Moderní dřevostavba jako stvořená pro mladou rodinu

28. 04. 2017
Diskuze (1)
Sdílet

Jednopodlažní nízkoenergetická dřevostavba stojí na svém příjemném pozemku v Haloun již téměř šest let, nic to však nemění na její moderní a sympatické podobě, nízkoenergetičnosti a harmonickém prostředí jako stvořeném pro mladou rodinu – zvenku i zevnitř.

Stačí se podívat na fotografie a přímo cítíte, jak tu voní dřevo a že se vás příroda přímo dotýká. Pochází z dílny ateliéru 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

Vyhlídka na pilířích

Jednoduchý dům v Českém krasu má obdélníkový půdorys a je položen na úpatí svahu – jedna jeho část se vznáší nad pozemkem, stojící na dvou pilířích. Sklon pozemku je také využit pro osazení schodiště vedoucího ze zahrady na terasu spojující prosklenými dveřmi obytný prostor s exteriérem. Hlavní vchod je o kousek dál s malým zastřešením. Architekt zvolil jednopodlažní stavbu kvůli tomu, aby zapadla do terénu a neupozorňovala na sebe. Použité materiály vybral tak, aby vytvářely harmonii s okolním prostředím.

Přečtěte si také:
Prohlédněte si nejlepší dřevěné stavby roku 2017!
foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

Na jedné straně společenský prostor, na opačné absolutní soukromí

Dispoziční řešení je navrženo tak, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám mladé rodiny. Hlavní společenský prostor v části domu, která se opticky vznáší nad pozemkem, tvoří obývací pokoj spojený s kuchyní a jídelnou. Z tohoto prostoru je také vstup do pracovny. Do ostatních místností vede dlouhá chodba.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

Na jejím konci se nachází velká ložnice rodičů, vedle ní dva samostatné pokoje. Prostor mezi nimi a společenskou místností je vyhrazen pro hygienické a technické zázemí, nachází se zde také sauna. Přes hlavní vchod do domu se dostanete právě do tohoto prostoru a následně na chodbu – nalevo je obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, napravo jsou samostatné pokoje obyvatel domu.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

Okna chrání soukromí, ale poskytují dostatek světla

Zajímavě jsou řešena okna této stavby. Na straně obytných místností jsou umístěna okna ve tvaru horizontálních obdélníků, která v jedné výšce prosvětlují prakticky celý dům. Společenská místnost má okna ze tří stran, a tak nabízí krásný panoramatický výhled na okolní přírodu. Jediným větším prosklením jsou dveře na terasu. Díky tomuto faktu si dům udržuje dostatek soukromí, ale netrpí přitom nedostatkem přirozeného světla. Naopak, z východní strany, ke které je orientována chodba, jsou tři okna osazena vertikálně.

Přečtěte si také:
Z ruchu velkoměsta utekli do dřevostavby u lesa
foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

foto: 3AE s.r.o.

RD Halouny ve zkratce

Architektonické studio: 3AE s.r.o.
Autor projektu: Ing. arch. Lukáš Pejsar
Podlahová plocha: 128,60 m²
Zastavěná plocha: 155,00 m²
Obestavěný prostor: 529,00 m³
Rok realizace: 2011
Dispozice: 5 + kk / 5 + 1
Konstrukční systém: vrstvené dřevo
Systém: NOVATOP
Potřeba tepla k vytápění: 44 kWh/(m²a)

Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: 3AE s.r.o.

Kategorie: Dřevostavby
Tagy: drevostavba nizkoenergeticke domy stavebni materialy
Sdílejte článek

Diskuze

  • Je možnost postavittento domek menší 3+1 nebo3+kk mela bych zajem .Ajaka asi cena? Děkuji.Prouzova

    alena prouzova