Chalupu v Machově přestavěli na trvalé rodinné sídlo
Češi jsou národ chalupářů, o tom nemůže býti sporu. Jen někteří z nich se však rozhodnou netrávit každý víkend zdlouhavým přejížděním a chalupu vyberou jako místo pro své trvalé bydlení. A ještě méně často se rekonstrukce podaří tak jako v případě chalupy v Machově, přestavěné podle architekta Davida Chmelaře.
Rekonstrukce rodinného domu v Machově probíhá kontinuálně od roku 1997, kdy majitel dům se stodolou zdědil po předcích. „Majitel domu je stavební inženýr, takže většinu práce na projektech i stavbě zastává sám,“ popisuje architekt David Chmelař. „Spolupracovali jsme na více stavbách pro jiné investory, takže se celkem známe,“ upřesňuje architekt. Úspěšné realizaci tedy zdánlivě nic nestálo v cestě. Když jsou klient a architekt stejná krevní skupina, hned se pracuje líp. V případě chalupy ve východních Čechách však úskalí rekonstrukce a dostavby tkvělo někde jinde: „Veškeré provedené zásahy spolu vedeme v duchu zachování jedinečnosti ducha místa, který okouzlil i Aloise Jiráska, jenž lípu nacházející se na pozemku zahrnul do knih o F. L. Věkovi,“ vzpomíná architekt. Respektovat a obohatit genius loci atraktivního místa bylo hlavní výzvou pro majitele i tvůrce.
Moderně pro rodinu
Stavba měla ovšem vyhovovat požadavkům mladé rodiny. Většina architektů či investorů by se rozhodla chalupu strhnout a na jejím místě postavit něco nového – v lepším případě zachovávajícího původní ráz chalupy. Zde se postupovalo citlivěji – chalupa byla opravena a pro rozšíření se našlo místo tam, kde kdysi stávaly chlívky. Ale nestavěla se žádná napodobenina či rustikální kulisa! „Zkosení střechy přístavby obytné haly je záměrné,“ popisuje tvůrce. „Umožňuje totiž výhled do košaté koruny staletého stromu. Majitel si dům oblíbil už od dětství a nechtěl o výhled a o strom za žádnou cenu přijít.“
Hledání místa
Dispozice přízemí domu architekti při rekonstrukci otočili – ve zbouraném přístavku byla koupelna a ložnice, které se nově nacházejí v původní velké setnici. Nová setnice dostala jako hlavní obytný prostor domu i vyšší světlost a orientaci na slunnou západní stranu. Nově vznikly dvě ložnice se sociálním zázemím v podkroví. Revitalizací prochází i zahrada domu, ze které byly odstraněny cizokrajné rostliny, jež nahradily původem místní druhy.
Klid a stín
Majitelé jsou, ve stínu českých, nejen literárních dějin, zdá se, spokojeni. Jak rád říká David Chmelař: „Dávám poměrně velký důraz na spokojenost klienta – jak ve fázi navrhování, tak i při stavění. Že to celkem jde, dokazuje i fakt, že když se k nim třeba vracím po letech s fotografem, žádný z nich mě zatím nevyhnal.“ Chalupa na Broumovsku je důkazem, že se takový přístup vyplatí. Ono, denně popíjeje uklidňující čaj z květů staleté dámy, to se pak o nějaké nevraživosti snad ani nedá uvažovat.
Autorizovaný architekt David Chmelař (*1978)
David Chmelař studoval na Fakultě architektury ČVUT i fakultě stavební ČVUT. Od roku 1998 vlastní ateliér Chmelař-architekti, který se věnuje komplexní projektové činnosti – řešení rekonstrukcí veřejných prostranství, obchodně administrativních objektů, návrhům bytových a rodinných domů včetně interiérů. Více na www.e-chmelar.com
TEXT Lukáš Novotný
FOTO Ester Havlová
ZDROJ časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.