Inteligentní moderní dům se sjednocenou fasádou a střechou

09. 09. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Nevšední novostavba osloví už na první pohled hypermoderním vzhledem.

Černá fasáda, skleněný obývací pokoj vytažený z hlavního objemu do zahrady a dostatek krytých venkovních prostor naznačují, že ani zdaleka nejde jen o image.

Inteligentní moderní dům se sjednocenou fasádou a střechou

Foto Jan Vrabec

Sedlová střecha jako hendikep?

Architekti od začátku chtěli, aby byl dům moderní, aby skrýval soukromí domácích, ale směrem do zahrady se otevíral.

Inteligentní moderní dům se sjednocenou fasádou a střechou

Foto Jan Vrabec

„Tvar domu vyplynul z územního plánu obce, který stanovuje sedlovou střechu. My jsme tento hendikep změnili v bonus. Chtěli jsme, aby byl dům moderní na první pohled, aby byl otevřený do zahrady a anonymní při pohledu z ulice. Proto vznikla hlavní hmota domu s asymetrickou střechou. Je to taková housenka položená v zahradě,“ vysvětlují koncept domu autoři. Podle nich též bylo nevyhnutelné, aby měl dům fasádu i střechu stejnou.

zahrada pred domem

Foto Jan Vrabec

Interiér je světlý a příjemný

Zatímco zvenčí je dům černý a chladný (ale odlehčený velkorozměrnými proskleními), uvnitř dominuje bílá a béžová. Černé detaily dodávají interiéru dynamiku a potřebný „drive“: černá svítidla nad jídelním stolem, visící válce nad dřezem, černá baterie a dřez kombinovaný se světlou pracovní deskou (keramický obklad imitující mramor), černá malba ve tvaru pírek nebo listů na prosklené zástěně. V koupelnách jsou chromové doplňky.

Foto Jan Vrabec

Bydlení přímo v přírodě?

Prosklení v některých částech interiéru absolutně stírají hranice mezi interiérem a exteriérem. Nejen v obývacím pokoji, vysunutém z hlavního objemu domu do zahrady, ale i v ložnici rodičů máte pocit, že jste přímo uprostřed přírody. Soukromí, ale i efekt harmonie, zabezpečují bílé závěsy.

Na obývací pokoj i ložnici navazuje venkovní terasa překrytá přesahem střechy. Část vysunutého obývacího pokoje je od ulice odstíněna posuvnými kovovými paravány.

venkovní terasa

Foto Jan Vrabec

Černý plech na střeše i fasádě

Pro naše končiny nezvyklé řešení bylo inspirováno Novým Zélandem, kde se plech pro tyto účely používá (i když ne v černé barvě), a klientům se to líbí. Protože je dům určen pro pár s odrostlými dětmi, architekti ho koncipovali jako dům pro dvě osoby. Nemá žádné dětské pokoje, ale poskytuje dostatek pohodlí a prostoru pro dvojici, i pro setkávání rodiny.

jídelní stul

Foto Jan Vrabec

Hypermoderní i zevnitř

Dům, který působí už na první pohled hypermoderně, je „high-tech“ i zevnitř. „Využívá rekuperaci s vlastním tepelným čerpadlem s reverzním chodem. Vytápění je zabezpečeno druhotným tepelným čerpadlem, na domě jsou solární panely, které dobíjejí baterie, a to včetně možnosti napájení elektromobilu. Celý dům je řízen systémem inteligentní domácnosti od firmy Inell,“ vysvětluje Michal Kunc.

koupelna

Foto Jan Vrabec

RD Radimovice ve zkratce

Autoři: MgA. Michal Kunc / Atelier Kunc Architects + Ing. arch. Alžběta Vrabcová / DMAE architects

Lokalita: Radimovice, ČR

Obestavěný prostor: 1 173 m3

Zastavěná plocha: 272 m3

Pozemek: 1 517 m3

Generální dodavatel: Formic Construction

Realizace: 2019

Sabína Zavarská
Fotografie: Jan Vrabec

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: architektura moderní domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze