
Jak poznat únik plynu: Dochází k němu poměrně často. Víte, jak ho poznat a co byste měli udělat?
Únik plynu bohužel nepředstavuje nikterak výjimečný stav. Podle statistik Hasičského záchranného sboru ČR každoročně dochází hned k několika tisícovkám případů úniku plynu. Naštěstí neštěstím, čili otravou nebo výbuchem, skončí nakonec jen zlomek z toho. Nicméně, to však neznamená, že byste měli únik plynu podceňovat a neměli byste vědět, proč k tomu dochází, jak ho poznat a jak mu předejít. Člověk by totiž měl být vždy na vše připraven, pak nebude překvapen.
Únik plynu není žádná sranda
Úniku plynu není možné nikdy zcela zamezit. A proto je velmi důležité, abyste nezanedbávali pravidelné kontroly. Ty by ostatně měly být samozřejmostí všude tam, kde se zemním plynem vytápí, vaří nebo ohřívá voda. Kontroly by měl vždy provádět odborník, tedy servisní technik. Nicméně, i přes pravidelné kontroly byste měli vědět, jak s plynem a plynovými spotřebiči zacházet. Stejně, jako byste měli vědět, co dělat, když přece jen k úniku plynu dojde.
Nejčastější příčiny úniku zemního plynu
K nejčastějším příčinám úniku plynu v domácnostech, patří nedostatečný servis plynových kotlů a ohřívačů. U každého takového zařízení je přitom nutné, abyste ho nechali zkontrolovat v přesně stanovených lhůtách, které určuje výrobce. Obvykle je tomu jednou ročně. V některých případech je revize povinná dokonce ze zákona. Důležitá je rovněž i řádná údržba, která zajistí vaši bezpečnost. Pokud pravidelnou péči zanedbáte, nejenže tím riskujete únik plynu, jenž může být spojený s následnými problémy, ale hrozí vám, že v případě neštěstí pojišťovna nemusí uznat váš nárok na plnění pojistné události.

Když nastříkáte na podezřelé místo jarovou vodu, v případě úniku plynu se objevují bublinky. Zdroj: Shutterstock
Jak poznáte, že dochází k úniku plynu
- Pokud jde o samotný zemní plyn, tak ten nezapáchá. A právě proto, aby bylo možné identifikovat jeho případný únik, je v odorizačních stanicích obohacovaný o silně zapáchající příměsi. Přidává se jich tam tolik, abyste prostým čichem byli schopni poznat, že je ve vzduchu pouhé 1% plynu. Nejčastěji jde o sloučeniny síry, tzv. alkoholy. Pokud je pro vás zápach plynu neznámý, zkuste si ho představit jako odér shnilých vajec.
- Na únik plynu vás však může upozornit nejen zápach, ale také třeba podezřelé zvuky, jako syčení nebo šumění v blízkosti plynového potrubí nebo spotřebičů.
- Všimnout si rovněž můžete, že i když máte vypnuté všechny spotřebiče, plynoměr se stále točí.
- Problém také můžete mít i se zapnutím sporáku nebo kotle. Když uniká plyn, může se po zapálení sporáku změnit barva plamenů (typicky modrý plamen se promění na žlutý nebo oranžový).
- Zajímavým projevem úniku plynu je i to, že se na oknech výrazně sráží vlhkost. Vlhké skvrny pak můžete objevit i pod plynovým potrubím.
- Setkat se můžete dokonce i se známkami otravy, která se projevuje bolestí hlavy, závratěmi nebo nevolností.
Jak postupovat při úniku plynu?
Hlavně systematicky a s klidem. V případě, že máte podezření na únik plynu, je důležité si zachovat klidnou hlavu. Zkuste se přitom držet několika pravidel, můžete tím zabránit negativním následkům.
Co tedy dělat?
V prvé řadě potom, co zjistíte, že dochází k úniku plynu, spotřebič co nejrychleji vypněte. Zhasněte všechny hořáky, které únik plynu mohou způsobovat. Následně uzavřete hlavní přívod plynu a okamžitě otevřete všechna okna a dveře, abyste snížili koncentraci plynu v místnosti. Máte-li sousedy, varujte je, ale nepoužívejte k tomu výtah, ani zvonek. Zaklepejte na dveře. Vypojte z elektřiny i svůj zvonek. Je to důležité, protože by to mohlo vést k vzniku jiskry, což by mohlo způsobit výbuch. Běžte na bezpečné místo a mobilem (nikoliv z pevné linky) zavolejte 1239, což je telefonní číslo poruchové služby dodavatelů plynu. Tato linka funguje nepřetržitě a nepřetržitě. Pokud dochází k úniku plynu v nepřístupných místech, je namístě zavolat i hasiče a policii.
Co v žádném případě nedělejte
Kvůli velkému riziku exploze při podezření úniku plynu nikdy nepoužívejte elektrické spotřebiče, nerozsvěcujte světlo, ani nemanipulujte s elektrickými zásuvkami. Pozor, nevytahujte ani spotřebiče ze zásuvek, protože i tak by mohlo dojít k vzniku jiskry. Nezapalujte zápalky, zapalovače, nekuřte. Jakýkoliv otevřený plamen, a to včetně toho od svíček, může v tuto chvíli představovat nebezpečí.
Jak předcházet úniku zemního plynu
- V prvé řadě instalaci plynových zařízení svěřte pouze odborníkům, kteří mají nejen zkušenosti, ale i platné osvědčení.
- Dodržujte pravidelnou údržbu svých plynových spotřebičů. Proveďte kontrolu alespoň jednou ročně. Každý rok byste si také měli nechat vyčistit komín. Ostatně, tato kontrola je povinná ze zákona a provádí ji kominík.
- Nainstalujte si spolehlivé detektory na únik plynu. Chybět by neměl ani detektor CO, který vás upozorní na nebezpečný oxid uhelnatý.
- Důkladně a pravidelně větrejte. Nikdy nezakrývejte větrací mřížky ve zdi nebo ventilační otvory ve dveřích. Jinak totiž hrozí nedokonalé spalování a tvorba oxidu uhelnatého. Větrání navíc pomáhá snížit koncentraci oxidu uhelnatého, kdyby došlo k poruše na plynovém spotřebiči.
Jak si vybrat ten správný detektor plynu
Detektory plynu mají senzory, které nepřetržitě monitorují ovzduší. Jsou schopny zachytit i velmi malé koncentrace zemního plynu, které ještě lidský nos nedokáže ještě zachytit. Při detekci nebezpečné koncentrace zemního plynu pak spustí hlasitý alarm. Tyto detektory zemního plynu se obvykle instalují ke stropu místnosti, kde máte elektrické spotřebiče. V případě detektoru na propan-butan se instalují pro změnu k podlaze tam, kde používáte propanbutanové lahve (nejčastěji je můžete vidět na chatách). Detektory oxidu uhelnatého se potom instalují do výše očí nebo ke stropu v blízkosti plynového spotřebiče.
Text: Adriana Dosedělová
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis HOME