Dřevěné stavby
Patřím k těm odrostlým dětem, které maminky poctivě vodily na ranní tréninky na zimní stadion. Ten náš byl celý ze dřeva. O vytápěné sportovní hale jsme mohli nechat jen zdát. Oblá nosná konstrukce z lepených půloblouků a dřevěný podhled […]
Patřím k těm odrostlým dětem, které maminky poctivě vodily na ranní tréninky na zimní stadion. Ten náš byl celý ze dřeva. O vytápěné sportovní hale jsme mohli nechat jen zdát. Oblá nosná konstrukce z lepených půloblouků a dřevěný podhled příjemně klamaly hlavu a tělo. I za toho nejmrazivějšího rána jsme si namlouvali, že není vlastně tak chladno.
Při výjezdech na jiná, možná honosnější, ocelí podepřená sportoviště jsem už nikdy tento pocit neměla. Je dřevo záležitost čistě pocitová? Tento argument by nestačil na úspěšnou kariéru dřevěných staveb na severu Spojených států, v Kanadě, Skandinávii, Německu, kde běžně stojí nízkopodlažní budovy, některé sportovní a průmyslové haly, ale hlavně obytné domy s dřevěnou konstrukcí. Jaké jsou vlastně přednosti dřeva?
Ctnosti a nectnosti
Pro dřevo – možná víc než pro většinu stavebních materiálů – platí, že vývoj v zdokonalování technologie zpracování a v zlepšování povrchových hmot zkvalitnil způsob stavění. Fráze, nebo taky ne.
Dřevu se dařilo vždy. Dodnes stojí u nás staleté stavby. Nad Benátkami na dřevěných pilotách vzdychá celý svět. Co by tak asi dřevu chybělo? Tomu starému, zabudovanému ve starých dřevěných chalupách a zapomenutých zemanských staveních, asi majitelé ochotní vložit peníze a námahu do tradičního bydlení. Dřevu určenému na novostavby nejspíš návrat k výběru kvalitní suroviny – tím se mohou pochlubit jen renomované stavební firmy a zkušení mistři řemesla. Dřevo dostává novou šanci na dlouhou životnost díky promyšlenému sušení, kvalitní konzervaci a hlavně správnému využívání jeho základních vlastností. Že konstrukce může být lehká, a přitom pevná a pružná? Za to může dřevo! Důkazem jsou dosud funkční střechy barokních a renesančních budov po celé Evropě. Dřevu se dá vyčítat tvarová nestálost ve vlhkém prostředí; stavbaři říkají, že tak dřevo pracuje. Díky svému organickému původu se může dřevo stát lehkou kořistí dřevokazných hub a podlehnout hnilobě. Především během stavby je nejméně vhodnou kamarádkou pro dřevěnou konstrukci voda v jakékoli podobě. To je důvod, proč se na stavbě minimalizuje objem mokrých procesů a rozestavěný objekt se chrání před nepřízní počasí. Faktem je, že dřevo zabudované do nového domu už nemusí zrát jako zděné stavby, ale dříve, než se stanete jeho obyvateli, počítejte s tím, že domek má být důsledně vysušen. Dodavatelé rodinných domů s dřevěným konstrukčním systémem se zaměřili v posledních letech hlavně na snížení budoucích nákladů na vytápění dřevěných staveb.
Interiér rekonstruovaného srubu přizpůsobený současným požadavkům na bydlení (JAGA)
Dřevo sice s námi příjemně komunikuje, připomíná nám staré dobré časy, ale co se týče akumulačních schopností, to mu příliš nejde. Dřevěnou chalupu vytopíte jedna radost, ale pokud nebude správně izolovaná, teplo se v ní dlouho neudrží. Spokojení však můžete být se schopností vnitřních dřevěných povrchů přijímat a vydávat vlhkost do interiéru našeho domova. Odměnou je příznivé mikroklima. Dřevěné obydlí potřebuje dostatek vzduchu. Jak dýchá dřevo ve vašem interiéru? Zhluboka – a ani nezplesniví, pokud mu zabezpečíte pravidelnou a přiměřenou dávku vzduchu větráním, klimatizací nebo mikroventilací na oknech. Dřevo má výborné tepelněizolační vlastnosti a s vhodnou kombinací moderních izolačních látek a povrchových úprav zvládá i drsné podmínky severských zemí. Dřevěné stavby se k nám vracejí velkým obloukem poté, co si získaly oblibu v zahraničí.
Jak ožijí dřevěné domy?
Na dva způsoby:
• na místě činu: stavby zhotovené na staveništi, řemeslně a časově náročné, závislé na meteorologických podmínkách, podle individuálních požadavků;
• po součástkách: prefabrikované ze stavebních dílců (obvodové stěny, příčky, krov), smontované ve výrobní hale pod střechou kdykoliv během roku, se zkouškami kvality, rozměrové přesnosti a používaných materiálů. Doba montáže na stavbě na připravenou základovou desku se přitom zkrátí na dva tři dny nebo jen na několik hodin.
Brzy budou dokončeny příčky. (Candom)
Sruby a výběhová konstrukce?
Nic nového pod sluncem. Srub sice patří do pohádek babiček, ale opět se najdou tací investoři, kteří se pouštějí do rekonstrukce chalup v horských oblastech, nebo se dokonce rozhodli pro srubovou novostavbu. Nebojí se zimy? Zvýšená pozornost problematickým místům ve srubové stavbě a využití nových materiálů na zateplení dřevostavby umožňuje novodobým zálesákům dosáhnout kvalitní tepelné ochrany. Smrkové kmeny silné 15 až 30 cm tvořily podstatu původních srubů. V rozích se spojovaly do hladké nebo rybinovité vazby. Vnější zámek tří dřev řešil propojení vrchní řady stěny se střechou. Zateplovalo se samou přírodou: mech do vodorovných spár, které se někdy překryly latěmi nebo hliněnou mazaninou, hlína nebo dřevo bez hydroizolace na podlahu – což samozřejmě nestačilo. Plevelem nebo hlínou s plevelem, jindy senem jako součástí trámového nebo překládaného stropu se izolovalo, co se dalo. Někdy ze severní strany a ze směru převládajících větrů se srub chránil předsazenou konstrukcí s deskami nebo šindeli. Také trochu zahřálo omítnutí stěn hliněnou mazaninou. Byla-li mazanina natažena na šikmém látkovém roště, zvýšila neprovzdušnost srubu. Okna byla sice bez těsnění, ale o určitou tepelnou ochranu se snažila jejich dvojitá konstrukce.
Jak na zobytnění starého srubu? Pomalu a po jednotlivých konstrukcích. Po posouzení stavu spodních dřev stěn a jejich případné výměně je nutno doplnit chybějící hydroizolaci, stěny zateplit izolací silnou 4 až 12 cm, použít parozábranu ze strany interiéru, zabezpečit na srub větrovou překážku, vynechat mezery na rozvod elektřiny a odpadu, nakonec položit dřevěný obklad. Nezapomenout na dilatační mezeru u podlahy nebo stropu. Pokud má být teplo od nohou, nejlepší je vybrat starou podlahu, položit hydroizolaci napojenou na obvodové stěny, potom 10 cm tepelné izolace a novou dřevěnou podlahu. Podkroví také potřebuje své: stropní trámy a desky musejí být zdravé a nosné, plovoucí podlaha zlepší akustické vlastnosti stropu, podlahová izolace se napojí na izolaci střechy. Podkroví udělají dobrou službu vnitřní dřevěné boční stěny vysoké 1 m – zúží šířku podlahové plochy, která je i tak hluchým prostorem podkroví, ale díky 12cm izolaci zateplí místnost pod střechou. Do stěn patří paronepropustná vrstva. Štítové stěny potřebují paropropustnou hydroizolaci. Sklon střechy rozhoduje o tloušťce tepelné izolace (14 až 20 cm). Zlepšení tepelné bilance napomůže i příčné laťování na krokve z vnitřní strany.
Příhradové vazníky jako součást konstrukčního systému (Candom)
Do skladby stropu podkroví patří ze spodní strany paronepropustná vrstva. Záklop z desek překryje 20 cm tepelné izolace. Okna si polepší hodnotu součinitele prostupu tepla (U = 1,1 W/(m2 . K)) zachováním dvojité konstrukce, avšak s moderním profilem, těsněním, kováním a alespoň s jedním izolačním dvojsklem. V případě, že zůstanete věrní tradici srubu i při pohledu na jeho vnitřní stěny, přidejte alespoň 20 % na tepelné izolaci.
U novostavby srubu platí, že na slabá místa – vodorovné spáry, spojení srubových stěn a příček, rohové spoje – je potřeba především kvalitní řemeslné práce, správné tloušťky izolací a správného způsobu zateplování. Do vodorovných spár (uprostřed po jejich šířce) se použije tepelná izolace s vyšší účinností, při pohledu je viditelná izolace z dřevní vlny nebo překrytí latěmi. Na stavbu srubu se vybírají prvky z masivního strojově profilovaného nebo lepeného dřeva. Tepelná ochrana se řeší buď jednoplášťovými, 15 až 20 cm silnými stěnami s vrstvou tepelné izolace, nebo dvojitou konstrukcí s izolací uvnitř stěny. Lepené prvky mohou mít oválný, čtvercový nebo obdélníkový průřez. Jsou technologicky náročnější než masiv, ale tvarově stálejší. S tím souvisí i jejich cena. Zaplatíte více. Dobrá rada: srubové konstrukce se dobře snášejí hlavně s materiály přírodního původu s fyzikálními vlastnostmi blízkými dřevu. Stavění klasických srubů je přece jen časově náročnější záležitost; dokud stavba není pod střechou a neoblékla si obvodový plášť, déšť je jejím nepřítelem.
Tradiční konstrukce srubu (Drevodom Rajec)
Panely, stěny a dřevo?
Jak to jde dohromady? Výborně, hlavně pokud si chcete ušetřit čas, který byste jinak strávili úpravou dřevěných prvků na staveništi, a mít jistotu kvalitně provedené stavby; chtějí-li totiž firmy stavět touto technologií, musejí se prokázat certifikátem. K dobrým zvykům renomovaných firem patří používání kvalitních projektů, vhodné izolace a spojovacích materiálů, chemické ošetření proti biotickým škůdcům, ochrana proti požáru retardéry hoření. Nevýhodou je modul od 1 do 3 m, který sice zjednoduší montáž, ale částečně omezí variabilitu konstrukce. Výroba dřevěných panelů (podlahových, obvodových, příčkových, stropních, štítových, střešních) v uzavřené hale ochrání dřevo před vlhkem, a tak na stavbě hned po vyložení dílců začne montáž ze suchého materiálu. Během montáže, než se povrch omítne, je důležité, aby panely nenavlhly. Řešením jsou podstatně dražší ucelené stěny s izolací, omítkami, obklady, okny i dveřmi z kvalitních materiálů. Při dopravě musejí být stěny dokonale zabezpečeny proti poškození. Kostrou panelu je dřevěný rám spojený na tupo ze svislých, vodorovných a úhlopříčných smrkových nebo jedlových prvků. Prvky z řeziva (50/120 mm, 60/140 mm apod.) se spojují hřebíky a sponami. Takový rám se pokryje velkoplošným materiálem (dřevotřískové desky s označením DTD, případně cementotřískové), který uvnitř ukryje vrstvu tepelné a zvukové izolace (skleněná, minerální vlákna, dřevěné vlákno). Hrubá konstrukce panelu se opláští sádrokartonovými či sádrovláknitými deskami nebo dřevěným obkladem. Jak se to všechno spojuje? Sponami, hřebíky, šrouby, svorníky, nosnými oky… Spojení panelů se základem zabezpečují kotvy do betonu a kovové úhelníky. Panely navzájem drží svorníky nebo kovové destičky s přelisovanými hroty. Montáž krovu se neobejde bez tesařských spojů, šroubů do dřeva, svorníků, úhelníků a zavětrovacích pásků.
Rozestavěný dřevěný rodinný dům v silném obvodovém plášti. Montáž konstrukce krovu (Candom)
Opět sendvič
Z venkovní strany může připomínat srub, skladba stěn však kráčí s dobou: ukrývá v sobě vrstvu tepelné izolace s vysokou účinností. Je řešením pro tzv. nízkoenergetické stavby. Skladba venkovní stěny THERMO-MEGA začíná vrchní venkovní omítkou, potom základní omítkou, pokračuje 5 cm polystyrenu, DTD deskou, nosnou dřevěnou konstrukcí vyplněnou minerální vlnou, směrem k interiéru následují DTD deska, parozábrana, dřevoštěpková deska a deska s vápenným nátěrem. Opodstatněnost sendvičových staveb spočívá v inteligentním poskládání vrstev, z nichž každá má svou funkci a společně šetří energii. V tomto případě jsou v 28 cm silné stěně tři vrstvy tepelné izolace. Součinitel prostupu tepla v takovém dřevěném domě je U = 0,17 W/(m2 . K), přičemž požadovaná hodnota je 0,25 0,17 W/(m2 . K). V tomto případě platí: čím méně, tím lépe.
Systém Atrium řeší prostup tepla odsazením parozábrany za instalace a vytvořením instalační předstěny. Tímto způsobem nedochází k porušení parozábrany elektroinstalací a rozvodem vody. Řešení je ve shodě s evropským požadavkem na vzduchotěsnost. V EU stále víc přitlačují, a tak je běžně požadována hodnota průniku vzduchu netěsnostmi (Blowerdoor test) menší než 0,6 objemu budovy za hodinu.
Nerušte spojení, prosím!
Tradiční dřevěné spoje jsou závislé na kvalitě řemeslné práce a na vlhkosti dřeva. Spojování dřevěných prvků se často vylepšuje používáním kovových prvků, které zlepší schopnost spoje odolávat koncentraci namáhání od zatížení vlastní konstrukce domu. Navíc se tímto způsobem sníží spotřeba dřeva.
Jedním z řešení zpevnění a nastavení poškozených částí dřevěných trámů a zesilnění konstrukčních detailů jsou vlepované závitové tyče. Nejlepší spolupůsobení závitových tyčí se dřevem zabezpečí epoxidové lepidlo. Na Fakultě stavební ČVUT v Praze ověřují tzv. těžký skelet s polotuhými rámovými styky, jištěnými vlepenými závitovými tyčemi (lepené smrkové dřevo a ocelová tyč kvality 4.6). Zkoušky rámů s rozměry 4,5 × 3,3 m prokázaly, že k porušení dochází až při větším namáhání, než je navrhováno, a i to ve středu příčníku. V blízké budoucnosti se předpokládá využití takovýchto rámů i pro třípodlažní obytné budovy. Vlepované závitové tyče jsou určené tam, kde je nutno zabezpečit styk dvou dřevěných prvků nebo zesílit místo v dřevěné konstrukci, vystavené velkému soustředěnému namáhání.
Text: Marína Ungerová
Foto: JAGA, Drevodom Rajec, Candom
zdroj: Vše o stavbě domu Jaga Group, s.r.o. 2009