Dvojdomek a v něm dva samostatné byty? Když se dvě rodiny dohodnou, takovéto bydlení může být velmi úsporné
Všimli jste si, že se stále častěji objevují domy, které v jednom obalu ukrývají dva byty, nebo hlavní byt a garsonku určenou k pronájmu? Takovéto řešení je úsporné, na druhé straně je však třeba akceptovat, že v tomtéž domě žije ještě někdo jiný. Když se dvě rodiny dohodnou, výsledek může být velmi působivý – jako odraz v zrcadle.
Architekti z českého ateliéru Grido navrhli takovýto dvojdomek v obci Zbuzany v okresu Praha-západ. Je určený pro trvalé bydlení osmi osob. Okolní pozemky se mírně svažují od jihu na sever a rodinné domy v této části někde téměř vyplňují celou šířku parcely.
Novostavba byla navržena tak, aby umístěním a objemem nerušila charakter území – respektuje pomyslnou stavební linii, kterou dodržuje většina staveb ve východní části ulice (vzdálenost se pohybuje okolo 4,5 m od veřejného prostoru).
Dva domky se sedlovou střechou nalepené k sobě
Dvojdomek tvoří dvě stejné hmoty – tubusy s archetypální podobou. Jsou dvoupodlažní, podélné, zakončené sedlovou střechou a „sedí“ na společném soklu.
Část stavby umístěná vlevo je několik metrů zasunuta, zatímco dům vpravo konzolovitě vyčnívá k ulici. Díky tomuto řešení, které se zrcadlí i ze strany zahrady, vznikl soukromý venkovní prostor. Řešení plynule navazuje na terén (společný sokl se ze strany zahrady ztrácí ve svahu).
Samostatné byty, oba ve třech podlažích
V každém z tubusů se nachází samostatný byt. Mezi ulicí a vstupem do objektu je dlážděná plocha chráněná zídkou. Nejnižší podlaží, které je vidět jen z ulice, je z betonových tvárnic.
Ostatní podlaží jsou ze systémových masivních dřevěných panelů – technologie CLT. Jižní fasáda je prosklená, s dřevěnými rámy, podobně i severní. Pohodlí v horkých dnech a dostatek soukromí zabezpečuje předsazená pevná stínicí žaluzie z modřínových hranolů. Sokl stavby a komíny nesou kamenný obklad. Týž druh kamene je použit na zídce před domem.
Do hry materiálů se zapojují i venkovní zpevněné plochy. Přední dvůr je vyskládán z velkoformátové kamenné dlažby, chodníky kolem domu jsou betonové a terasy zútulňují modřínové desky. Střešní krytina je z lakované falcované hliníkové krytiny.
Z obývacího pokoje na terasu, technické zázemí je v suterénu
Už jste určitě zvědaví, jak vypadá interiér těchto „dvojčat“. Vchod do domu je společný, ale hned za ním se nachází vstupní hala, v níž jsou dveře do dvou zcela samostatných bytů. Ze dvora se dá ještě vejít do dvou skladů. Oba sklady jsou přístupné i z bytu, který k nim přiléhá. Je tu také technické zázemí pro každý byt – elektrokotel se zásobníkem, TUV + podružné měření energií a vody.
Každý byt má malou vlastní předsíň, z níž vedou schody do prvního nadzemního podlaží, kterému dominuje hlavní obytný prostor – denní zóna. Na schodiště navazuje také šatna, za kterou je umístěna toaleta. Z obývacího pokoje spojeného s kuchyní je přímý bezbariérový vstup na terasu za domem.
Interiéry jsou řešeny zrcadlově
Na obytný prostor navazuje otevřené schodiště. V mezaninu mezi prvním a druhým nadzemním podlažím je pokoj s koupelnou orientovaný do ulice. O půl poschodí výše najdete chodbový prostor, který propojuje ostatní místnosti v domě – dvě proti sobě stojící ložnice.
I v horním podlaží se nachází koupelna a malá komora. Interiér druhé části domu je řešen zrcadlově vzhledem k první. Uvnitř převládá čistá šedo-bílá kombinace, přičemž využívá několik odstínů šedé, od světlé až po antracitovou. Vertikálně prostory propojuje dřevěné schodiště.
RD Zbuzany
architektonický ateliér: Grido
autoři: Ing. arch. Peter Sticzay-Gromski, Ing. arch. Ladislav Vendel
spolupráce: Ing. Patrik Štancl, Ph.D., Ing. Lukáš Krbec, Ing. Petr Stanko (požární bezpečnost)
lokalita: Zbuzany, ČR
zastavěná plocha: 201 m2
hrubá podlahová plocha: 423 m2
užitná plocha: 350 m2
obestavěný objem: 1 470 m3
projekt: 2018 – 2019
realizace: 2019 – 2020
Text: Sabína Zavarská
Foto: Pavel Kučera