Zdroj: Miro Pochyba

Z rekonstrukce panelákového bytu vytěžili více než maximum

22. 06. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Dalo by se říct, že tento panelákový byt byl z hlediska interiérového designu původně prototypem nevkusu. Křiklavé stěny, kýčové květinové nálepky, nevkusný laciný nábytek, lesklá podlaha... Ale pak si ho vzaly do „parády“ dvě šikovné sestry a vytěžily z něj více než maximum.

Eszter Barťanská Vinczeová a Edita Vinczeová jsou sestry se společnou vášní pro design a home staging. Rády vytvářejí harmonické a útulné interiéry. Naplňuje je také skutečnost, že spoluvytvářejí hodnotné domovy s okamžitou možností nastěhování se. Při práci se soustřeďují na efektivní využití zdrojů a vždy se snaží z daných možností vytěžit maximum. Pracují buď na vlastních projektech, nebo své služby nabízejí také investorům, kteří touží efektivně zhodnotit finance ve formě nemovitostí.

Přečtěte si také:
I sídlištní byt s mnoha typickými panelákovými neduhy se může stát krásným domovem

Eszter, pojďme na začátek této vydařené proměny. „V rukou“ jste měly obyčejný panelákový byt s ne moc vkusným zařízením. Se sestrou jste ho chtěly proměnit v příjemný moderní interiér, ve kterém noví majitelé najdou útulný domov. Na základe čeho jste se rozhodly, jak bude finální podoba vypadat? Měly jste nějaké konkrétní inspirace?

Chtěly jsme vytvořit harmonický útulný interiér, který se bude líbit. Rozhodly jsme se zdůraznit přednosti tohoto bytu, upozornit na funkce jednotlivých prostorů a vnést do každého kouta příjemnou atmosféru. Bylo pro nás důležité zviditelnit světlost a prostornost pokojů.

květinové nálepky v pokoji

Původní stav. Zdroj: Miro Pochyba

Ve zkratce – celý prostor jsme odosobnily, výrazné barvy jsme ztlumily, barevnost do jednotlivých místností vnesly spíš pomocí doplňků a dekorací, které se dají snadno vyměnit nebo přizpůsobit podle specifických potřeb. Použily jsme koncept home stagingu, který se již více než 40 let uplatňuje v Americe.

Obývák, květinové nálepky a zelená pohovka

Původní stav. Zdroj: Miro Pochyba

O co přesně v tomto konceptu jde?

Home staging není interiérový design v tom zaužívaném smyslu slova, protože nevytváří všechna řešení pro bydlení, ale dává podklady potencionálním zájemcům inzerované nemovitosti na vizualizaci svého vysněného domova.

Obývací pokoj s jídelným koutkem

Naproti relaxační části s pohovkou je jídelní část s kulatým bílým stolem a židlemi v jemném pastelovém odstínu fialové. Ta spolu se žlutou na polštářích dodává prostoru svěží nádech. Zdroj: Miro Pochyba

Aby si uměli představit konkrétní situace v daném interiéru: tady budeme snídat s rodinou, tady by bylo mimořádně příjemné posedět si s přáteli u sklenky vína, nebo si v tomhle pohodlném křesle budu v teplé dece číst napínavou knihu po dlouhém pracovním dni.

Již jako malé dívky jsme se bavily přesouváním nábytku v našem dětském pokoji. Tato vášeň pro zkrášlování interiérů nás nakonec přivedla k home stagingu, kde se spojuje kreativita a cit pro design s ekonomickým myšlením.

Eszter a Edita

Jak dlouho se home stagingu věnujete?

S jeho principy jsme se seznámili přibližně před třemi lety. Teoretické poznatky i praktické zručnosti jsme si osvojili na home stagingové akademii v Budapešti.

Přečtěte si také:
Nadčasová rekonstrukce klasického panelákového čtyřpokojového bytu

Jaký styl zařízení preferujete?

Každá z nás má svůj individuální styl. V tomto bytě jsme ho ale daly stranou, abychom dokázaly vytvořit prostor pro potřeby potenciálního majitele, jehož jsme si v hlavě představily. Zkrátka, chtěly jsme vytvořit univerzální nadčasový interiér, který se bude líbit většině. Již v dětství jsme se často věnovaly přesouvání nábytku v našem společném pokoji, to byla naše oblíbená zábava. Vytvářely jsme nová řešení z dostupných prvků nábytku a dekorací. Tehdy jsme to braly jako hru, později to přerostlo ve vášeň. Během studia ekonomie a později také vedle pracovních povinností jsme si ale kdykoli našly čas na zkrášlování interiérů, na vytvoření příjemné atmosféry. Nuže, a pak nás to zavedlo až k home stagingu, kde se spojuje kreativita a cit pro design s ekonomickým myšlením.

Jídelna jemná pastelová barva židlí

Lakovanou podlahu nahradil světlý laminát, ostrou zelenou barvu zase nadčasová bílá a stěnu v obývacím pokoji tento příjemně působící jídelní kout v severském stylu. Bílý kulatý stůl koresponduje svým tvarem s obloukem na stěně. Jemná pastelová barva židlí zase podtrhuje hřejivou domáckou atmosféru, které chtěly autorky renovace dosáhnut. Zdroj: Miro Pochyba

Jak dlouho trvalo, než jste byt přivedly do finální podoby? Setkaly jste se s nějakými komplikacemi?

Byt jsme předělaly přibližně za dva měsíce. Kvůli omezením, která nastala v souvislosti s pandemií, bylo všechno trochu komplikovanější a zdlouhavější. Najít kvalitní odborníky na drobné rekonstrukční práce a také pořizování zařízení a dekorace bylo náročnější než jindy. Ale podařilo se.

Úzká kuchyň v paneláku

V kuchyni se měnila tmavá pracovní deska za světlou, což ji opticky otevřelo. Zdroj: Miro Pochyba

DOBRÝ TIP

Když je kuchyňská linka včetně obkladů celá světlá, je dobré do ní vnést kontrastní prvek. V tomto případě jsou to černé jídelní židle. Případná výměna koberce za barevnější zase může kuchyni dodat trochu „šťávy“.

Přečtěte si také:
Skandinávský minimalismus v paneláku? Proč ne!

Profil

Majitelé

Mladý pár, kterému se kromě lokality a vkusně zařízeného bytu zalíbil také krásny výhled z balkónu.

Nemovitost

Třípokojový panelákový byt s rozlohou 70 m2 spolu s lodžií.

Renovace

Sestry Edita a Eszter Vinczeové se věnují proměnám interiérů formou home stagingu.

Připravila: Katarína Barošová

Foto: Miro Pochyba

Zdro: Časopis HOME

Kategorie: Rekonstrukce bytu
Tagy: paneláková kuchyně panelákové byty pastelové barvy rekonstrukce panelákového bytu trendy v bydlení
Sdílejte článek

Diskuze