Chtěli zachovat všechny stromy na pozemku, a tak dům postavili na konzolách
Vstupními požadavky na realizaci netypického domu v přírodním prostředí Kyjeva byla touha investorů po velkém obytném prostoru, ve kterém by si mohli vychutnat krásy okolní přírody – bez toho, že by do ní jakkoliv rušivě zasáhli.
Architekti z ateliéru TWO+ ve snaze minimalizovat negativní vlivy stavby na prostředí dům umístili konzolovitě nad terén. Díky tomu se podařilo zachovat všechny existující stromy.
Samotný dům je postaven na dlouhém ocelovém rámu, který stojí na sloupech s dvanáctimetrovými rozestupy. Horní část domu je plochá, a i když to není z běžných úhlů pohledu vidět, ve střední části střechy je ohyb, který přechází do šikminy tvořící prosklení střešního okna.
Jižní stěna budovy je orientována do borového lesa a je charakteristická panoramatickým zasklením. Díky zasklení mají majitelé malebný výhled na celé údolí řeky ze všech místností v domě. Podél tohoto zasklení se táhne balkón, který se napojuje na hlavní terasu na konci domu. Na balkón se dá vyjít z pokojů díky posuvným hliníkovým systémům.
Komplikovaný přístup, hustá vegetace, strmý svah
Protože stavba vyrostla na strmém svahu a v okolí je hustá vegetace, přístup auty byl velmi komplikovaný. I proto se zemní práce prováděly převážně ručně. Ani konstrukce se nepodařilo přivézt na místo stavby – bylo třeba sehnat autojeřáb s dostatečnou délkou výložníku, který by dosáhl k požadovanému bodu. Navzdory všem komplikacím se po roku prací mohli investoři nastěhovat.
Termální dřevo, hliník, žula
Na fasádě domu architekti zužitkovali praktické kompozitní panely z termálního dřeva a hliníku. Opěrné zdi jsou postaveny z tradičního sutinového zdiva z místního kamene. Dlažbu na pokrytí příjezdové cesty tvoří staré žulové dlažební kostky, část je zhotovena z broušeného betonu. Na malém kousku před terasou je vysázen trávník s okrasnými trávami. Hlavní část pozemku však zůstala nezměněna – je zachována v původní podobě. Díky tomu se architektům podařilo vizuálně smazat hranici mezi stavebním pozemkem a přilehlým lesem.
Útulný interiér ve znamení dřeva, kovu a skla
V interiéru se kromě spojeného prostoru kuchyně, obývacího pokoje a jídelny nachází hlavní ložnice s vlastní velkou koupelnou, spíž, šatna a dětský pokoj, také s koupelnou. Součástí terasy je venkovní kuchyňka s barovým pultem a velký prostor ke stolování i posezení. Uvnitř dominuje kombinace dřeva, kovu, skla a texturovaných textilií. Z barev převládají hnědá, černá, šedá. Parkovací plocha je na nižší úrovni, kousek od stavby se nachází i malý domek pro hosty.
Dům na úbočí
architektonický ateliér: TWO+
hlavní architekti: Meddi Umarov, Boris Kolomoets
architekt: Alena Storoženko
lokalita: Kyjev, Ukrajina
plocha: 250 m2
realizace: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Elena Kulačenko