Zdroj: Jakiv Ljašenko

Absolutní úlet! Bublinový dům nemá ani jednu stěnu rovnou

10. 12. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Kupolový dům si ukrajinská architektka vytvořila prakticky sama pro sebe. Navzdory futuristické podobě v něm najdete i kousek retro stylu.

Jak je zřejmé už při prvním pohledu na kupolový dům, nenachází se v něm ani jedna rovná stěna. Všechny stěny jsou zvenčí i zevnitř zakřivené a se sklonem. Maximální výška stropu dosahuje pěti metrů. Užitná plocha je sto metrů čtverečních.

Kupolový dům na Ukrajině

Zdroj: Ivan Avdeenko

Interiér není v žádném případě jednotvárný. Speciality najdete na každém čtverečním metru. Autorka tohoto inspirativního projektu vytvořila v domě několik zón, ve kterých podle jejích slov „můžete slyšet jasnou akustiku a cítit pohyb zvuku“.

Přečtěte si také:
Dům pro talentovanou fotografku spojuje její potřeby, záliby, tradiční materiály i moderní technologie

Čínská zahrada, japonská skalka, Středomoří i nekonečný bazén

Neméně fascinující je okolí domu. Pozemek tvoří několik tematických teras. Najdete zde čínskou zahradu s dračím chodníkem, klasickou japonskou skalku či středomořskou linii, ve které se nachází nekonečný bazén „Red Vine“ – barvou připomínající červené víno. Exteriér doplňují různé kameny a porosty.

Kupolový dům na Ukrajině

Zdroj: Ivan Avdeenko

Z bublin trčí loď

Propojení nezvyklého domu s přírodou není zvýrazněno jen oblými tvary, ale i funkčně. Ke stavbě totiž patří terasa s názvem „Bubble Boat“. Připomíná sněhově bílou loď s dřevěnou palubou. Nabízí romantický výhled na bazén i jezero, prostor na posezení, opalování a také relaxaci u knihy. Uvnitř lodě se nachází salónek, kde je možné vítat hosty a organizovat nejrůznější podujetí.

Kupolový dům na Ukrajině

Zdroj: Jakiv Ljašenko

V létě chladí, v zimě hřeje

Baan Bubble Dome House, jak projekt celým názvem architektka nazvala, je tak, jak byste očekávali (ba ještě více), futuristicky řešený i po stránce technologické. Díky svému tvaru a speciálním technologiím si v zimě udržuje teplo a v létě chladí. Kromě toho je plný světla a demonstruje autorčin fantastický smysl pro prostor.

Kupolový dům na Ukrajině

Zdroj: Jakiv Ljašenko

Červená, pokrčený plech, mozaika

Kromě členění prostoru si architektka pohrála i s barvami a tvarem nábytku i doplňků. Zvenčí ani v interiéru nechybí barva pozitivní energie – výrazná červená. Uvnitř jsou v této barvě pohovky a některé doplňky.

Přečtěte si také:
Moderní dřevěná chata pod Tatrami plná světla

Netradičně zvýrazněny jsou kuchyňské úložné prostory v okolí zabudované elektrické trouby. Jejich povrch vypadá jako pokrčený alobal. Součástí lesklé pokrčené stěny jsou tajné dveře do soukromé místnosti. Koupelna překvapuje drobnou béžovou mozaikou s černými parapety, které působí jako rozpuštěná čokoláda.

Kupolový dům na Ukrajině

Zdroj: Jakiv Ljašenko

Ani nábytek není rovný

Oblé tvary přizpůsobené vnější podobě domu má i nábytek – kruhový jídelní stůl, obloukový pracovní pult s dřezem, dokonce i zavěšený krb je ovál. Podsvícené niky ve zdech a zářivé obrazy dotvářejí nezvyklou, a přece příjemnou atmosféru atypického interiéru.

Kupolový dům na Ukrajině

Zdroj: Jakiv Ljašenko

Rovná nejsou ani svítidla a rámy zrcadel. Výjimkou jsou posuvné dveře na terasu – palubu bílé lodě. V celém projektu prostě nenajdete jediný objekt, nad kterým byste se nepozastavili a který by se nevymykal těm pro většinu z nás běžným normám.

Kupolový dům na Ukrajině

Zdroj: Jakiv Ljašenko

Baan Bubble Dome House

architektka: Nat Teličenko

lokalita: Charkov, Ukrajina

plocha projektu i s pozemkem: 452 m2

užitná plocha: 100 m2

realizace: 2019

Sabína Zavarská

foto: Jakiv Ljašenko

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: architektura moderni architektura Moderní domy Od partnerů retro styl Rodinné domy
Sdílejte článek

Diskuze