Zdroj: Kamil Saliba, kamilsaliba.com 

Dům v Brně jako součást lesa? Dřevěná fasáda, která se dá vyklápět

30. 03. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

V brněnské městské části Mokrá Hora, v lokalitě „Skrejš“, vznikl zajímavý rodinný dům od architektů z ateliéru Refuel. Skutečně působí jako ve skrýši – mezi stromy.

Spodní podlaží prosklené, vrchní obložené dřevem zapadá do prostředí odrostlých stromů na svažitém pozemku. Domácím nabízí kvalitní bydlení – po všech stránkách. Podobně jako dům i oni se stávají součástí lesa.

Přečtěte si také:
Rodinná dřevostavba z udržitelných materiálů a plná světla

Pozemek, na němž moderní rodinný dům stojí, je příkrý jižní svah nad údolím říčky Rakovec. Toto údolí vzniklo zlomem ještě v prvohorách. Celé údolí řeky poskytuje nádherné pohledy, bylo by škoda nevtáhnout je i dovnitř stavby. Přízemí zahalené jen do skla bylo proto jasnou volbou.

Rodinný dům v lese

Spodní podlaží prosklené, vrchní obložené dřevem zapadá do prostředí odrostlých stromů na svažitém pozemku. Zdroj: Kamil Saliba, kamilsaliba.com

Horní podlaží se vznáší v korunách stromů

Přízemí domu je celé prosklené s otevíracími posuvnými okny. Vizuálně neexistuje žádná bariéra mezi interiérem a exteriérem. Na proskleném přízemí stojí dřevem obložené první podlaží a působí, jako by se vznášelo nad svahem v korunách stromů. Celou novostavbu tvoří dva objekty – obytný a technický.

Rodinný dům skrytý v lese

Horní podlaží se vznáší v korunách stromů. Zdroj: Kamil Saliba, kamilsaliba.com

Technický a obytný blok: sklady, kotelna a dílna neruší obytnou zónu

Na západ od obytné části stojí technický blok. Co se v něm nachází? Ve vyšším podlaží je garáž pro jeden automobil, která navazuje na přístupovou cestu k pozemku. Níže se nacházejí sklady, kotelna a dílna. Na sever od domu stojí opěrná stěna z pohledového betonu, která přechází do interiéru. Z jižní strany na stavbu navazuje svah.

Dva objekty s drevěným obkladem

Celou novostavbu tvoří dva objekty – obytný a technický. Zdroj: Kamil Saliba, kamilsaliba.com

Také vstup do obytného bloku je z horního podlaží. Na zádveří navazuje šatna, pracovna a ložnice s koupelnami. Jednoramenným schodištěm sejdete do denní zóny o poschodí níž. Ocitnete se v otevřeném, volně plynoucím prostoru. Na kuchyň navazuje jídelna, sezení u krbu a salónek. Krb a zapuštěná lavice v jídelně jsou interpretací tradiční pece v místních chalupách. V centru prostoru se nachází jádro – WC, sprcha, sauna, místnost na domácí práce.

Terasa domu s výhledem

Terasa s výhledem. Zdroj: Kamil Saliba, kamilsaliba.com

Beton, vyklápěcí dřevěný obklad, kamenná břidlice

Jaké materiály autoři vybrali na tuto stavbu? Už jsme zmínili betonovou opěrnou stěnu, která je zajímavým momentem realizace už i proto, že přechází z exteriéru dovnitř domu. „Sedí“ na ní ložnicové podlaží i vertikální hmota garáže. 

Přečtěte si také:
Chata uprostřed lesa v souladu s přírodou

„Oba celky jsme zvenčí obložili dřevěným obkladem, který je v místech oken vyklápěcí. Fasáda obytného přízemí je prosklená z černých hliníkových posuvných portálů. Kamenná podlaha z břidlice s příměsí oxidů železa přechází z exteriéru do interiéru. Podhled stropu nad prvním nadzemním podlažím je z dřevěných lamel a odkazuje na analogii s obkladem fasády,“ konkretizují speciality novostavby „ve Skrejši“ její tvůrci Zbyněk Ryška, Jan Skoupý, Libor Šupler.

Dřevěný obklad detail

Kamenná podlaha z břidlice s příměsí oxidů železa přechází z exteriéru do interiéru. Zdroj: Kamil Saliba, kamilsaliba.com

Dům „ve Skrejši“

architektonický ateliér: Refuel, s. r. o.

autoři: Zbyněk Ryška, Jan Skoupý, Libor Šupler

lokalita: Skrejš, Brno-Mokrá Hora, ČR

realizace: 2018 až 2020

Sabína Zavarská

Foto: Kamil Saliba, kamilsaliba.com 

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: dřevěné obklady přírodní materiály rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze