Hry se světlem, aneb jak správně rozzářit interiér

04. 12. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Významným prvkem moderních interiérů jsou vedle dalšího zařízení i svítidla. Právě u osvětlení bychom měli volit především funkční design, tedy nevybírat jen podle vzhledu svítidel, ale i dle technických parametrů. Vždy je třeba zohlednit jak individuální požadavky a představy uživatelů, tak typ místnosti, neboť každá má svůj účel.

Ve většině případů lidé při zařizovaní domácností vybírají pouze ze stropních a vestavných svítidel, případně lamp, nabídka je ale podstatně pestřejší.

Není stropní svítidlo jako stropní svítidlo

Už i při samotném výběru stropních svítidel se nabízí více variant – lze si vybrat mezi přisazenými, která jsou nejvhodnější do místností s nižší světlou výškou, neboť neubírají opticky prostor; a závěsnými, která jsou ideální pro osvětlení místností s výškou nad 3 metry.

svítidlo BENT zdroj HALLA

svítidlo BENT zdroj HALLA

Výhodou závěsných svítdel je, že podstatně více vynikne jejich design, a zároveň lze lépe využít světelně–technické vlastnosti svítidel. Některá závěsná svítidla mají nepřímou složku osvětlení, která zajistí osvětlenost stropu a tím i optické zvětšení prostoru. Ukázkovým případem je svítidlo BENT, které i díky svému profilu ve tvaru „úsměvu“ šíří světlo do velkého prostoru. Hravý design navíc svítidlu přinesl trojici ocenění: iF Design Award, German Design Award a A‘ Design Award.

Nápadité využití stěn

Vhodným doplňkem ostatních typů použitých svítidel v interiéru mohou být svítidla nástěnná. Ideální je případ, kdy je design různých typů svítidel sladěn do harmonického celku. Nejčastěji se nástěnná svítidla používají v ložnicích, obývacích pokojích a jídelnách. Vedle dekorativní funkce a vytvoření intimnějšího osvětlení mohou navíc nástěnná svítidla plnit i další funkce.

svítidlo INDI+ zdroj HALLA

svítidlo INDI+ zdroj HALLA

Příkladem je multifunkční svítidlo INDI+, které je unikátní svým závěsným systémem (plní funkci věšáku či poličky) a nově také nabízí USB napájení. LED boardy s vysokým výkonem vynikají příjemným měkkým nepřímým osvětlením, jehož intenzitu lze individuálně nastavit. Tím lze vytvořit příjemnou atmosféru podle aktuální nálady. Funkčnost svítidla a minimalistický design přinesli INDI+ ceny iF Design Award, German Design Award a Red Dot Design Award.

Osvětlení dle aktuálních potřeb

Specifickou kategorii představují tzv. lištová svítidla, známá především z obchodů. Nicméně pro svoji univerzálnost a flexibilitu jsou lištové systémy vhodné také do domácností. Jejich světlo lze jednoduše přesměrovat, kam je v danou dobu třeba.

svítidlo IXYO zdroj HALLA

svítidlo IXYO zdroj HALLA

Lištové svítidlo IXYO je dokonce otočné o 360°. Navíc jej není problém vybavit speciálními LED zdroji zajišťujícími extrémně vysoké podání barev, což se nabízí například při osvětlení obrazů. Čistý design svítidla, o nějž se postaral Matúš Opálka, pak dobře zapadne do každého interiéru.

Nástup nových technologií

Trendem v oblasti umělého osvětlení se stává tzv. Human Centric Lighting, který umožňuje kopírovat přirozenou sluneční aktivitu, a to přizpůsobením teploty chromatičnosti a intenzity světla potřebám lidského organismu v závislosti na cirkadiánním rytmu – tedy od ranní teplé barvy, přes denní studenou až opět k večerní teplé. Studená barva světla je vhodná pro bdělost a soustředění, teplá pro uvolnění, odpočinek. Správným svícením v průběhu dne tak lze pozitivně ovlivnit naši aktivitu, psychiku i zdraví.

Ukázka osvětlení s různou teplotou chromatičnosti světla na svítidle SANT zdroj HALLA

Ukázka osvětlení s různou teplotou chromatičnosti světla na svítidle SANT zdroj HALLA

Rozhodně výběr osvětlení nepodceňujte. Použití více druhů svítidel vám umožní navodit v interiéru správnou atmosféru dle aktuálních potřeb a vytvořit příjemné prostředí, ze kterého budete mít každodenní radost.

ZDROJ: PR článek společnosti HALLA

Kategorie: Spotřebiče
Tagy: Halla lištové svítidla stropní svítidla svitidla
Sdílejte článek

Diskuze