Designový nábytek

Designový nábytek Design je umění, které se přetavuje do nábytku. Nejde jen o dívání se a snění, ale důraz je stále více klade na funkčnost designového nábytku. Designový nábytek se tak stává nadčasovým doplňkem našich domácností, který jen těžko ztratí v budoucnosti na hodnotě.
Správné sezení s LD seating
Designový nábytek

Správné sezení s LD seating

Také vás bolí záda z celodenního sezení v práci u počítače? Trpí vaše tělo zbytečně kvůli nepohodlné židli? S židlí od českého výrobce sezení LD seating se s tím dá něco dělat.

Vyrobte si originální čelo postele
Designový nábytek

Vyrobte si originální čelo postele

Pokud se vám do čela postele nechce hodně investovat, ale rádi byste jím oživili svou postel i celý prostor ložnice, pusťte se do jeho výroby svépomocně. S dávkou zručnosti a trpělivosti se to určitě podaří.

Nadčasový minimalistický byt v neutrálních barvách
Design interiérů

Nadčasový minimalistický byt v neutrálních barvách

Příjemná barevnost a klidně plynoucí prostor tohoto bytu rozhodně nejsou dílem náhody. Za interiéry, které působí jednoduše a elegantně, se totiž obvykle skrývá precizní plánování.

Originální nábytek inspirovaný přírodou
Designový nábytek

Originální nábytek inspirovaný přírodou

Dřevo, jako asi nejtradičněji vnímaný přírodní materiál, má své místo v interiérech snad jakéhokoli stylu. Vždy však v jiné podobě a jiném zpracování. Vlivem skandinávské, především dánské vlny trendů, se už i u nás stále více objevuje nábytek, nebo i celé interiéry, které ho ukazují v „neposkvrněné“, tedy minimálně opracované a hrubé podobě.

Hledání dokonalosti v kuchyni
Designový nábytek

Hledání dokonalosti v kuchyni

Na kuchyň jako plnohodnotnou součást obytného prostoru se kladou vysoké estetické, ale i funkční nároky. Týká se to také kvality použitých materiálů na dominantní část prostoru – kuchyňskou linku. Nestačí, aby byla perfektně zvládnutá z hlediska ergonomiky a praktičnosti, měla by mít též vysokou estetickou kvalitu a samozřejmě musí něco vydržet.

Designový nábytek – historie

Bytovou kulturu na začátku 20. století ovlivnila průmyslová revoluce, jejímž důsledkem byla změna řemeslné výroby směrem k průmyslové. Do této doby byly produkty i designový nábytek vyráběné ručně. Autor návrhu byl zároveň jeho zhotovitelem. Až průmyslovou revolucí se tento vztah změnil a došlo k oddělení designu od výroby.

Průmyslová výroba vyžadovala jednoduché řešení. Od dekorativních nábytkových prvků se proto přechází k jednoduchým tvarům. Účel předchází vzhled a objevují se nové estetické hodnoty – jednoduchost a čistota.

designový nábytek - HOME Bydlení

19. století

V druhé polovině 19. století vzniká pro designový nábytek dekorativní styl art deco, jehož inspirací byla lidová tvorba. V art decu se při výrobě designového nábytku preferovalo používání drahých materiálů, exotizmus a dekorativizmus. Symbolické jsou motivy slunce, vějíře, zvířata či tanečnice.

designový nábytek  - HOME

 20. století

V prvém desetiletí 20. století se udržují v nábytku čisté linie, avšak proniká do nich i kubizmus, který do nábytkových solitérů přináší vizuální dynamiku. Geometrické formy designového nábytku tohoto období jsou charakteristické antifunkčností a náročností řemeslného zpracování; v případě barevnosti pro designový nábytek to byla na jedné straně uplatňovaná barevná střízlivost, na straně druhé spojování kontrastních barev.

V roce 1913 dochází ke změně klasického kubistického názoru a ostré hrany nahradily oblouky – vzniká tzv. rondokubizmus. Rozšiřuje se barevnost, žádaná jsou i ozdobná dřeva a výraznější vzory textilních potahů.

designový nábytek - HOME

Od přezdobených motivů se postupně upouštělo. Designový nábytek se odpoutává od dekorativních ozdob a znovu se navrací k funkcionalizmu. Designový nábytek a jeho cíl se stává účelný, racionální, stává se produkt z kvalitního materiálu, směřuje se ke strojové výrobě. Rozšířené jsou vestavěné skříně, šatny, skříňové příčky a důležité je, že i minimum prostoru je dokonale využito, a to díky kombinovanému typu nábytku, výklopným postelím a stolkům. Šíření funkcionalizmu při výrobě nábytku ovlivnila i hospodářská krize ve 30. letech, kdy více než jindy bylo nutné šetřit prostorem a uspokojovat potřeby co možná nejlevnějšími řešeními.

designový nábytek - HOME Bydlení

Socializmus

Období socializmu s sebou přinášelo sektorový designový nábytek a jeho výrobu. Sektorový designový nábytek měl hned několik výhod. Nabízel širokou variabilitu při sestavování konečné verze nábytku, byl nízkonákladový a vyráběný sériově. Šetřil tak čas, peníze a též prostor. Díky masové sériové výrobě se nábytek u spotřebitelů opakoval a interiéry působily velmi podobně, nezajímavě.

Schematizmus

Schematizmus, který přinesl toto období, se postupně mění. Do hry se dostává minimalizmus s použitím pouze elementárních atributů, který používá většinou jednoduché geometrické formy. Použití jednoduchých prostředků slouží k dosažení maximálního účinku. Designéři nábytku nacházejí cestu ve slovech „zjednodušit, ulehčit, zminimalizovat“ designový nábytek. Použití dřeva, skla a kovu, tvarová jednoduchost, stejně jako čisté formy jsou pro minimalistický design přímo příznačné. Minimalistický design nábytku znamená čisté linie, pestrost, využití světla, praktičnost a účelnost. Souběžně však vzniká v prostoru chlad a odosobnění.

designovy-nabytek-4

Současný trend bydlení se mění

Do minimalisticky zařízených interiérů se dostávají designový nábytek i osobní věci, které činí bydlení osobnějším a charakterističtějším pro daného člověka. Propojení starého s novým můžeme vnímat jako trend současnosti.

Hlavním cílem je, aby se člověk ve svém bydlení cítil dobře a uvolněně a aby rozvržení zařízení a v neposlední řadě i barevné řešení respektovaly místo, kde bydlíme. Designový nábytek neznamená jen moderní kousky, které se dostávají do interiéru. Design je výsledkem kreativity, fantazie a často zde sehrávají hlavní designovou roli i staré kousky, které v sobě nesou praktičnost, ztělesňují preference daného člověka anebo vyjadřují úctu k historii.

designový nábytek - součastnost

Nové trendy pro designový nábytek:

  • měkké linie
  • dokonale vypracované celky a detaily
  • přírodně tónované barvy, případně designový nábytek v pastelových barvách
  • používání různých přírodních materiálů – vlna, bavlna, len, které interiér zútulní
  • detailní a řemeslné vypracování finálního vzhledu designových výrobků
  • dokonalost tvarů
  • harmonická kombinace různých materiálů
  • návrat k přírodním materiálům
  • kombinace stylů nábytku