Rekonstrukce městského bytu pojatá nápaditě a hravě

10. 12. 2019
Diskuze (1)
Sdílet

Rekonstrukce starých městských domů a bytů jsou dnes jednou z možností, jak získat moderní bydlení bez potřeby stavět. Samozřejmě mají různá negativa, která je třeba proměnit ve výhody.

Šikovní architekti však umí i ze starých bytů vytěžit maximum pro pohodlný život moderní rodiny, páru či jednotlivce. Takto si s nevelkým starým bytem pohráli maďarští architekti.

Prvořadým úkolem při proměně bytu v Budapešti bylo uvolnit napjaté prostorové vztahy původní dispozice. To se podařilo zbouráním dělicích stěn, které spojilo dvě velké místnosti.

obývací pokoj

Foto: Studio Nomad

Zelená stěna a odhalený oblouk

Už během demolice se rýsovala nová dispozice. Zajímavým prvkem je oblouk, který vznikl mezi koupelnou a kuchyní. Architekti z něj vytvořili důležitý designový prvek interiéru, vsadili pod něj zelenou stěnu – police s rostlinami, které oddělují kuchyni od koupelny, lépe řečeno – přímo kuchyňskou linku od vany. Celý prostor po rekonstrukci působí vzdušně a otevřeně, zve domácí k relaxaci a užívání si společenských aktivit. Nechybí mu ani hravost, která odlehčila vážnost historického domu.

Skluzová tyč

Foto: Studio Nomad

Skluzová tyč jako u hasičů

Důležitým prvkem v interiéru je čtyřmetrový kuchyňský pult, který pokračuje k zelené stěně s rostlinami. Použití březové překližky sjednocuje celý interiér. Specialitou je galerie, z níž je výhled do hlavní obytné zóny.

Atraktivnost vyvýšeného prostoru tvůrci přeměny zdůraznili hravým pojetím – na galerii se dostanete po žebříku a zpět z galerie se můžete sklouznout po skluzové tyči připomínající vybavení hasičských stanic.

jídelní stul

Foto: Studio Nomad

Dřevo, odhalené zdivo a moderní design

V interiéru nechali vyznít nejen dřevo, ale i odhalené cihly na místech vybouraných stěn, čímž zdůraznili vztah mezi starými a novými strukturami. Dynamika moderního designu kontrastuje s historickou strukturou staré stavby. Světlé parkety uložením upozorňují na původní dispozici. Atypickým prvkem je konferenční designový stolek v šedé barvě.

Autoři proměny – Bence Pásztor, Soma Pongor a David Tarcali – se v poslední době dočkali několika ocenění a úspěšně absolvovali několik výběrových jednání. Jejich studio je specifické výrobou vlastního značkového nábytku.

koupelna

Foto: Studio Nomad

Byt O ve zkratce

architektonické studio: Studio Nomad

autoři: Bence Pásztor, Soma Pongor a David Tarcali

lokalita: Budapešť, Maďarsko

plocha: 60 m2

realizace: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Studio Nomad

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: byty městské domy moderni bydleni proměna bytu rekonstrukce bydlení
Sdílejte článek

Diskuze

  • Nevím, jestli bych chtěla každý večer absolvovat výstup po žebříku do postele, v noci na WC a ráno zase dolů- U stropu musí být na spaní příliš teplo….

    dagmar