Dům v pozadí pozemku
Tentokrát jsme se vydali na návštěvu do městečka jihozápadně od Prahy. Ukrytý za plotem z bílých lícových cihel stojí na vzdáleném konci pozemku rodinný dům, středobod našeho zájmu.
Situování domu až do zadní části dlouhého a úzkého pozemku bylo dáno cestou, která ho ze severovýchodu ohraničuje. Není sice moc frekventovaná, ale takto je zabezpečena úplná intimita a ticho v pobytové části zahrady a v pokojích, které jsou do ní otočeny.
Přečtěte si také: Architekt postavil jednoduchý dřevodům pro svou rodinu
Vstupte, prosím
Tento rodinný dům byl navržen pro bývalého majitele v architektonickém ateliéru ProjektyDomu.cz a následně ho zařadili mezi typové pod názvem RD40. Dům se k přicházejícím otáčí zády a garáží pro dvě auta. Zpevněná plocha před garáží je dostatečně velká na to, aby motorizované návštěvy bez problémů zaparkovaly na pozemku majitelky.
Není podsklepený, ale se svými pěti pokoji a pracovnou nabízí dostatek prostoru pro vícečlennou rodinu. Současná majitelka si ho vybrala pro lokalitu, ale oslovil ji i svou atmosférou. „Hned po vstupu jsem se v něm cítila výborně“. tvrdí. „Byl plný světla a otevřené prostory v přízemí na mne působily vzdušně, a přitom útulně.“
Opravdu, za skleněnými posuvnými dveřmi ze vstupní haly se rozkládá prostorná společenská zóna. Ačkoli v ní máte pocit otevřeného prostoru, jednotlivé její funkce jsou jasně vymezeny stavebními prvky. Schodiště v poschodí odděluje komunikační zónu se vstupem do kuchyně a koupelny od obývacího pokoje. Ten je součástí otevřeného prostoru, který v sobě zahrnuje i jídelní kout a kuchyň opticky oddělenou polopříčkou. Obývací pokoj je posazen o několik centimetrů níže než zbývající část společenské zóny, dělí ho od ní dva schodištní stupně. Díky tomuto stavebnímu prvku jsou jednotlivé funkce otevřené dispozice přízemí přesně stanoveny a obývací pokoj získal pár centimetrů na výšce, což ještě umocnilo pocit vzdušného a prostorného interiéru. Celá společenská zóna domu je otočena velkými zasklenými stěnami na jihozápad do pobytové zahrady, ale okno v kuchyni zachytává i vycházející sluneční paprsky, takže si ranní kávu můžete vychutnat v pozitivní, sluncem zalité atmosféře.
V podkroví jsou tři prostorné a světlé pokoje s okny otočenými převážně na jihovýchod. Z hlavní ložnice, kde mnohé ženy zaujme a potěší především velká šatna, je výhled na jihozápadně orientovanou terasu a do zahrady. Dostatečnou intimitu pro každého člena domácnosti nabízí toaleta oddělená od koupelny.
Zde zvítězil Ytong
Navzdory tomu, že v ateliéru ProjektyDomu.cz nabízejí investorům možnost výběru materiálového a technologického řešení objektu, u typových domů vždy preferují Ytong. Také v tomto případě zvítězily přesné tvárnice z bílého pórobetonu. Obvodové konstrukce postavené z tvárnic Ytong Lambda jsou silné 375 mm. Protože mají tepelný odpor 3,61 m2.K/W, i při malé tloušťce stěny budou dosaženy normou požadované tepelnětechnické vlastnosti. Stěny z exteriéru nejsou dodatečně zateplované, ale jen omítnuté jemnozrnnou štukovou omítkou. Součástí systému Ytong jsou i všechny nosné a nenosné vnitřní stěny přízemí a montovaný strop nad ním.
V domě jsou hliníkové výplně okenních otvorů s izolačním trojsklem, což je předpokladem výborných tepelnětechnických vlastností. Tepelné ztráty stavby snižuje i materiálová skladba střechy, kde je dohromady 22 cm minerální vlny Rockwool. Podlahy na terénu jsou též zatepleny, a sice vrstvou polystyrenu silnou až 8 cm. Z důvodu útlumu kročejového hluku je izolace z minerální vlny i v podlahové skladbě podkroví. Šikmá střecha je pokryta betonovou krytinou Bramac.
Přečtěte si také: Pro život na venkově si vybrali pasivní dřevostavbu
Kde se bere teplo domova
Rodinný dům není napojen na plyn. Protože jediným zdrojem energie je tu elektřina, jako tepelný zdroj bylo navrženo tepelné čerpadlo vzduch/voda AC Heating s moderní invertorovou technologií a výkonem 15 kW. Vzhledem k dobrým tepelněizolačním vlastnostem domu bylo možné dimenzovat tepelné čerpadlo tak, že i při největších mrazech nepotřebuje záložní elektrokotel. Postará se o ohřev vytápěcí vody i předohřev pitné vody, která se následně ohřívá na potřebnou teplotu v bojleru osazeném na výstupu vody z tepelného čerpadla. V přízemí je navrženo podlahové vytápění a v poschodí se topí radiátory. Řídicí systém tepelného čerpadla umožňuje nastavit teplotu interiéru a teplotu pitné vody nezávisle pro obě podlaží. Vytápění můžete regulovat přes počítač, mobilní telefon, internet nebo ovladačem v obývacím pokoji.
Paní domácí zasahuje
Současná majitelka si dům koupila už hotový a zčásti zařízený. Přece však měla potřebu provést drobné změny, aby získala pocit, že byl šitý na míru. Ačkoli dispoziční řešení technické části přízemí k tomu přímo nabádalo, původně neexistoval vstup do domu i přes garáž. Nebyl však žádný problém vybourat dveře mezi skladem v garáži a technickou místností v domě. Jeden otvor v příčce si majitelka přidala i v poschodí – propojila jím dva dětské pokoje a vznikl dětský pokoj de luxe se zónou na spaní a relaxaci oddělenou od pracovní a hrací zóny. Domácím pomocníkem, kterého ocení každý, kdo někdy vysával dvoupodlažní byt, je centrální vysavač. Pro ten už byla v domě provedena i stavební příprava, takže nevznikly žádné problémy při jeho instalaci. Když je základní dispozice domu dobře vymyšlena a jeho jednotlivé funkce na sebe logicky navazují, postačí i malé stavební zásahy na to, aby dům vyhověl téměř každému majiteli.
Nebyl šitý na míru, ale sedl přesně
Majitelka domu nestála při jeho výstavbě, nezasahovala do projektu, neměla možnost přizpůsobovat ho svým představám a potřebám. Když ho koupila, chyběly jen terénní a sadové úpravy, v rámci kterých si dala zrealizovat i bazén. Navzdory tomu na ni už na začátku dýchl příjemnou atmosférou a po dvou letech života v něm ji nenapadá nic, co by chtěla změnit.
Přečtěte si také: Romantický rodinný dům, který ctí místní tradice
Dům v kocke
Počet obytných místností: 6
Zastavěná plocha: 167,46 m2
Obytná plocha celkem: 110,54 m2
Užitková plocha 1. nadzemního podlaží: 132,01 m2
Užitková plocha podkroví: 69,77 m2
Doba výstavby hrubé stavby: 4 měsíce
Celková doba výstavby: 8 měsíců
Náklady na hrubou stavbu: 2 750 000 Kč
Cena za realizaci díla: 5 550 000 Kč
Typový dům RD40 od ateliéru ProjektyDomu.cz
Vizitka architekta
Ing. arch. Lubomír Korčák
tel.: 00420 606 307 000
projektydomu@projektydomu.cz
www.projektydomu.cz
Lubomír Korčák působí v architektonické a projektové kanceláři, v níž se specializují na projekty typových i individuálních rodinných domů. Svým zákazníkům mohou přímo na míru přizpůsobit i typový projekt, aby měl dodavatel stavby přesné podklady. V posledních letech rozšířili svou činnost i o projekty nízkoenergetických a pasivních domů a stavební dozor při realizaci. Díky kanceláři v Praze a Plzni umožňují zákazníkům vybrat si místo osobního jednání, které jim bude nejvíce vyhovovat.
TEXT: Nora Škripcová
FOTO: Dano Veselský, ProjektyDomu.cz
Odpovědný redaktor: Matej Šišolák
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o.