Ideální vytápění pro dřevostavby

Elektrické vytápění není univerzální, paušální řešení pro jakýkoliv objekt. Pokud však mluvíme o energeticky úsporných montovaných domech, jakými dnešní dřevostavby nesporně jsou, může nízkoteplotní velkoplošné podlahové a stropní vytápění, kombinované ve vybraných místnostech a prostorách se sálavými panely, majiteli přinést nízké náklady jak při pořízení, tak i při provozu. K tomu dostane majitel maximální tepelný komfort, nulové náklady na údržbu, bezobslužný provoz a čistý vzduch bez víření prachu.
Reklama

Elektrické vytápění je nejdokonaleji regulovatelný topný systém s nejmenší měrnou spotřebou energie, uživatelé jsou vzhledem k dokonalé a levné regulaci schopni plně přizpůsobit svůj topný režim měnícím se rodinným i ekonomickým podmínkám. Pořizovací hodnoty elektrických topných systémů jsou přitom významně nižší (v desítkách procent) než u jiných systémů. Elektrické vytápění jako hlavní zdroj tepla navíc šetří peněženku majitele i době, kdy netopí. Pro elektrické vytápění existují zvláštní tarify, které umožňují používat levnou energii v tzv. nízkém tarifu i pro ostatní spotřebu domácnosti.

černy GRT panel v koupelně

černý GRT panel v koupelne

Tento fakt je, vzhledem k rostoucímu vybavení domácností elektrickými spotřebiči, opět významným zdrojem úspor celkových nákladů na provoz domácnosti a v konečném důsledku tak může elektrické vytápění vyjít jako nejvýhodnější i z hlediska provozních nákladů. FENIX Jeseník jako výrobce elektrických topných systémů například dlouhodobě sleduje reálnou spotřebu a spokojenost majitelů desítek domů s výrobky firmy a jejich zkušenosti ukazují, že roční náklady na topení tvoří jen 30-40% z roční spotřeby elektrické energie, zbytek je za provoz všech domácích spotřebičů. A ty svítí, hrají, pečou v režimu se sníženými sazbami za elektřinu.

ECOFLOOR v koupelne vizualizace

ECOFLOOR v koupelne vizualizace

Dalším silným argumentem je současný trend kombinovat elektrické topné systémy s krby či krbovými kamny. Pokud je elektřina jediným a hlavním zdrojem tepla, tak se roční náklady běžného rodinného domu pohybují kolem 20.000 Kč. Ostatně každoroční růst těchto systémů u nás i v dalších evropských zemí mluví sám za sebe a dokazuje, že přes různé regulační opatření vítězí u investorů prostá ekonomická rozvaha.

ECOFLOOR v kuchyni vizualizace

ECOFLOOR v kuchyni vizualizace

Odráží se to i v zájmu výrobců dřevostaveb o elektrické topné systémy. Velmi úspěšná je spolupráce našeho největšího výrobce dřevostaveb, firmy RD Rýmařov se společnosti FENIX Jeseník. Skupina FENIX dodává v posledních letech své elektrické topné systémy i do rýmařovských dřevostaveb a výhody elektrického vytápění – sálavého s panely ECOSUN nebo nízkoteplotního velkoplošného vytápění s topnými rohožemi ECOFLOOR – se plně uplatní i u nového domu Kubis 77 Evo. Dům se součinitelem prostupu tepla U = 0,107 W/m2.K bude mít jako zdroj energie fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 2,25 kWp (14,4 m2, tj. devět panelů) a systém vytápění zajistí elektrické sálavé panely a elektrické podlahové rohože z produkce skupiny FENIX. Například na lednovém veletrhu Cesty dřeva 2016 uvedl při premiéře tohoto energeticky velmi úsporného domu ing. Cyril Svozil, majitel a ředitel holdingu FENIX z Jeseníku: „Sálavé topné systémy jsou pro úsporné objekty, jakými jsou dnešní dřevostavby ideálním topným systémem. Jsou velmi flexibilní a rychle automaticky reagují na dodatečné tepelné zisky v jednotlivých prostorách domu. Rozšířené teplovodní systémy (s jakýmkoliv zdrojem včetně TČ) tuto flexibilitu a přesnost dodávek malého množství potřebného tepla do různých prostor objektu nejsou schopny zajistit, snaha o dokonalejší regulaci přitom vyvolává neúměrné náklady. Předností je i skutečnost, že elektrické systémy poskytují teplo zejména sáláním, což je nejefektivnější způsob přenosu tepla. Na příjem sálavého tepla je navíc každý živý organismus geneticky připraven“.

Letak-RD-Kubis-77-Evo

ZDROJ: PR článek společnosti FENIX Jeseník

Reklama

Komentáře

  • Dostačuje k vytápění pasivní dřevostavby krbová vložka? Máte někdo s tímto způsobem topení zkušenosti?

    Marek
  • Pokud si pořídíte kvalitní krbovou vložku, která je přímo určená do pasivních a nízkoenergetických domů, tak ano bude dostačovat taková krbová vložka.

    Filip

Komentovat