Designový nábytek

Design je umění, které se přetavuje do nábytku. Nejde jen o dívání se a snění, ale důraz je stále více klade na funkčnost designového nábytku. Designový nábytek se tak stává nadčasovým doplňkem našich domácností, který jen těžko ztratí v budoucnosti na hodnotě.

Reklama
Správné sezení s LD seating

Správné sezení s LD seating

Také vás bolí záda z celodenního sezení v práci u počítače? Trpí vaše tělo zbytečně kvůli nepohodlné židli? S židlí od českého výrobce sezení LD seating se s tím dá něco dělat.

Originální nábytek inspirovaný přírodou

Originální nábytek inspirovaný přírodou

Dřevo, jako asi nejtradičněji vnímaný přírodní materiál, má své místo v interiérech snad jakéhokoli stylu. Vždy však v jiné podobě a jiném zpracování. Vlivem skandinávské, především dánské vlny trendů, se už i u nás stále více objevuje nábytek, nebo i celé interiéry, které ho ukazují v „neposkvrněné“, tedy minimálně opracované a hrubé podobě.

Hledání dokonalosti v kuchyni

Hledání dokonalosti v kuchyni

Na kuchyň jako plnohodnotnou součást obytného prostoru se kladou vysoké estetické, ale i funkční nároky. Týká se to také kvality použitých materiálů na dominantní část prostoru – kuchyňskou linku. Nestačí, aby byla perfektně zvládnutá z hlediska ergonomiky a praktičnosti, měla by mít též vysokou estetickou kvalitu a samozřejmě musí něco vydržet.

Designový nábytek – historie

Bytovou kulturu na začátku 20. století ovlivnila průmyslová revoluce, jejímž důsledkem byla změna řemeslné výroby směrem k průmyslové. Do této doby byly produkty i designový nábytek vyráběné ručně. Autor návrhu byl zároveň jeho zhotovitelem. Až průmyslovou revolucí se tento vztah změnil a došlo k oddělení designu od výroby.

Průmyslová výroba vyžadovala jednoduché řešení. Od dekorativních nábytkových prvků se proto přechází k jednoduchým tvarům. Účel předchází vzhled a objevují se nové estetické hodnoty – jednoduchost a čistota.

designový nábytek - HOME Bydlení

19. století

V druhé polovině 19. století vzniká pro designový nábytek dekorativní styl art deco, jehož inspirací byla lidová tvorba. V art decu se při výrobě designového nábytku preferovalo používání drahých materiálů, exotizmus a dekorativizmus. Symbolické jsou motivy slunce, vějíře, zvířata či tanečnice.

designový nábytek  - HOME

 20. století

V prvém desetiletí 20. století se udržují v nábytku čisté linie, avšak proniká do nich i kubizmus, který do nábytkových solitérů přináší vizuální dynamiku. Geometrické formy designového nábytku tohoto období jsou charakteristické antifunkčností a náročností řemeslného zpracování; v případě barevnosti pro designový nábytek to byla na jedné straně uplatňovaná barevná střízlivost, na straně druhé spojování kontrastních barev.

V roce 1913 dochází ke změně klasického kubistického názoru a ostré hrany nahradily oblouky – vzniká tzv. rondokubizmus. Rozšiřuje se barevnost, žádaná jsou i ozdobná dřeva a výraznější vzory textilních potahů.

designový nábytek - HOME

Od přezdobených motivů se postupně upouštělo. Designový nábytek se odpoutává od dekorativních ozdob a znovu se navrací k funkcionalizmu. Designový nábytek a jeho cíl se stává účelný, racionální, stává se produkt z kvalitního materiálu, směřuje se ke strojové výrobě. Rozšířené jsou vestavěné skříně, šatny, skříňové příčky a důležité je, že i minimum prostoru je dokonale využito, a to díky kombinovanému typu nábytku, výklopným postelím a stolkům. Šíření funkcionalizmu při výrobě nábytku ovlivnila i hospodářská krize ve 30. letech, kdy více než jindy bylo nutné šetřit prostorem a uspokojovat potřeby co možná nejlevnějšími řešeními.

designový nábytek - HOME Bydlení

Socializmus

Období socializmu s sebou přinášelo sektorový designový nábytek a jeho výrobu. Sektorový designový nábytek měl hned několik výhod. Nabízel širokou variabilitu při sestavování konečné verze nábytku, byl nízkonákladový a vyráběný sériově. Šetřil tak čas, peníze a též prostor. Díky masové sériové výrobě se nábytek u spotřebitelů opakoval a interiéry působily velmi podobně, nezajímavě.

Schematizmus

Schematizmus, který přinesl toto období, se postupně mění. Do hry se dostává minimalizmus s použitím pouze elementárních atributů, který používá většinou jednoduché geometrické formy. Použití jednoduchých prostředků slouží k dosažení maximálního účinku. Designéři nábytku nacházejí cestu ve slovech „zjednodušit, ulehčit, zminimalizovat“ designový nábytek. Použití dřeva, skla a kovu, tvarová jednoduchost, stejně jako čisté formy jsou pro minimalistický design přímo příznačné. Minimalistický design nábytku znamená čisté linie, pestrost, využití světla, praktičnost a účelnost. Souběžně však vzniká v prostoru chlad a odosobnění.

designovy-nabytek-4

Současný trend bydlení se mění

Do minimalisticky zařízených interiérů se dostávají designový nábytek i osobní věci, které činí bydlení osobnějším a charakterističtějším pro daného člověka. Propojení starého s novým můžeme vnímat jako trend současnosti.

Hlavním cílem je, aby se člověk ve svém bydlení cítil dobře a uvolněně a aby rozvržení zařízení a v neposlední řadě i barevné řešení respektovaly místo, kde bydlíme. Designový nábytek neznamená jen moderní kousky, které se dostávají do interiéru. Design je výsledkem kreativity, fantazie a často zde sehrávají hlavní designovou roli i staré kousky, které v sobě nesou praktičnost, ztělesňují preference daného člověka anebo vyjadřují úctu k historii.

designový nábytek - součastnost

Nové trendy pro designový nábytek:

  • měkké linie
  • dokonale vypracované celky a detaily
  • přírodně tónované barvy, případně designový nábytek v pastelových barvách
  • používání různých přírodních materiálů – vlna, bavlna, len, které interiér zútulní
  • detailní a řemeslné vypracování finálního vzhledu designových výrobků
  • dokonalost tvarů
  • harmonická kombinace různých materiálů
  • návrat k přírodním materiálům
  • kombinace stylů nábytku