Zdroj: Akira Nakamura 

Proměna starého bytu ze 70. let v moderní oázu: Zbourali stěny a vznikl otevřený prostor

15. 10. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

V sedmém poschodí budovy ze 70. let v části Tokia s názvem Takaido se nachází nenápadný třípokojový byt. Před nedávnem prošel renovací pod vedením architektů z ateliéru Roovice. Samozřejmě, vycházeli z představ majitelů bytu Davida a Koichiho.

Jasná představa

„Už při našem prvním kontaktu měli David a Koichi jasnou představu o svém vysněném domově, renovaci dokonce začali sami, přičemž v bytě i bydleli. V bytě se třemi balkony a množstvím přirozeného světla si představovali otevřený a vzdušný prostor, který maximalizuje potenciál bytu,“ přibližuje proměnu starého bytu hlavní architekt Kei Makito.

Přečtěte si také:
Jak růžová a surové kovy proměnily funkcionalistický byt v Praze: Nečekaná harmonie kontrastů

Bourání a přesunutí kuchyně

Jedním z klíčových rozhodnutí v procesu renovace bylo vrácení kuchyně na její původní místo. Aby dosáhli čistého a minimalistického designu, který zvýrazní kontrast mezi původním a novým, architekti se spolu s majiteli rozhodli pro nerez kuchyňskou jednotku. Dodala prostoru elegantní vzhled připomínající až nemocniční čistotu.

Touha majitelů po otevřených prostorech vedla k odstranění stěn a stropních panelů. Tak vznikl plynulý přechod, díky kterému se klasické místnosti změnily ve funkční zóny.

Kuchyně byla před rekonstrukcí umístěná na opačné straně bytu. Proměna ji vrátila na staré místo.

Kuchyně byla před rekonstrukcí umístěná na opačné straně bytu. Proměna ji vrátila na staré místo. Zdroj: Akira Nakamura 

Zapuštěné osvětlení

Klíčovou roli při zlepšení atmosféry bytu sehrálo inovativní osvětlení. Odkrytá zapuštěná světla dodala moderní nádech vstupu, koupelně a pracovně. V obývací části je nainstalován systém kolejnicového osvětlení, který umožňuje flexibilní umístění světel podle potřeb majitelů.

Přečtěte si také:
Starý dům po prarodičích ve Staré Huti potřeboval rekonstrukci. Udělali z něj moderní bydlení

PVC, beton i potěr

I když majitelé bytu původně toužili po betonové podlaze, zvukové předpisy si vyžádaly jiné kreativní řešení. V obývací části vytvořili povrch podobný betonovému pomocí kationického potěru. Plynule navazuje na modré PVC dlaždice v kuchyni a zároveň splňuje stavební normy.

Obývací pokoj je součástí otevřené denní zóny, která vznikla díky vybourání dělicích příček.

Obývací pokoj je součástí otevřené denní zóny, která vznikla díky vybourání dělicích příček. Zdroj: Akira Nakamura 

Úprava koupelny

Spojení funkčnosti se stylem v koupelně dosáhli architekti pomocí instalace sprchy a vany, které bez problémů integrovali moderní vymoženosti do surového prostoru. Stěny jsou natřené výraznou barvou Eraser Pink, jež vytváří perfektní kontrast k omšelý vzhledu stěn okolo vchodu. Jako závěrečný prvek nainstalovali posuvnou dveřní zárubeň z pozinkované ocele.

Zvětšili i vstup

I vstupní prostor se dočkal změn. Autoři proměny zvětšili minimální vstupní plochu typickou pro japonský styl, aby vytvořili přívětivější a praktičtější vstupní prostor. Zároveň zde odkryli původní betonovou podlahu. „Vylepšením existujících prvků a přijetím moderních estetických řešení jsme pomohli Davidovi a Koichimu vytvořit harmonický životní prostor, který odráží jejich jedinečné osobnosti a životní styl,“ těší se z nové podoby bytu autoři rekonstrukce.

Zvětšený vstupní prostor do bytu osvěžuje nápadité barevné světlo. Kromě jednoduché skříňky na boty ničeho víc netřeba.

Zvětšený vstupní prostor do bytu osvěžuje nápadité barevné světlo. Kromě jednoduché skříňky na boty ničeho víc netřeba. Zdroj: Akira Nakamura 

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská 
Foto: Akira Nakamura 
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byt rekonstrukce rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze