Dětský nábytek

Moderný dětský nábytek Pokud plánujeme dětský nábytek do nového dětského pokoje nebo jen změnu toho starého musíme si uvědomit, zda bude tato úprava určena jen pro jedno dítě nebo pro sourozence. Nezbytností je i vybavení dětského pokoje pro holčičku, chlapce či smíšeného páru. Důležité jsou především příjemné barvy, funkčnost a bezpečnostní prvky, ty jistě ocení rodiče těch nejmenších. Studentský pokoj už nemusí být tak barevný, měl by ale splňovat především design a variabilitu. Nezbytností pro dětský nábytek je taky snadná údržba a životnost. Dětský pokoj by měl být pro dítě jeho královstvím a bezpečím.
Jak jednoduše vyrobit dětský stolek na hraní i psaní
Dětský nábytek

Jak jednoduše vyrobit dětský stolek na hraní i psaní

Dítěti určitě udělá radost pohodlný psací a hrací stolek, na který může kreslit křídami. Je vhodný i pro dvě děti. Velikost a barevnou kombinaci můžete přizpůsobit věku a povaze svého dítěte. Stolek s domečkem na hraní a kreslení v jednom je navíc ideální do malého bytu.

Pokoj, který roste s dětmi
Design interiérů

Pokoj, který roste s dětmi

Navrhnout dětský pokoj je vždy výzva. Je potřebné splnit dospělá očekávání rodičů i hravé představy dětí. A když se má všechno vejít na necelých 12 m2, máme zde hlavolam hodný Rubika. Tento hlavolam nakonec vyřešila interiérová designérka Jasna Opavská.

Design interiérů

Feng shui a dětský pokoj

Dětský pokojík patří z hlediska feng shui mezi místnosti, se kterými je nejvíce starostí. Musí totiž splňovat tři základní funkce najednou; slouží na spaní i odpočinek, hry a zábavy, ale také učení. Vzhledem k tomu, že dětské pokoje nejsou […]

Jak na dětský pokoj
Dětské komody

Jak na dětský pokoj

Dětský pokoj je velmi specifický prostor. Podle toho, co dítě v tomto pokoji provozuje a jaké aktivity a děje se zde odehrávají, by se dalo říci, že se jedná o malý byt v bytě. Dítě tento svůj prostor obývá daleko intenzivněji než jiné pokoje. Stejně jako v dospěláckém bytě zde můžeme najít zóny společenské, pracovní i relaxační. Všechny tyto zóny nalézt jsou však v pokojích pro nejmenší zastoupené na jediném místě.

Dětský nábytek – rozdělení

Dětské postele

Mohou být vyrobeny z masivu, dřevotřísky nebo lamina. Nezbytným doplňkem jsou matrace, které mohou být s pružinovým jádrem nebo vybaveny moderní paměťovou pěnou. Lamelové rošty mohou být pevné, polohovací nebo elektrické. Součástí dětských postelí mohou být úložné prostory.

Dětské postýlky

dětský nábytek - postýlkaPostýlky jsou dětský nábytek určený pro kojence a batolata. Charakteristické jsou jejich bočnice a možnost změny výšky poloh matrace přídavná kolečka pro snadnou manipulaci a malý rozměr matrace obyčejně 140 x 60, 120 x 60, 140 x 65 nebo 140 x 70. Materiál by měl být z kvalitně opracovaného nejlépe přírodního dřeva. Pokud bude lakovaná, měli bychom preferovat ekologický lak. Vybrat si můžeme i z varant proutěných košíků nebo kolébek, které jsou vhodné pro novorozence a kojence.

Jednolůžko samostatné

Je určeno pro jedno dítě. Bývá opatřena roštem a vybrat si můžeme z několika variant matrací s pružinovým jádrem nebo moderním materiálem tzv. paměťovou pěnou.

Jednolůžko s úložným prostorem

Je určeno pro jedno dítě a součástí je úložný prostor umístěný pod postelí. Může být s jednoho či více zasouvacích boxů. Matrace mohou být pružinové či vybaveny moderní paměťovou pěnou.

Válenda s úložným prostorem

dětský nábytek  - posteleJe určena pro jedno dítě. Tento dětský nábytek je specifický čalouněním, které může být laděné v barvě potahové látky ostatních textilií v dětském pokoji. Součástí válendy je i matrace, která může mít pružinové jádro nebo být opatřena lamelovými rošty. Úložný prostor přes celou šíří válendy přístup je běžně dostupný odklopením matracové části.

Patrové postele

Jsou klasické palandy, které mohou být i ve formě rozdělení na dvě lůžka nebo patrové postele, která je opatřena úložnými prostory ve formě regálů, šatní skříně, psacího stolu nebo šuplíků. Součástí je i nezbytný žebřík. Výhodou je velká úspora místa.

Dětské židle

dětský nábytek - židleŽidle patří mezi dětský nábytek, kterého charakteristikou jsou materiály z masivu, plastu, koženky nebo čalouněné. Opěráky mohou být v provedení různých zvířátek nebo pohádkových postav nebo speciálně tvarované.

Klasické

Určeny jsou pro menší děti. Mohou být využity i mimo psací stůl.

Otočné

Jsou vhodné pro děti od školkového věku k psacímu stolu. Jsou vybaveny kolečky a jsou polohovatelné. Součástí mohou být i područky.

Rostoucí

Jsou vyrobeny z masivu a mají možnost úpravy výšky sedáku podle stáří dítěte. Mohou být i v provedení tzv. klekaček.

Dětské psací stoly

dětský nábytek - psací stulMohou být vyrobeny z masivu, dřevotřísky nebo lamina. Dětský nábytek – psací stoly jsou opatřeny úložnými prostory ve formě šuplíků, skříněk, poliček nebo zásuvek. Pracovní desku můžeme dle potřeb vyklápět stejně tak i posouvat dle stáří dítěte. Pro malé dítě půjde především o různé kreslení či jiné hraní. U školního dítěte musíme počítat i se zpracováním domácích úkolů a další domácí přípravy do školy. PC je dnes nezbytností pro každého člověka dnešní doby a proto musíme počítat i s tím, že bude psací stůl opatřen i touto technikou.

Dětské knihovny

Jsou větších rozměrů ve formě regálů, které mohou být opatřeny i zásuvkami k uložení knih, časopisů nebo různých her. Materiál masiv, dřevotříska nebo lamino.

Dětské poličky a police

dětský nábytek - policeNezapomeňte na dětský nábytek – police, skříňky a regály. Jsou určeny především k uschování hraček, knížek a všech ostatních potřeb dítěte.

Poličky

Většinou závěsné či nástěnné s jedním odkládacím prostorem. Materiál masiv, dřevotříska nebo lamino.

Police

Mohou být závěsné nebo nástěnné vybaveny s několika úložnými prostory. Materiál masiv, dřevotříska nebo lamino.

Skříňky

Mohou být závěsné z materiálu masiv, dřevotříska nebo lamino. Jednodveřové nebo více dveřové. Výhodou je jejich uzavíratelnost a tím jejich snadná údržba.

Regály

Výhodou je úspora místa. Jsou vybaveny několika policemi v řadě nad sebou. Z materiálu masiv, dřevotříska nebo lamino.

Dětský nábytek – skříně a komody

dětský nábytek - HOMEMohou být různých rozměrů vybaveny dvířky, šuplíky, zásuvkami či ve formě regálů nebo skříněk. Materiál masiv, dřevotříska nebo lamino.

Ať už si vybereme dětský nábytek do dětského pokoje v kompletu, sestavě nebo jednotlivé části dle rozměrů pokoje vždy bychom měli mít na zřeteli, že dětský pokoj připravujeme pro dítě, které roste a vyvíjí se. Součástí by měli být i různé doplňky dětského nábytku ve formě nočních stolků, koberců nebo koberečků, záclon nebo závěsů, skluzavek, prolézaček, sedících vaků, dětských stanů nebo domečků, houpacích křesel nebo závěsných houpaček.

dětský nábytek - závěsná houpačkaPro menší děti bude jistě vhodné doplnit o design zvířátek nebo pohádkových postaviček. Ti starší jistě ocení dětský nábytek laděný do určitého oblíbeného fanklubu nebo pěvecké stár. Celkový dojem můžeme potrhnout různými hodinami, budíky, zrcadlem, obrázky úložnými boxy, polštářky nočními světly či lampičkami. Celkový dojem z dětského pokoje by měl být příjemný především pro dítě a jeho čas trávený v něm.