I na strmém pozemku se dá postavit rodinný dům, dokonce bez zásahů do rostoucích stromů

28. 08. 2021
Diskuze (0)
Sdílet

Další zajímavou inspiraci, jak stavět na absolutně nevhodných pozemcích, jsme našli ve vzdálené Argentině. Architekti z ateliéru Momento navrhli konzolový dům na strmém, nepravidelném svažitém pozemku s odrostlými stromy. Nevýhody proměnili v pozitiva. Výsledkem je moderní bydlení prakticky přímo v korunách stromů.

Obdélníkový pozemek s rozměry deset krát třicet metrů vypadal na první pohled vhodný k čemukoliv, jen ne k výstavbě rodinného domu. Nakonec však právě tyto výrazné přírodní jedinečnosti místa a jeho topografická charakteristika inspirovaly autory k zajímavému designu a umístění stavby.

Kvadrový rodinný dům na dvou stĺpech

Dům tvoří hmota ve tvaru kvádru, který se láme a formuje tak, aby se vyhnul korunám stromů. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Výškové rozdíly pozemku představují až pět metrů. Na celé parcele se též nacházely náhodně rozmístěné středně velké listnaté stromy. Jak se s těmito danostmi vyrovnali tvůrci projektu?

Přečtěte si také:
Dělnický dům po rekonstrukci: Zaoblené nároží a mnoho šikovných fint

Stromy jako součást architektury

Architekti se rozhodli nezasahovat do přírody, i když omezovala řešení projektu. „Naším záměrem bylo stromy zachovat a učinit je součástí architektury, která doplňuje přírodní prostředí. Plocha pozemku, na kterou se dal dům reálně položit, byla velmi omezená.

Vstupné schodiště do domu z cihly

Vstup do domu je z nižší části pozemku po schodech, vybudovaných vedle jednoho z nejkrásnějších stromů na pozemku obrůstajícím skálu.

Naším úkolem bylo vytvořit prostory s vynikajícími vlastnostmi, které poskytnou vysokou kvalitu života. Tento projekt ukazuje, jak se dá využít existující vegetace na pozemku – k oživení a ke zlepšení architektury,“ vysvětlují architekti Gabriel Colombo, Federico Biderbost a Gastón Biderbost.

Cihlová stěna domu se stromem

Dům tvoří hmota ve tvaru kvádru, který se láme a formuje tak, aby se vyhnul korunám stromů.

„Lomený“ obdélník a kryté parkovací stání

Dům tvoří hmota ve tvaru kvádru, který se láme a formuje tak, aby se vyhnul korunám stromů. Stojí na prázdných místech pozemku a na opěrných sloupech nad nimi. Díky poloze v horní části pozemku vznikl pod hlavní hmotou prostor pro kryté parkovací stání.

Kuchyň s cihlovou stěnou

Kuchyň. Zdroj: Gonzalo Viramonte

Společenská zóna domu je umístěna v zadní části pozemku, kde je nejtěsnější kontakt s přírodou. Kuchyň i obývací pokoj mají vlastní terasy, na kterých se cítíte jako uprostřed přírody.

Přečtěte si také:
Malý dům s velkým funkčním prostorem

Přiznaná cihla a dřevo

Vstup do domu je z nižší části pozemku po schodech, vybudovaných vedle jednoho z nejkrásnějších stromů na pozemku obrůstajícím skálu. Vejdete přímo do obývacího pokoje s jídelním stolem, který tvoří mírně sešikmenou část půdorysu, otevírá se na terasu s posezením.

Obývací pokoj s jídelnou a tehlovou stěnou

Obývací pokoj s jídelním stolem. Zdroj: Gonzalo Viramonte

V hlavním obdélníku následuje kuchyň s ostrůvkem (slouží i jako snídaňový pult), s vlastní velkou terasou, a hygienické zázemí. V části domu, která „visí ve vzduchu“, jsou ložnice. Z materiálů v interiéru figurují odhalená cihla a dřevo v kombinaci se světlým nábytkem a textiliemi. Červená cihla oživuje dům i zvenčí – kontrastuje s bílou fasádou.

Přečtěte si také:
Věřili byste, že z „krabice od bot“ vznikne takovýto dům?

„Casa 2/3“

architektonický ateliér: Momento

autoři: Colombo Gabriel, Biderbost Federico, Biderbost Gastón

spolupráce: Figueroa Araceli

lokalita: Villa San Nicolás, Córdoba, Argentina

plocha: 82 m2

realizace: 2020

Sabína Zavarská
Foto: Gonzalo Viramonte

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: atypické domy moderni architektura obdélníkový půdorys rodinne domy svahovitý pozemek
Sdílejte článek

Diskuze