Zdroj: Marnie Hawson

Dům mezi železniční tratí a silnicí. Překonali zamítnutí banky a postavili si domov na malém pozemku

25. 06. 2024
Diskuze (2)
Sdílet

Koupili byste si malý trojúhelníkový pozemek vklíněný mezi železniční trať a silnici, pokud byste uvažovali o stavbě rodinného domu? Určitě ne. Architekti Marc Bernstein-Hussmann a Felicity Bernstein se nebáli ani takové parcely, dokonce si ji vybrali pro svůj vlastní dům. Výsledkem je inspirativní stavba, kterou můžeme bez nadsázky nazvat domem budoucnosti. Má malou podlahovou plochu, roste však do výšky.

Se třemi dětmi v karavanu

Hütt 01, jak projekt nazývají jeho autoři, je zhmotněním vize melbournského designérského studia navrhovat ultra udržitelné pasivní domy. Tedy stavby, které vytvářejí více energie, než spotřebují. Prototyp domu budoucnosti vytvořili se záměrem zregenerovat zapomenutý kousek pozemku o rozloze 250 metrů čtverečních v Coburgu na předměstí Melbourne.

Přečtěte si také:
Skleněný dům je spojen s přírodou. Sedíte uvnitř a máte pocit, že jste venku

Aby nebylo problémů málo, narazili i na komplikace s financováním, protože banky odmítaly schválit finance na výstavbu – pozemek považovaly za „nerozvinutý“. Nakonec se tento problém podařilo překonat. Potom přišla covidová pandemie, jež zvýšila stres páru a tlak na řešení bydlení, protože žili v karavanu se třemi dětmi, které se vzdělávaly na dálku.

Nadčasový čtyřpokoják

Slovo čtyřpokoják používáme obvykle v souvislosti s byty, ne s domy. V tomto případě však sedí i na dům. Nadčasový interiér s prvky severského designu na dvou a půl podlažích obsahuje čtyři ložnice, dva obytné prostory, tři koupelny a střešní zahradu. Přitom má užitnou plochu pouhých 78 metrů čtverečních.

Malý trojúhelníkový pozemek vklíněný mezi železniční trať a silnici.

Malý trojúhelníkový pozemek vklíněný mezi železniční trať a silnici. Zdroj: Marnie Hawson

Základem úsporného řešení jsou kvalitní materiály. Domácí je vybírali s ohledem na udržitelnost, aby vytvořili co nejefektivnější a nejpohodlnější domov. Strukturu domu a obložení většiny vnitřních povrchů tvoří křížově laminované dřevo (CLT). Dalšími neodmyslitelnými prvky jsou izolace z přírodních dřevěných vláken, která poskytuje skvělé hydrotermální vlastnosti, odolný hliník na fasádě a recyklované cihly. Ty sbližují dům s okolním prostředím.

Přečtěte si také:
Takhle vypadá zahrada podle F. Lefflera. Oáza klidu pro odpočinek i zábavu
Moderní obývací pokoj s pohodlným koženým nábytkem a velkými okny, která přinášejí přirozené světlo.

Moderní obývací pokoj s pohodlným koženým nábytkem a velkými okny, která přinášejí přirozené světlo. Zdroj: Marnie Hawson

S nulovou spotřebou energie

Pasivní dům Hütt 01 je certifikován jako pasivní dům Premium, a to díky tepelnému komfortu vytvořenému izolací, designem oken a dveří, větracími systémy s rekuperací tepla a eliminací tepelných mostů. Kromě toho obsahuje sedm nádrží na vodu, 11,4kW solární systém, baterii, tepelné čerpadlo pro výrobu teplé vody a akvaponii – ekotechnologii, která spojuje chov ryb a pěstování rostlin.

Díky efektivnímu využití parcely a stavbě do výšky zůstal i prostor pro dvůr či zahradu. Celá stavba trvala tři a půl roku, ale další projekty půjdou rychleji, protože pár architektů už bude těžit ze zkušeností a z odborných znalostí, které získal při budování vlastního domu.

Působivá zahrada s cihlovou zdí a bujnou zelení. Ideální místo pro klidné chvíle a zahradničení.

Působivá zahrada s cihlovou zdí a bujnou zelení. Ideální místo pro klidné chvíle a zahradničení. Zdroj: Marnie Hawson

FOTOGALERIE

Text: Sabína Zavarská
Foto: Marnie Hawson, marniehawson.com.au, mattcphotos.com
Zdroj: časopis HOME

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: interier rodinný dům stavba
Sdílejte článek

Diskuze

  • Příště můžou bydlet v železárnách, taky jim to přijde skvělý…

    ficus
  • Domek hezkej, ovšem není nad t-dm-t-dm-tdm…ve 3 ráno…;)

    Honza