. Řezání krytiny

Nařežte krytinu v rozích našikmo, abyste měli při jejím ohýbání dostatečnou rezervu na usazení a dořezání. Přesahy můžete nyní zkrátit na 5 cm, bude se vám pracovat jednodušeji. Nechte krytinu odpočívat 24 hodin, aby se aklimatizovala.

Krok č. 5: Řezaní krytiny

Zdroj: Hornbach

6. Fixace podlahy

Odhrňte krytinu až doprostřed místnosti. V případě dvou pásů odhrňte oba dva. Naneste fixaci na podlahu – na okraje pomocí štětce, na plochu pomocí válečku. Fixaci vyvětrejte a udělejte zkoušku prstem. Když nebude mokrá na dotyk, je připravená na položení krytiny.

Krok č. 6: Fixace podlahy

Zdroj: Hornbach

7. Uhlazení

Připravte si ještě jeden nástroj na uhlazení. Například omotejte kus dřeva hadrem nebo starým ručníkem. Následně položte PVC krytinu a uhlazujte ji směrem od středu k okraji. Dávejte pozor, aby se nezvlnila. Přesahy mezi oběma pásy se uhlazovat nesmí.

Krok č. 7: Uhlazení

Zdroj: Hornbach

Krok č. 7: Uhlazení

Zdroj: Hornbach

8. Spojení dvou pásů krytiny

Přiložte na řezné linie dlouhé ocelové pravítko a odřežte obě dvě krytiny zároveň až potud, kde je krytina upevněná. Potom odstraňte přesahy. Obě dvě poloviny krytiny zasuňte k sobě a shora uhlaďte. Šev se zapečetí prostředkem na sváření za studena.

Krok č. 8: Spojení dvou pásů krytiny

Zdroj: Hornbach

9. Přechodový profil

Ke dveřím uřízněte přechodový profil. Přesně ho umístěte a pomocí hřebíků si vyznačte otvory na vyvrtání do podlahy. Potom profil opět položte na stranu, vyvrtejte otvory na rozpěrky a přišroubujte profil.

Krok č. 9: Přechodový profil

Zdroj: Hornbach

Odborník radí

Richard Klička, odborník z oddělení stavebnin v projektových marketech HORNBACH

PVC podlahová krytina se dá položit i na volno bez fixace. V tom případě doporučuji elastické podlahové krytiny skladovat v rolích nastojato a desky naležato, a to vždy maximálně 8 kartonů nad sebou. Před samotným kladením byste měli podlahovou krytinu uložit na noc do místnosti, ve které ji chcete položit, aby se aklimatizovala. Během pokládání by teplota v místnosti neměla klesnout pod 18 °C.

Podrobný videonávod a seznam potřebného materiálu a nářadí najdete
na stránce www.hornbach.cz v sekci Návody.

Text: Miroslava Maceková ve spolupráci s HORNBACH
Foto: HORNBACH, shutterstock.com
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: Od partnerů podlahové krytiny pokladka podlahy PVC podlahy výměna podlah
Sdílejte článek

Diskuze